fbpx

Chcesz tanio urządzić mieszkanie? Oto sprawdzone sposoby

Łóżko z wezgłowiem z europalety. Jak tanio urządzić mieszkanie

Gdy ceny mocno szybują w górę, w przeciwieństwie do twojej pensji, warto dobrze przemyśleć każdy większy zakup. Szczególnie gdy chcesz tanio urządzić mieszkanie i jednocześnie czuć się w nim komfortowo oraz wygodnie. Jak to zrobić?

Jak tanio urządzić mieszkanie?

Okazuje się, że można pogodzić ograniczenia w finansach, z realizacją wizji dotyczącej wyglądu twojego lokum. Tym samym nie musisz wydawać fortuny na drogie meble i dodatki, a i tak mieszkanie będzie funkcjonalne, estetyczne i nowoczesne.

Określ dokładnie, czego potrzebujesz

To krok pierwszy i zarazem bardzo ważny, jeśli chcesz tanio urządzić mieszkanie. Dobry plan to podstawa zarówno przy urządzaniu nowego mieszkania w stanie developerskim, jak i tego, które otrzymałeś w spadku po rodzicach czy dziadkach. W tym drugim przypadku koszty będą nawet mniejsze, o czym przekonasz się już za chwilę.
Tak więc, bez pośpiechu, przy wsparciu innych domowników, z pomocą kartki i ołówka, zaplanuj:

  • co i gdzie ma się znaleźć,
  • jakie potrzeby mają być zaspokojone przez sprzęty,
  • co jest niezbędne, a z czego na początku możesz zrezygnować,
  • co masz do dyspozycji, a czemu możesz nadać drugie życie.

Z tak przygotowanym szkicem możesz przystąpić do działania.

Meble DIY

To coraz częściej spotykane wyposażenie wnętrz i to nie tylko u tych, którzy postanowili tanio urządzić mieszkanie. Meble DIY zrobione z palet, sklejki, płyty OSB lub skrzynek mogą się doskonale sprawdzić jako elementy codziennego użytku i wystroju twojego mieszkania. Możesz z nich zrobić łóżko, stolik kawowy, biurko, toaletkę, czy półki na książki. Oczyszczone i zabezpieczone skrzynki idealnie sprawdzą się jako zbiorcze pojemniki na dziecięce zabawki czy legowisko dla kota (koty uwielbiają tekturowe pudełka, ale wyłożona miękkim materiałem skrzynka również może mu przypaść do gustu).

Zestaw wypoczynkowy z europalet. Jak urządzić tanio mieszkanie

Drugie życie mebli

Niezależnie, czy urządzasz umeblowane mieszkanie, które dostałeś w spadku i wygląda, jak z poprzedniej epoki, czy też kupiłeś nowe, nie wyrzucaj pochopnie mebli, które mają już trochę lat. Możesz również zaopatrzyć się w takie, których nie potrzebują już inni. Sprawdzaj od czasu do czasu osiedlowy śmietnik, pod którym nierzadko mieszkańcy wystawiają niepotrzebne im sprzęty domowe i części umeblowania. Wymiana na nowe nie zawsze oznacza, że stare nie nadają się do użytku.

Przejrzyj też grupy na portalach społecznościowych i fora internetowe, gdzie ludzie dzielą się tym, co mają do oddania lub sprzedania za grosze. W tego rodzaju miejscach możesz znaleźć meble w dobrym stanie, które pozwolą ci tanio urządzić mieszkanie.
Gdy skompletujesz już to, czego potrzebowałeś, wystarczy odświeżyć wygląd zgromadzonych elementów wyposażenia i zabrać się za ich renowację. To nie musi być nic wielkiego i kosztownego. Tym bardziej, gdy zrobisz to własnym siłami, korzystając z poradników wideo, których całkiem sporo jest w Internecie.

Meble wielofunkcyjne

Tematu mebli ciąg dalszy. Wszystko dlatego, że to one zajmują większą część mieszkania i stanowią kluczowy element wyposażenia. Zanim coś kupisz, sprawdź, czy nie można znaleźć czegoś, co łączy w sobie funkcje kilku mebli. Możliwe, że będziesz musiał zapłacić nieco więcej, ale w ostatecznym rozrachunku i tak sporo zaoszczędzisz. Dodatkowo zyskasz wolną przestrzeń w mieszkaniu i unikniesz efektu zagracenia.

Promocje i okazje cenowe

Przed zakupami korzystaj z porównywarek cenowych, które pomogą ci znaleźć najlepsze oferty. Nierzadko będziesz mógł też trafić na promocje związane z wyprzedażami. Dlatego niektóre zakupy przełóż na czas po sezonie, gdy właściciele sklepów chcą się pozbyć zalegającego w magazynie towaru, co zwykle robią niemal po kosztach. Zamiast jeździć i osobiście sprawdzać w sklepach ceny wybranego przedmiotu, przejrzyj ofertę na stronie internetowej sklepu bądź dopytaj o cenę przez telefon.

Minimalizm i wygoda

To styl, który wybiera dziś sporo osób. Nie tylko pozwala im to zaoszczędzić sporo pieniędzy i tanio urządzić mieszkanie, ale też chroni przez nadmiernym gromadzeniem rzeczy. W mieszkaniu przy okazji jest więcej miejsca, a przestrzeń wygląda na jasną, większą i komfortową. Dzięki temu twoje wnętrze będzie modnie urządzone, a tobie w portfelu zostanie gotówka, którą będziesz mógł wydać na coś innego.

Drewniana skrzynka. Jak urządzić tanio mieszkanie

Gdy chcesz tanio urządzić mieszkanie — co jeszcze możesz zrobić

Wiele zależy od twojej kreatywności, ale nie tylko. Dobrym pomysłem będzie zasięgnięcie rady u innych, którzy tego typu aranżacje i zmiany mają już za sobą. Może mają sprawdzone patenty, dzięki którym uzyskali upragniony efekt niskim kosztem.
Możesz też samodzielnie odświeżyć mieszkanie. Malowanie przy dostępie do odpowiedniego sprzętu i dobrej jakości, zdrowych farb, nie powinno sprawić ci trudności.
Sprawdź, czy w pobliżu twojego miejsca zamieszkania nie ma targów staroci, na których również możesz znaleźć meble i dodatki za ułamek ich ceny.

Jak widzisz, przytulne mieszkanie urządzone tanim kosztem to coś, co dostępne jest niemal dla każdego. Przekonaj się, czy ten rodzaj aranżacji wnętrz, również tobie przypadnie do gustu.