fbpx

Jak urządzić taras na dachu bloku?

Kobieta siedzi przy stoliku na tarasie. Jak urządzić taras na dachu?

Niektórzy twierdzą, że wygląd i funkcjonalność danego miejsca, ograniczone są jedynie ludzką wyobraźnią. Poniekąd mają rację, ponieważ nawet na niewielkiej powierzchni, można wyczarować coś wyjątkowego. Jeśli zastanawiasz się jak urządzić taras na dachu, który jest częścią twojego mieszkania, możliwości masz naprawdę sporo.

Taras na dachu – inspiracje i podpowiedzi

Wychodząc na pusty jeszcze taras na dachu, trudno w pierwszej chwili ogarnąć temat wyglądu i jego funkcjonalności. Dlatego ważne, byś chwilę wcześniej dobrze przemyślał wszystko, co jest związane z jego urządzaniem. A, jako że od czegoś trzeba zacząć, oto garść podpowiedzi, które mogą stać się inspiracją dla ciebie i twoich bliskich.

Letnia część salonu

Salon to miejsce kojarzące się z rekreacją i odpoczynkiem. I tak właśnie się go urządza, by jak najlepiej spełniał swoje zadanie. Spójrz na taras na dachu, jak na tego typu miejsce, gdzie będziesz mógł nie tylko spędzać czas w gronie rodzinnym, ale też spotykać się z przyjaciółmi. Jeśli nie wiesz, jak go urządzić, pomyśl o nim jak o salonie zewnętrznym. Wiadomo, że w przypadku braku zadaszenia, nie wstawisz tam takich samych mebli, jak do wnętrza. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, by zainwestować w wysokiej jakości, bardzo wygodne meble ogrodowe. Pozytywnie wpłynie to nie tylko na wygląd tarasu, ale przede wszystkim na twój odpoczynek.

Zielone ekrany

By miejsce było klimatyczne i przypominało letni ogród, pomyśl o zainstalowaniu parawanów i kratownic, po których piąć się będą rośliny lubiące tego rodzaju wsparcie. Wstaw donice z krzewami, które nie tylko ładnie będą wyglądać, ale też wydzielać przyjemny, cytrusowo-słodki zapach, jak ma to miejsce w przypadku jaśminu.
Zielone ekrany to też sposób na stworzenie klimatu prywatności i oddzielenie się od spojrzeń sąsiadów.

Strefy

Jeśli metraż tarasu ci na to pozwala, podziel go na strefy przeznaczone do różnych aktywności. Dzięki temu może się tu znaleźć letnia wersja twojego biura, kącik z planszówkami, mała biblioteczka, miejsce do opalania, gril itp. To też sposób na uporządkowanie dużej przestrzeni i jak najlepsze jej wykorzystanie. O tym, jak konkretnie miałby wyglądać podział tarasu, najlepiej jeśli zdecydują wszyscy członkowie rodziny.

Klimat

Szukając pomysłów na to, jak urządzić taras na dachu, postaraj się, by to miejsce miało swój klimat. Szczególnie wieczorem, gdy zechcesz odpocząć po cały dniu spędzonym w pracy. Sprzyjający temu nastrój pojawi się już w chwili zaświecenia odpowiednio dobranego oświetlenia, które z jednej strony pozwoli bez problemu poruszać się po tarasie, a z drugiej nie przyćmi blasku gwiazd na bezchmurnym niebie.
Doskonale sprawdzą się też małe świeczki, umieszczone w wyłożonych kamykami spodkach.

Zielnik

Jeśli lubisz spędzać czas w kuchni na przyrządzaniu ulubionych potraw, wykorzystaj taras na dachu na stworzenie prywatnego zielnika. Posadzone w nim zioła, których najczęściej używasz, nie tylko sprawią, że dania będą jeszcze bardziej aromatyczne, ale też zyska na tym wygląd tej wyjątkowej przestrzeni.