fbpx

Dlaczego warto kupić mieszkanie na Śląsku

Katowice. Dlaczego warto kupić mieszkanie na Śląsku

Katowice to jedno z najbardziej zielonych miast w Polsce. I choć może się to wydać dziwne, to jedynie dla osób, które nigdy w tym rejonie nie były. Jeśli w najbliższym czasie planujesz przeprowadzkę do innego miasta i z góry przekreśliłeś pewne obszary na mapie, przemyśl to jeszcze raz. Może się bowiem okazać, że z pewnych powodów, warto kupić mieszkanie na Śląsku. Oto najważniejsze z nich.

Czy warto kupić mieszkanie na Śląsku?

Odpowiedź brzmi: Tak. I nie jest ona bez pokrycia. Mnóstwo możliwości, jakie daje ten region swoim mieszkańcom to coś, czego może mu pozazdrościć niejedno województwo w Polsce.
Wielu osobom kojarzy się on głównie z kopalniami, dzielnicami pełnymi starych kamienic i unoszącą się w powietrzu sadzą. A Śląsk to piękny krajobraz, niecodzienna architektura oraz idealne miejsce do życia bez względu na wiek.

Komunikacja

Tego z pewnością Śląsk nie może się powstydzić, ponieważ to jedna z jego mocniejszych stron. Posiada bowiem jedne z najlepszych połączeń komunikacyjnych w kraju i w tej części Europy. W ich skład wchodzą między innymi Autostrady A4 i A1, DTŚ będąca obwodnicą kilku dużych miast, a także kilka dróg dwupasmowych. To wszystko składa się na bardzo dobrą przepustowość. Ta zaś w praktyce oznacza, że korki, jeśli już się zdarzają, to są dużo mniej uciążliwe i nie zatrzymują kierowców na godziny, a jedynie na kilkanaście minut.

Mieszkając na Śląsku masz również dostęp do dróg wylotowych w kierunku miast europejskich. Do Wiednia, Pragi, czy Berlina zajedziesz już w 5 godzin, a w Budapeszcie będziesz po 6.
Również korytarze powietrzne stoją przed tobą otworem. Międzynarodowy Port Lotniczy Katowice w Pyrzowicach jest czwartym najruchliwszym polskim portem lotniczym. W 2018 i 2019 roku odprawiono tam blisko 10 mln pasażerów, udających się w podróż do 22 krajów.

Nauka

Również ze względu na potencjał naukowy, warto kupić mieszkanie na Śląsku. Nie tylko sam możesz studiować na jednej ze 120 uczelni, ale też nie musisz się martwić o wykształcenie swoich dzieci. Z takiej liczby na pewno dużo łatwiej będzie im wybrać coś dla siebie, bez konieczności wyjazdu na drugi koniec Polski. Są wśród nich choćby Uniwersytet Śląski, Uniwersytet Ekonomiczny, Politechnika Śląska, Akademia Wychowania Fizycznego, Akademia Sztuk Pięknych czy Akademia Muzyczna. Uczelnie prywatne i państwowe są tu na bardzo wysokim poziome.

Zarobki

Praca to bardzo ważny element, który z pewnością bierzesz pod uwagę przy wyborze miejsca do zamieszkania. Poza tym, nikt nie lub tracić czasu na dojazdy, dlatego Śląsk wydaje się być dobrą alternatywą dla innych regionów Polski. Na twój wybór może mieć wpływ zarówno wysoki poziom komunikacji, o której wspominaliśmy, jak i zarobki. Według Głównego Urzędu Statystycznego zgodnie ze stanem na miesiąc luty 2021 roku średnie zarobki w województwie śląskim wynoszą 5 805 PLN. Więcej zarobisz tylko w województwie mazowieckim, gdzie średnia wyniosła 6 520 PLN, a nieco mniej, bo 5 713 PLN na Pomorzu.

