fbpx

Co lepiej wybrać – wannę, czy prysznic?

Łazienka z wanną i prysznicem. Wanna czy prysznic - na co zwrócić uwagę przy wyborze?

Wanna, czy prysznic? To pytanie pada zwykle, gdy przychodzi czas na urządzanie łazienki. Niestety, czasem trudno dojść do porozumienia z innymi członkami rodziny, co do wyboru jednego z tych rozwiązań. Wówczas konieczny jest kompromis w postaci wanny z przymocowanym do ściany zestawem prysznicowym.
Oto czym powinieneś się kierować i co wziąć pod uwagę, zanim podejmiesz ostateczną decyzję.

Wanna, czy prysznic? A może jedno i drugie?

To, które z urządzeń wybierzesz, zależy od wielu czynników, ale tym, którego nie jesteś w stanie zignorować, jest metraż. Nie do każdej łazienki będziesz mógł wstawić wannę, natomiast prysznic zwykle wchodzi bez problemu. Jeśli jednak tego ograniczenia nie masz, ponieważ twoja łazienka do najmniejszych nie należy, wciąż stoisz przed dylematem: wanna, czy prysznic?

Panie kontra panowie

Woda z pianą, kilka pachnących świeczek na brzegu, relaksacyjna muzyka i zażywająca wieczornej kąpieli kobieta. To obrazek iście filmowy, ale która z pań nie marzy o choćby jednym takim dniu w tygodniu? Takiego relaksu nie zastąpi nawet najlepszy prysznic z hydromasażem, choć jak zwykle wiele zależy od upodobań. Niemniej jednak, trudno odmówić wannie tego atutu, jakim jest relaks i odpoczynek po ciężkim dniu, czy tygodniu pracy. Poza tym, gdy dodasz do wody specjalne sole oraz olejki, kąpiel nabierze właściwości prozdrowotnych, a to argument, który trudno pominąć.
Zwolennikami prysznica są z kolei panowie, którzy cenią sobie czas i szybkość. Wracając do domu z pracy, siłowni czy roweru, lubią wskoczyć pod prysznic, po czym szybko wróci do swoich spraw.

Wsparcie dla rodzin z dziećmi

Jeśli posiadasz małe dzieci lub planujesz zostać rodzicem w najbliższej przyszłości, przez pewien czas wanna będzie dużym ułatwieniem. Mowa o kąpieli malucha i czasie spędzonym na wspólnej zabawie w wodzie. To o wiele ciekawsze dla dziecka, niż stanie pod prysznicem, choć jak wiadomo dzieci szybko rosną i już wkrótce długie kąpiele odejdą w zapomnienie. Wówczas, dobrym rozwiązaniem będzie zamontowanie na ścianie zestawu prysznicowego.

Ekologia i ekonomia

Prysznic to rozwiązanie ekologiczne. Mniejsze zużycie wody i energii, której potrzebujesz do jej ogrzania, równa się mniej ścieków. Za wszystko też musisz zapłacić, więc tym samym i rachunki będą mniejsze. Nie dla każdego jednak ma to znaczenie i w takiej sytuacji ten argument będziesz mógł pominąć w swoim wyborze. Niemniej jednak, wybierając wannę, zamiast prysznica, również nie musisz od razu zużywać hektolitrów wody. Mało kto kąpie się codziennie i nie każdy w domu lubi ten rodzaj dbania o higienę ciała. Jeśli więc okaże się, że zdania w rodzinie są podzielone, możesz wybrać trzecie rozwiązanie, czyli wannę z zestawem prysznicowym.

Kompromis

Wanna dla tych, którzy od czasu do czasu lubią się zrelaksować i prysznic dla miłośników deszczownicy i hydromasażu. By nie zalewać łazienki w trakcie mycia, możesz na drążku rozporowym rozwiesić specjalną nieprzemakalną zasłonę lub zamontować przy ścianie elementy oddzielające wannę od reszty pomieszczenia. Zwykle wykonane są ze szkła, pleksi lub innego materiału, złożonego z kilku ruchomych części.
Jeśli natomiast chcesz korzystać z jeszcze większych atrakcji, możesz zamontować wannę z hydromasażem oraz prysznic z hydromasażem.

Wydaje się, że wybór nie jest trudny. Wystarczy wziąć pod uwagę potrzeby i upodobania poszczególnych członków rodziny i zabrać się za urządzanie łazienki. Niestety, bardzo często zdania są na tyle podzielone, że ostatecznie bardzo trudno wybrać rozwiązanie, które zadowoli wszystkich. To jednak nie powinno cię zniechęcić i z pewnością uda ci się stworzyć miejsce, w którym każdy będzie mógł miło spędzić czas.