fbpx

Jak urządzić mieszkanie przyjazne dla zwierząt?

Kobieta z psem husky na podłodze w mieszkaniu. Jak urządzić mieszkanie przyjazne dla zwierząt

Jeśli chcesz urządzić mieszkanie przyjazne dla zwierząt, warto o tym pomyśleć już na samym początku. Gdy wraz z tobą, pod jednym dachem zamieszka kot lub pies (albo oba), powinieneś wziąć pod uwagę ich potrzeby, nawyki i przyzwyczajenia. Dzięki temu unikniesz zniszczeń i lepiej zapanujesz nad ich instynktownym zachowaniem. Dobrze wiesz, że nie da się ich zamknąć w jednym pomieszczeniu. One zwykle chcą być wszędzie i mieć dostęp do każdego zakamarka.

Jeśli uda ci się odpowiednio przygotować przestrzeń, w której na co dzień będą przebywać, z pewnością pozytywnie wpłynie to zarówno na wasze relacje, jak i na przyjemność płynącą ze wspólnego spędzania czasu.

Mieszkanie przyjazne dla zwierząt – o czym warto pamiętać?

Jeśli podobnie jak inni właściciele czworonogów, traktujesz swojego zwierzaka jak członka rodziny, z pewnością chcesz dla niego jak najlepiej. To zaś oznacza, że również warunki, w których mieszka, chciałbyś mu zapewnić jak najlepsze. Pamiętaj też o sobie, ponieważ to ty będziesz naprawiał zepsute sprzęty, sprzątał wysypaną z doniczek ziemię i cyklinował porysowaną podłogę. Oznacza to nie tylko inwestycję czasu, ale i pieniędzy. Dlatego mieszkanie przyjazne dla zwierząt jest również tym, w którym ty będziesz mógł z radością i spokojem spędzać czas.
O co powinieneś zadbać?

Podłoga

Nie wszędzie zdecydujesz się na położenie płytek, a skoro tak, powinieneś zadbać o solidny materiał na podłogę. Dobrze sprawdzi się drewno szczotkowane, odporne na ścieranie, pokryte warstwą lakieru o bardzo dużej twardości i trwałości.

Małe kociaki na podłodze. Jak urządzić mieszkanie przyjazne dla zwierząt

Ściany

Farba na ścianie odporna na zmywanie, szczotkowanie i zarysowania, to idealne rozwiązanie dla każdego właściciela czworonoga. Z pewnością niezbędna będzie w miejscu, gdzie twój zwierzak przebywa najczęściej i gdzie spędzacie czas na zabawie.

Kącik dla zwierzaka

Takie miejsce powinno być w każdym mieszkaniu przyjaznym dla zwierząt. Zarówno pies, jak i kot, lubią mieć swój kąt do spania, jedzenia i odpoczynku. To nie musi być duża przestrzeń. Ważne jednak, byś umieścił tam kojec, skrzynkę z zabawkami, a w przypadku kota dodatkowo drapak. W pobliżu postaw też miskę ze świeżą wodą i pojemniki na jedzenie.

Bezpieczeństwo

Zwierzę nie wie, że coś, czego używasz, może być dla niego niebezpieczne. Koty lubią obgryzać domowe rośliny, dlatego nie kupuj takich, które mogą być dla niego trujące. Zabezpiecz też szafki, w których trzymasz środki czystości, chemikalia, leki i ostre narzędzia. Ukryj odpowiednio przewody, które mogłyby zostać przegryzione lub przerwane.
Jeśli masz balkon lub taras, zabezpiecz go odpowiednią siatką, której twoje pupile nie przegryzą i nie przeskoczą.

Granice

Psy i koty są wystarczająco inteligentne, by otworzyć zamknięte drzwi. Jeśli więc nie chcesz, by wchodziły wszędzie, gdzie tylko zechcą, zamiast klamek, w wybranych drzwiach zamontuj w gałki.
Zadbaj też o dobre zamki w szafach, garderobie i szafkach, z otwarciem których z łatwością poradzą sobie zarówno kota, jak i pies. Szczególnie pod twoją nieobecność, zwierzęta mogą dostać się do miejsc, w których trzymasz cenne przedmioty.

To tylko niektóre pomysły, jak urządzić mieszkanie przyjazne dla zwierząt, byś nie musiał nieustannie martwić się zarówno o bezpieczeństwo czworonogów, jak i domowych sprzętów. Choć nie wszystko jesteś w stanie przewidzieć już na samym początku, zmiany możesz wprowadzać na bieżąco. Wystarczy, że obserwować będziesz zachowania zwierząt, które, bądź pewien, bardzo szybko zdradzą swoją słabość do drapania, gryzienia, przewracania przedmiotów i wchodzenia do miejsc, które w życiu nie przyszłyby ci do głowy.