Rozrywka i tereny zielne

Kolejny argument za tym, że warto kupić mieszkanie na Śląsku to bogata oferta kulturowo-rozrywkowa. Znany wszystkim Spodek to kropla w morzu możliwości, jakie stwarza ten region dla wszystkich, którzy chcą miło i ciekawie spędzić wolny czas. Skorzystasz tu z oferty Międzynarodowego Centrum Kongresowego, Domu Muzyki i Tańca, Teatru Rozrywki, Muzeum Śląskiego, czy też Teatru Śląskiego. A to tylko niewielka część tego, co Śląsk ma do zaoferowania. Parki rozrywki, mnóstwo wydarzeń kulturalnych i sportowych, miejsca, w których miło spędzisz czas z przyjaciółmi i z rodziną sprawiają, że trudno się oprzeć temu, co cię tu czeka.

Ciekawe miejsca i tereny zielone

Lasy w województwie śląskim zajmują aż 31,7% powierzchni regionu, co skutecznie burzy mit o typowo przemysłowym regionie. Dzięki terenom zielonym, równowaga między pracą a odpoczynkiem zostaje zachowana, z czego korzystają przede wszystkim mieszkańcy.

Pustynia błędowska. Czy warto kupić mieszkanie na Śląsku.

Jeśli lubisz zwiedzać ciekawe miejsca, jest ich tu bez liku i z pewnością znajdziesz coś dla siebie.
Wśród tych, które warto zobaczyć, na pewno są:

  • Zamek Ogrodzieniec – najpiękniejszy zamek całego Szlaku Orlich Gniazd i całej Jury Krakowsko-Częstochowskiej. I choć w weekendy jest mocno oblegany przez odwiedzających, to i tak warto się tam wybrać.
  • Góra Birów – to miejsce dla miłośników ciszy i spokoju na łonie natury, idealne do wypoczynku, jeśli zmęczysz się zwiedzaniem i przyzamkowym gwarem.
  • Pustynia Błędowska – największy w Polsce obszar piasków lotnych.
  • Park Śląski, rozarium, skansen, Zoo i planetarium – to miejsce, w którym nie będziesz się nudzić nawet przez kilka dni. Park Śląski jest nie tylko największy w Polsce, ale też należy do największych w Europie. Znajdziesz tu nie tylko trochę spokoju, ale też zwiedzisz najstarsze i największe planetarium w Polsce. Nie sposób pominąć skansen, kolej parkową, czy największy (tak, dużo tu największych w Polsce obiektów) w Polsce różany ogród.

Więcej informacji na temat miejsc wartych odwiedzenia, znajdziesz na portalu www.gdziewyjachac.pl

W centrum lub na terenach podmiejskich

O tym, gdzie dokładnie warto kupić mieszkanie na Śląsku, zdecydują już twoje indywidualne preferencje. Możliwe, że lubisz mieszkać w samym centrum, a wtedy do wyboru będziesz mieć zarówno mieszkania w blokach, jak i stare, ale odnowione kamienice.
Jeśli jednak lubisz po pracy nieco odpocząć od ulicznego zgiełku, szukaj miejsc nieco oddalonych, ale dobrze skomunikowanych z aglomeracją.
Tam, pośród drzew usytuowane są nowoczesne mieszkania wyposażone w najnowsze technologiczne rozwiązania i wolne od barier architektonicznych. Dzięki bardzo dobrze rozwiniętym węzłom komunikacyjnym, możesz szybko dotrzeć do pracy i tak samo, bez stania w korkach z niej wrócić. Jedno z takich miejsc położone jest w Świętochłowicach. Zlokalizowane blisko Gliwic i Katowic, do których w kilkanaście minut dotrzesz drogową trasą średnicową (DTŚ), z dostępem do infrastruktury i miejsc wypoczynku, może okazać się tym, w którym osiądziesz na dłużej.

To tylko niektóre zalety mieszkania na Śląsku. Inne z pewnością dostrzeżesz, gdy kupisz lub wynajmiesz tu mieszkanie. Ofert jest sporo, więc masz w czym wybierać. Jeśli interesują cię mieszkania nowe, sprawdzaj oferty developerów, którzy dopiero budują swoje osiedla. Dzięki temu możesz znaleźć mieszkanie, które w pełni zaspokoi twoje potrzeby.