fbpx

Kupujesz nowe mieszkanie – już wcześniej pomyśl o jego urządzeniu

Para nad planami mieszkania. Kupujesz nowe mieszkanie? Pomyśl wcześniej o jego urządzeniu

Nowe mieszkanie urządzone w swoim stylu to marzenie wielu. Najlepszym sposobem na jego spełnienie jest zakupu nieruchomości w stanie developerskim. Już bowiem na etapie budowy możesz mieć wpływ na wybrane elementy wyglądu i wykończenia. Dzięki temu, gdy tylko otrzymasz klucze możesz swoją wizję przekuć w rzeczywistość. Od tego jednak dzieli cię kilka konkretnych kroków, które mają bardzo duży wpływ na efekt końcowy.

Nowe mieszkanie w twoim stylu – od wizji do rzeczywistości

Urządzenie mieszkania w stanie surowym, z tynkami na ścianach, wylewką na podłodze oraz podłączoną instalacją elektryczną, grzewczą, wodno-kanalizacyjną i gazową to spore wyzwanie, które wymaga odpowiedniego przygotowania. To też jednak ogromna szansa, by stworzyć przestrzeń, która w pełni odpowiadać będzie twoim potrzebom i której od początku nadasz odpowiedni charakter.

Oto co i w jakiej kolejności powinieneś zrobić, zanim jeszcze otrzymasz akt własności i klucze do drzwi wejściowych.

Para ustala jak urządzić nowe mieszkanie.

Funkcjonalność przede wszystkim – czego tak naprawdę potrzebujesz

Jeśli kupujesz nowe mieszkanie nie tylko dla siebie, ale też dla swojej rodziny, musicie uzgodnić wspólne wersje oczekiwań, dotyczących waszych potrzeb. Choć może się to wydawać banalne, to już decyzja o tym, czy w łazience ma być wanna, czy prysznic, może stanowić dla was spore wyzwanie. A to tylko jeden z elementów całej układanki. Dlatego im więcej pytań postawicie, tym większe macie szanse na zamieszkanie w przyjaznym i bardzo funkcjonalnym miejscu.
Oto kilka z tych, które już teraz powinniście sobie zadać:

  • – Co jako niezbędne musi się znaleźć w mieszkaniu?
  • – Jak lubicie wypoczywać – książki, TV, PlayStation a może strefa muzyki?
  • – Jak dużej kuchni potrzebujecie – zamkniętej, czy z aneksem, bo lubicie gotować i rozmawiać z domownikami lub gośćmi jednocześnie?
  • – Czy odwiedza was dużo gości – jak duży w takiej sytuacji powinien być stół?
  • – Czy macie lub planujecie dzieci – a może to nastolatki, które potrzebują swojego kąta?
  • – Co z czworonogami?

Może się okazać, że wiele się przy okazji o sobie dowiecie, co miejmy nadzieję, jedynie jeszcze bardziej wzmocni wasz związek.
Sprawa garderoby też jest istotna i powinna być poruszona na tym etapie.

Aranżacja poszczególnych pomieszczeń – wyjdź poza bezpieczne rozwiązania

Bez tego punktu nie uda ci się stworzyć komfortowej przestrzeni na lata. Musisz przejść przez poszczególne pomieszczenia i szczegółowo przemyśleć, jak urządzić swoje nowe mieszkanie. Najlepiej, jeśli od razu zaopatrzysz się w szkicownik i na miarę swoich artystycznych możliwości, rozplanujesz co i gdzie ma stanąć.

Aranżacja łazienki.


Tu również nie obędzie się bez ważnych pytań choćby o to:

  • – jak rozplanować łazienkę – nie zapomnij o miejscu na lustro nad umywalką, miejscu na pralkę (odwieczny problem ze względu na przestrzeń, którą zajmuje), wyborze odpowiedniego prysznica lub wanny oraz ustawieniu sedesu nie na wprost drzwi wejściowych do łazienki oraz o miejscu do przechowywania,
  • – co zrobić, by sypialnia była nie tylko praktyczna, ale też przytulna – gdzie stanie łóżko, by każde z was miało własne dojście oraz jakie są szanse na zmieszczenie pojemnej garderoby,
  • – czy potrzebujecie w kuchni stołu – może być zbędny, jeśli lubicie jadać w salonie, ale jeśli nie, to pamiętaj, że nie wystarczy, by krzesło mieściło się pod stołem, bo musisz mieć ok. 60 cm na jego wysunięcie.
  • – czy kanapa w salonie pomieści wszystkich domowników – jeśli metraż pokoju na to nie pozwoli, pomyśl o zakupie dwóch mniejszych, a gdyby często odwiedzali cię niespodziewani goście, którzy lubią zostawać na noc, wybierz kanapy rozkładane z opcją spania.

