fbpx

Przeprowadzka z domu do mieszkania – to nie takie trudne

Przeprowadzka z domu do mieszkania

Przeprowadzka z domu do mieszkania może być dla wielu nie lada wyzwaniem. Zwłaszcza, jeśli następuje po wielu latach zajmowania dużo większej powierzchni. Gdy dojdą do tego pomieszczenia gospodarcze, komórki, garaż, już na pierwszy rzut oka widać, że nie uda się tego upchnąć nawet w sporych rozmiarów apartamencie. I nie ma takiej potrzeby.
Co zatem powinieneś zrobić, by bezstresowo i w miarę szybko uporać się z tym zadaniem?

Przeprowadzka z domu do mieszkania – najważniejsze kroki

Czekająca cię zamiana miejsc to z pewnością sporo pracy, ale też okazja do zrobienia przeglądu tego, co posiadasz. Jak w każdym domu, tak i w twoim zgromadziłeś tego wystarczająco dużo, by mieć co przeglądać. Być może znajdziesz przy okazji rzeczy, o których istnieniu zupełnie zapomniałeś. Od czego powinieneś zacząć?

Remanent

Nie jesteś w stanie w 100% stwierdzić, czy to, co posiadasz zmieści się w nowym mieszkaniu, dopóki nie zrobisz dokładnego remanentu. W zależności od wielkości obu nieruchomości, przedmiotów, których nie możesz ze sobą zabrać będzie więcej lub mniej. Jest jednak mało prawdopodobne, choć nie niemożliwe, by zachować je wszystkie.

Krok po kroku, przechodząc przez kolejne pomieszczenia, podziel rzeczy na te, które będą niezbędne w nowymi mieszkaniu i te, bez których w tym momencie możesz się obejść. Nie zastanawiaj się nad tym zbyt długo. Nikomu na razie ich nie oddajesz, a jedynie próbujesz lepiej zorientować się w swojej obecnej sytuacji majątkowej.

Czy rzeczywiście tego potrzebujesz?

To jedno z najważniejszych pytań, które pomogą ci zrobić wstępną segregację i zdecydować o przyszłości danego przedmiotu. Zwróć przy tym uwagę na te z nich, których nie używałeś od lat. Być może w przyszłości nic pod tym względem się nie zmieni, dlatego raczej nie ma sensu przewozić ich do nowego miejsca. Przeprowadzka z domu do mieszkania zmusza do radykalnej selekcji, ale też pomaga oczyścić dom z rzeczy, które nie są ci już potrzebne. Nie znaczy to, że musisz wszystko wyrzuć na śmietnik, czy rozdać zupełnie za darmo.

Przede wszystkim myśl praktycznie i oceń, które rzeczy naprawdę przydadzą ci się w nowym mieszkaniu. Sam przyznasz, że zarówno kosiarka do trawy, jak i dmuchany basen nie maja wielkich szans na użycie, a zajmują całkiem sporo miejsca. Podobnie będzie z piłą do cięcia drewna i ciśnieniową myjką do samochodu.
Co w takiej sytuacji możesz zrobić z tego typu przedmiotami?

Przeprowadzka z domu do mieszkania – dodatkowe korzyści

Jeśli na chwilę obecną nie masz pomysłu, co zrobić z rzeczami, których nie możesz lub nie chcesz ze sobą zabrać, oto, co możesz z nimi zrobić.

Sprzedaż na aukcjach internetowych

Choć będzie to wymagało od ciebie trochę pracy, to powinno się opłacić. Możesz do tego zaangażować innych członków rodziny, dzieląc miedzy nich konkretne zadania do wykonania. Przygotowanie przedmiotu do sprzedaży wymaga zrobienia zdjęć, przygotowania dokładnego opisu, założenia konta na serwisach aukcyjnych i ogłoszeniowych oraz złożenia wszystkiego w jedną atrakcyjna ofertę. W ten sposób odzyskasz przynajmniej część wydanej na dane przedmioty gotówki. Ta zaś na pewno przyda się przy urządzanie nowego mieszkania.

Kobieta z pudłem pełnym rzeczy do oddania. Przeprowadzka z domu do mieszkania

Przekazanie potrzebującym

Dowiedz się, czy w twoim mieście są organizacje wspierające osoby w trudnej sytuacji materialnej i życiowej. Bardzo możliwe, że potrzebują one tego, z czego ty postanowiłeś zrezygnować. Jeśli są to rzeczy w dobrym stanie, służyć im będzie przez kolejne lata.

Posegreguj zanim wyrzucisz

Pośród rzeczy, które przeglądałeś w ramach remanentu, część z pewnością nadawać się będzie jedynie do wyrzucenia. Nie rób tego bezmyślnie. Postępując zgodnie z wytycznymi dotyczącymi segregacji odpadów, podziel je w odpowiedni sposób i wrzuć do właściwych pojemników. Możesz je również wywieźć do punktów skupu makulatury, złomu i szkła. Dzięki temu, zarobisz kolejnych parę złotych, w zależności od ilości odpadów nadających się do recyklingu.

Jak widzisz, przeprowadzka z domu do mieszkania nie musi być wcale tak trudna, jakby się to mogło wydawać na początku. Owszem, kosztować cię będzie trochę czasu i pracy, ale na pewno myśl o rozpoczęcie nowego etapu związanego ze zmianą miejsca zamieszkania, doda ci sił i motywacji do działania.
Gdy wszystko będzie gotowe do przewiezienia, możesz spokojnie zamawiać firmę transportową, która bezpiecznie przetransportuje wszystkie przedmioty do nowego mieszkania.