fbpx

Własne mieszkanie, czy dom – co wybrać?

Przestronny pokój. Własne mieszkanie, czy dom - co wybrać

Jeśli właśnie zastanawiasz się, czy wybrać mieszkanie, czy dom, przed tobą trudne zadanie. To jedna z poważniejszych decyzji, których nie podejmuje się z dnia na dzień i które wymagają szczegółowej analizy. Ponieważ różnice w cenie domu i przestronnego apartamentu bywają niewielkie, w pierwszej kolejności weź pod uwagę dwa odmienne sposoby na życie.

Jeden wybór – wiele zmiennych

Marzenie o posiadaniu własnego domu, które być może towarzyszy ci od dawna, musi być weryfikowane na każdym etapie twojego życia. Zmienia się bowiem twoja sytuacja zawodowa i rodzinna, a to dwa elementy, które jako pierwsze musisz wziąć pod uwagę. Własne mieszkanie, czy dom to dwa różne style życia, przypisane do konkretnego miejsca.

Własne mieszkanie

To przede wszystkim wygoda i oszczędność czasu. Kupując mieszkanie, nie musisz się martwić sprawami dotyczącymi budynku. W tym o dbania o ogród i otoczenie, odśnieżanie czy ewentualne naprawy, gdy dojdzie do awarii. Poza tym, wybierając lokal w dobrej okolicy, wraz z całą rodziną masz dostęp do wszelkich udogodnień i infrastruktury. Bliskość węzłów komunikacyjnych pozwala ci jednocześnie szybko dotrzeć do pracy i zaoszczędzić czas, który możesz przeznaczyć na przebywanie z rodziną. A co z wypoczynkiem, który kojarzy ci się z aromatem dobrej kawy i widokiem na własny ogród? Okazuje się, że możesz częściowo zaspokoić to pragnienie, kupując mieszkanie z tarasem na dachu.

Własne mieszkanie to też dobra inwestycja, bo nawet jeśli w przyszłości zechcesz zamieszkać we własnym domu, mieszkanie możesz wynająć. Tym samym czerpać będziesz z niego konkretne korzyści finansowe.
Mimo wielu zalet, wciąż jednak może ci brakować poczucia prywatności i wolności, która kojarzy się z własnym domem, w spokojnej okolicy za miastem. Na etapie podejmowania decyzji, warto więc rozważyć i taką opcję.

Dom z ogrodem

Gdyby zapytać osoby wynajmujące mieszkanie, czy gdyby mogły wybrać własne mieszkanie, czy dom, z pewnością część z nich, o ile nie większość, bez namysłu wybrałaby dom i to najlepiej z dużym ogrodem. Duża przestrzeń kojarzy się z wolnością, niezależnością i luksusem. I coś w tym jest, bo czas spędzony w domu, odpoczynek na łonie przyrody, cisza i spokój, to elementy, z którymi kojarzy się spokojne i ustabilizowane życie. Świadomość, że jesteś u siebie, a miejsce wygląda tak, jak ty o tym zdecydowałeś, daje poczucie niezależności.

Zanim jednak zdecydujesz, musisz zadać sobie pytanie, czy cię na to stać. I nie chodzi tu o pieniądze, ale o czas, który będziesz musiał przeznaczyć na wiele spraw związanych z mieszkaniem we własnym domu. Jeśli dom jest poza miastem, gdzie pracujesz, codziennie będziesz musiał do niej dojeżdżać. Odległość to czas spędzony za kierownicą. Nie bez znaczenia jest też odwożenie dzieci do szkoły, zakupy, dostęp do ośrodków zdrowia i innych miejsc, z których będziesz korzystał.
Poza tym, dom wymagać będzie twojego zaangażowania. To koszenie ogrodu, przycinanie drzew, konserwacja budynku i naprawy, których nie jesteś w stanie uniknąć. To wszystko wymaga dodatkowych kosztów i czasu.

Miejsce uszyte na miarę

Niezależnie, czy to własne mieszkanie, czy dom, takie właśnie powinny być te miejsca. Dopasowane do potrzeb twoich i twojej rodziny. Każde z nich ma swoje mocne i jasne strony. Dlatego ważne jest, by skupić się na nich już na samym początki i wybrać to, które ma ich najwięcej.
Pamiętaj też, że to dom ma być dla ciebie, a nie ty dla domu. Podobnie jest z mieszkaniem i jeśli zadbasz o tę kolejność, z pewnością uda ci się podjąć właściwą decyzję. A nawet jeśli po kilku latach, okoliczności twojego życia się zmienią, zawsze możesz wybrać inaczej i na jakiś czas zamieszkać w nowym miejscu.