I tak aż do ostatniego pomieszczenia łącznie z przedpokojem, balkonem i schowkiem na odkurzacz, czy suszarkę na pranie.

Przeróbki w instalacji – czyli co, gdzie i po co

Funkcjonalność i rozmieszczenie wyposażenia często zmusza właścicieli do przeróbek w instalacji. Nie zawsze bowiem na ścianie, gdzie zawiśnie telewizor, znajdzie się gniazdko z prądem, a zmywarka niekoniecznie zmieści się blisko odpływu wody.
Również w łazience mogą być konieczne zmiany, a wszystko po to, by jeszcze bardziej zwiększyć komfort użytkowania. Nikt w końcu nie lubi pnączy przedłużaczy i wijących się pod ścianą kabli.

Fachowiec- jak wybrać firmę, gdy urządzasz nowe mieszkanie

Wykonawca remontu – jak wybrać najlepszego

Z tym zwykle jest największy problem, ale jeśli nie zamierzasz urządzać mieszkania samodzielnie, ekipę remontową musisz znaleźć dużo wcześniej. Oto kilka podpowiedzi, które mogą ci w tym pomóc:

  • – Raczej zrezygnuj z rodzinnych „złotych rączek” i uczynnych wujków, którzy potrafią wszystko. Dobrych firm remontowych jest niewiele i nie zrażaj się, że będziesz musiał poczekać na swoją kolej. Zaoszczędzisz nerwów, czasu i najprawdopodobniej również pieniędzy. Poza tym, rzadko, o ile w ogóle usłyszysz od nich stwierdzenie „nie da się” po tym, jak przedstawisz im swoją wizję aranżacji każdego z pomieszczeń.
  • – Jeśli tylko masz możliwość, zatrudnij fachowców z polecenia zaprzyjaźnionych ci osób. Firmy z ogłoszenia w internecie mogą mieć piękne portfolio, ale bywa, że mocno odbiega ono od rzeczywistości. Skorzystaj z okazji i przyjrzyj się pracom tych, których polecają ci znajomi. To najlepsza wizytówka i potwierdzenie twojego wyboru.
  • – Im dokładniejszą wizję w formie graficznego szkicu przedstawisz, tym dokładniejszą wycenę zlecenia otrzymasz. Dograj też szczegóły dotyczące tego, kto odpowiada za zakup materiałów – firmy remontowe często mają rabaty w hurtowaniach i sklepach. Pamiętaj o tym. No i jakość – czy wolisz tanio, czy raczej solidnie i na lata?
  • – Ważne jest też ustalenie czasu na wykonanie zlecenia. To zaś zależy zarówno od metrażu mieszkania, jak i liczby pomieszczeń, w których urządzeniu potrzebujesz wsparcia. Zwróć uwagę na liczebność ekipy remontowej. Nie zawsze dużo pracowników oznacza krótszy czas realizacji.
  • – Nie ufaj bezgranicznie nawet najlepszym fachowcom. Gdy stwierdzą, że twój pomysł jest niewykonalny, skonsultuj to z innymi firmami. Może po prostu twoja ekipa nie wpadła jeszcze na taki pomysł i przyda im się mała podpowiedź.
  • – Spisz dokładną umowę. Niezależnie od tego, na ile znasz się z wykonawcami, bez umowy nie zaczynaj żadnych prac. Dobrze wiesz, że nie ma remontu bez nieprzewidzianych zdarzeń, czy przestojów. Im więcej zapisów znajdzie się w umowie, tym łatwiej ci będzie dochodzić praw i egzekwować zobowiązania.
  • – Nie toleruj niechlujstwa i bałaganiarstwa oraz picia alkoholu w pracy. Odpowiedzialni pracownicy zawsze pod koniec dnia po sobie sprzątają i nie zaczynają pracy od piwa. Dla ciebie liczy się dokładność i jakość wykonanej pracy. W końcu za to płacisz, byś za rok nie musiał wszystkiego poprawiać.

Czas na zakupy – to, co niektórzy lubią najbardziej

Choć kusi kupienie wszystkiego przez internet, to warto udać się osobiście do sklepów, by zobaczyć, dotknąć i przyjrzeć się przykładowych aranżacjom. To też okazja do zaczerpnięcia inspiracji. Wiele z nich możesz spotkać w salonach meblowych i wielkich centrach, gdzie architekci wnętrz zaplanowali każde możliwe pomieszczenie. Nic też nie stoi na przeszkodzie, byś skorzystał z usługi projektowej, która w wielu sklepach dodawana jest gratis do zakupów. Wszystko po to, by twoje nowe mieszkanie było takie, jak sobie wymarzyłeś.

Źródło:
www.designcoach.pl
www.jakurzadzicwnetrze.pl