fbpx

Jak kupić mieszkanie – czyli o czym warto wiedzieć

Kobieta rozmawia z deweloperem. Jak kupić mieszkanie - czyli o czym warto wiedzieć

Jeśli nie wiesz, jak kupić mieszkanie, to i tak jesteś w o wiele lepszej sytuacji, niż wielu innych ludzi, którzy na razie tylko o tym marzą. Niemniej jednak warto poświęcić nieco czasu, by dokładnie się do zakupu przygotować. Nie robisz tego na chwilę, a na lata. Wspólna narada rodzinna, skorzystanie z porady znajomych oraz zasięgnięcie opinii znawców tematu, z pewnością się przyda.
Na dobry początek przejrzyj ten krótki poradnik, by wiedzieć, na co zwrócić uwagę, czy też, o co zapytać dewelopera, gdy sprawdzać będziesz oferty dostępne na rynku nieruchomości.

Jak kupić mieszkanie, by niczego później nie żałować?

Jeśli to twoje pierwsze mieszkanie, to świadomość ciężaru tej decyzji, z pewnością nie pomaga. Z drugiej strony, dzięki temu podejdziesz do tematu skrupulatniej i nie przeoczysz czegoś, co mogłoby cię wiele kosztować. Niezależnie od tego, które to twoje mieszkanie z rzędu, trzymaj rękę na pulsie i do całego procesu odpowiednio się przygotuj. Wiedząc jak kupić mieszkanie, dużo łatwiej znajdziesz takie, które w największym stopniu spełni twoje oczekiwania.
Oto kilka elementów, na które powinieneś zwrócić uwagę.

Lokalizacja – czyli gdzie chcesz mieszkać

To jeden z kluczowych aspektów całego przedsięwzięcia. Weź pod uwagę styl życia, jaki prowadzisz ty i twoja rodzina. Od tego zależy, czy lepszym rozwiązaniem okaże się mieszkanie nieco na uboczu, czy raczej w centrum miasta. Możesz też znaleźć lokalizację, która pozwoli ci cieszyć się mieszkaniem na terenach zielonych, a dzięki autostradom i trasom szybkiego ruchu uchroni cię przed spędzaniem wielu godzina na dojazdach do pracy.
Nie bez znaczenia jest też infrastruktura w pobliżu osiedla, na którym zamieszkasz. Mowa tu o szkole, sklepach, zielonych miejscach rekreacyjnych, punktach sportowych i opiece zdrowotnej. Z pewnością przydałyby się też parki i ścieżki rowerowe, jeśli lubisz aktywny tryb życia.

Koszty – czyli ile chcesz zapłacić i ile płacić później

Jak przed każdymi większymi zakupami, warto wcześniej usiąść i określi, ile masz do wydania. Nowe mieszkanie to nie tylko jedna kwota, którą musisz zapłacić deweloperowi. Jest jeszcze kilka innych, które do najmniejszych nie należą. Dlatego patrząc na ceny nieruchomości, dodaj do niej pewien margines, który musi ci wystarczyć na wykończenie i wyposażenie, w zależności od tego, w jakim jest ona stanie. Do tego dolicz pieniądze na taksę notarialną, odpis aktu notarialnego, opłaty sądowe, podatek od czynności cywilnoprawnych za ustanowienie hipoteki i ewentualne opłaty związane z zaciągnięciem kredytu, jeśli na taki się zdecydujesz.
Dowiedz się też, jak wysoki czynsz będziesz płacić po zamieszkaniu. To istotne zarówno dla ciebie, jak i dla osób wynajmujących, jeśli kiedyś na taki krok się zdecydujesz.

Sypialnia z tarasem. Jak kupić mieszkanie - czyli o czym warto wiedzieć

Poziom – czyli na którym piętrze chcesz mieszkać

Jeśli w twojej rodzinie jest osoba starsza albo sam nie należysz do najmłodszych, praktycznym rozwiązaniem będzie zakup mieszkania na parterze. Tym bardziej, że w ofercie wielu deweloperów możesz znaleźć takie, do których dołączony jest prywatny, ogrodzony teren zielony.
Co innego, jeśli wolisz nieco więcej prywatności i ciszy, których na parterze może niekiedy brakować. Wtedy możesz wybrać mieszkanie na wyższej kondygnacji, a jeśli lubisz odpoczywać na świeżym powietrzu, sprawdź dostępność mieszkań z tarasem zewnętrznym.

Dodatki, czyli na jakie bonusy możesz liczyć

To coś, co wliczone jest w cenę mieszkania, a za co nie musisz dodatkowo płacić, to zawsze duży atut nieruchomości. Jak kupić mieszkanie, to już z pełną gamą dodatkowego wyposażenia. Może to być miejsce postojowe w podziemnym parkingu, komórka lokatorska i klimatyzowane pomieszczenia. Wśród udogodnień podnoszących standard życia, znajdziesz windę, całodobowy monitoring i ochronę terenu osiedla, czy też place zabaw dla dzieci.

Jak widzisz, nie jest to skomplikowane, ale warto być dokładnym i nie żałować czasu na znalezienie odpowiedniej nieruchomości. Posiadając jednak wiedzę na temat tego, jak kupić mieszkanie, dużo trudniej popełnić błąd i jednocześnie łatwiej znaleźć swoje miejsce na lata.