fbpx

Wentylacja w mieszkaniu — jak powinna działać

Kratka wentylacyjna - Wentylacja w mieszkaniu

Wentylacja w mieszkaniu to niezwykle ważny element, który wpływa na zdrowie bezpieczeństwo mieszkańców. Choć zwykle się o niej nie pamięta, to nie można zaniedbać troski o jej prawidłowe działanie. Dzięki temu będzie mogła spełniać swoją funkcję, a ty wraz z bliskimi cieszyć się będziecie czystym i świeżym powietrzem.
Na co dokładnie powinieneś zwrócić uwagę i o co zadbać, by wentylacja spełniała swoją funkcję?

Wentylacja w mieszkaniu — dlaczego jest taka ważna

Wentylacja to nieodłączny element w każdym budynku mieszkalnym, biurowym czy przemysłowym, w którym przebywają ludzie lub zwierzęta oraz gdzie składowane są wybrane rodzaje surowców.

Choć na co dzień nie zwracasz uwagi na wentylację, to korzystasz z funkcji, jaką pełni. Dzięki niej w mieszkaniu dochodzi do wymiany powietrza i tym samym jest ono zdrowsze i czystsze. Poza tym pomaga ona oczyścić mieszkanie z zapachów, które powstają w trakcie przygotowywania posiłków. Nie dostają się one do mieszkań sąsiadów, podobnie jak ty nie musisz wiedzieć, co inni mają dziś na obiad.

Dobra wentylacja chroni też pomieszczenia przed wilgocią, a co za tym idzie, szkodliwym dla zdrowia grzybem. Zbieranie się pary w powietrzu szczególnie nasilone jest w okresie jesienno-zimowym. Wtedy bowiem większa jest wilgotność powietrza na zewnątrz, przez co trudniej zmniejszyć ją w pomieszczeniach.
I wreszcie wentylacja w mieszkaniu stanowi dodatkowe zabezpieczenie przed zatruciem gazem oraz czadem. Choć w tym przypadku warto umieścić w łazience specjalny czujnik czadu. Sama wentylacja może bowiem nie wystarczyć, gdy na zewnątrz panuje ciśnienie atmosferyczne, które nie sprzyja wymianie powietrza.

Wentylacja w mieszkaniu — na co zwrócić uwagę

Szyby wentylacyjne w blokach zaprojektowane są tak, by pomagały w wymianie powietrza w pomieszczeniach, gdzie zwykle jest wyższa temperatura i większa wilgotność. Mowa tu o łazience i kuchni, co nie znaczy, że inne pomieszczenia wentylacji nie potrzebują. Dlatego zwróć uwagę na to, czy w twoim mieszkaniu dochodzi do swobodnej wymiany powietrza między poszczególnymi pomieszczeniami. Oto kilka elementów, od których to zależy.

Okna

To jeden z głównych kanałów, którym powietrze dostaje się do mieszkania. O ile okna w starym budownictwie nie należały do najszczelniejszych, to nie można powiedzieć tego o współczesnej stolarce okiennej. Zwykle jest ona bardzo dobrej jakości, spełniająca wysokie normy szczelności i ochrony przed zimnem. Jak wiadomo, skrajności i tu nie są najlepszym rozwiązaniem. Dlatego w nowoczesnym budownictwie, developerzy od początku dbają o to, by wentylacja w mieszkaniach była jak najlepsza. Jednym z rozwiązań, które mogą wybrać, są specjalnie zabezpieczone przed deszczem i śniegiem nawiewniki.

Dostępne są dwa rodzaje nawiewników:

  • nawiewniki okienne ciśnieniowe — ich działanie opiera się na różnicy ciśnienia na zewnątrz i wewnątrz budynku, co pomaga automatyczne kontrolować przepływ powietrza do i z pomieszczeń,
  • nawiewniki okienne higrosterowane — których działanie uzależnione jest od wilgotności powietrza w danym pomieszczeniu, co w praktyce oznacza, że nawiew otwiera się automatycznie, gdy ta je zbyt duża i zamyka, gdy wszystko wróci do normy.

Jeśli w twoim mieszkaniu nie ma tego typu wentylacji okiennej, może ją zamontować samodzielnie, lub zlecić to firmie zewnętrznej.
W innym przypadku pozostaje ci ustawianie klamki okiennej w pozycji, która pozwala na niewielkie rozszczelnienie okna. Ważne jest to szczególnie w zimie, kiedy bardzo szybko dochodzi do gromadzenia się wilgoci w mieszkaniu.

Uchylone okno - wentylacja w mieszkaniu

Drzwi wewnętrzne

Jak już wiesz, szyby wentylacyjne wraz z otworami zakrytymi kratkami, rozmieszczone są w pobliżu kuchni i łazienki. Jeśli chcesz zapewnić dopływ świeżego powietrza i jego prawidłową wymianę, musisz zadbać o to, by drzwi wewnątrz mieszkania tego nie blokowały. Aby wentylacja w mieszkaniu działała prawidłowo, drzwi nie mogą być bardzo szczelne. Oznacza to, że nie mogą przylegać ściśle do podłogi. Poza tym, w drzwiach od kuchni i łazienki, w dolnej części powinny być dodatkowe otwory lub jeden duży zabezpieczony kratką. Dbaj o ty, by były one czyste i wolne od blokujących przepływ powietrza elementów.

Okap kuchenny

To bardzo dobre i użytecznie rozwiązanie, a jeśli jest odpowiedniej jakości, może okazać się dobrym wsparciem dla dobrze działającej wentylacji w mieszkaniu. Przed zakupem zwróć uwagę, czy posiada on funkcję pochłaniania zarówno zapachów, jak i pary, która może prowadzić do zagrzybienia pomieszczeń.

Ciekawym rozwiązaniem jest też automatyczne uruchamianie okapu. Jeśli do tej pory korzystasz ze zwykłego, z pewnością wiesz, jak łatwo zapomnieć o jego uruchomieniu. Nierzadko dopiero inni domownicy ci o tym przypominają, gdy zapach przygotowywanego posiłku dotrze do salonu i sypialni. Warunkiem niezbędnym do prawidłowego działania takiego okapu jest posiadanie kompatybilnej z nim płyty indukcyjnej. Dzięki temu, gdy tylko rozpoczynasz gotowanie, automatycznie włącza się oświetlenie nad płytą i uruchamia okap. Co więcej, nie musisz sam regulować trybu jego pracy, gdyż pochłaniacz dostosowuje je automatycznie do intensywności gotowania.

Sprawna i czysta wentylacja w mieszkaniu to coś, czego nie możesz zaniedbać. Jeśli więc chcesz się cieszyć czystym i zdrowym powietrzem oraz ochronić pomieszczenia przed nadmierną wilgocią i grzybem, rób okresowe przeglądy i zwracaj uwagę na sygnały, które mogłyby świadczyć o problemach z wymianą powietrza w mieszkaniu.

Źródło i inspiracja: www.bricomarche.pl