fbpx

Jak udekorować mieszkanie, by poczuć magię świąt?

Świąteczny stroik i światełka w tle. Jak udekorować mieszkanie, by poczuć magię świąt?

Boże Narodzenie to wyjątkowe święta, których klimat i magiczna atmosfera, od zawsze wyróżnia się na tle innych, ważnych dni w ciągu roku. A skoro tak, warto wiedzieć, jak udekorować mieszkanie, by jak najprzyjemniej spędzić czas w gronie rodziny i przyjaciół.

Jak udekorować mieszkanie – inspiracje i wskazówki

Niby proste, ale kiedy wyciągniesz z opakowań świąteczne dekoracje, znów pojawia się problem, gdzie co powiesić, jak ułożyć i co do czego będzie ostatecznie pasować. Najlepiej zabrać się za to kilka dni wcześniej, by w razie czego móc dokupić parę brakujących elementów. Na co postawić tym razem?

Różnorodność połączona z umiarem

Duża ilość dekoracji rzadko kiedy wywołuje efekt WOW. Czasem wręcz przeciwnie – przytłacza i stwarza wrażenie przypadkowości. Dlatego, zanim rzucisz się w wir wieszania ozdób, rozstawiania świątecznych stroików i świec zapachowych, przejrzyj wszystko, co masz do dyspozycji. To, co sprawdziło się w ubiegłym roku, niekoniecznie musi pasować do twojej tegorocznej wizji. Jeśli masz taką możliwość, udekoruj każde pomieszczenie w nieco innym stylu. Mogą się różnić dominującym kolorem, materiałem, z którego wykonane są dekoracje, czy też miejscem, w którym je umieścisz. Raz może to być ściana i sufit, innym okna i parapety. Elementem łączącym, niech będzie wystrój elementu znajdującego się w centralnej części pokoju.

Mama z córką pod choinką. Jak udekorować mieszkanie, by poczuć magię świąt?

Gra świateł

Oglądając mnogość i różnorodność świątecznych oświetleń, naprawdę trudno się zdecydować na wybór tego konkretnego. Jeśli jednak wiesz, jak udekorować mieszkanie na święta, będzie ci dużo łatwiej. Tu również pomyśl o dopasowaniu kolorystycznym do różnych pomieszczeń. Bardzo ciekawym rozwiązaniem są kurtyny świetlne LED. Przebijające przez firanki małe światełka, będą doskonałym uzupełnieniem choinkowych lampek i świec. Możesz ich też użyć na tarasie na dachu, jeśli masz szczęście mieszkać w tego rodzaju mieszkaniu.
Jeśli lubisz rozwiązania nieoczywiste, postaw na świeczniki z długimi świecami oraz papierowe lampiony i latarenki z elektrycznym oświetleniem. Zawieszone w przedpokoju, już od progu pomogą gościom poczuć świąteczną atmosferę.

Świąteczne zapachy

Trudno wyobrazić sobie święta bez charakterystycznych dla tego okresu wypieków. Ich zapach zwykle roznosi się po całym domu, budząc apetyt domowników i gości. Zwykle są to aromatyczne, korzenne pierniczki, ale niech nie zabraknie też cytrynowego sernika, makowca, czy też miodownika.
Małe ciasteczka, w tym pierniczki, mogą posłużyć za jadalne ozdoby, które możesz dodać do stroików. Przed pieczeniem wybierz również te, które zawiesisz na choince i zrób w nich niewielki otwór na wstążkę.
Na stole zapełnionym przepysznymi daniami, nie powinno też zabraknąć ozdobnego obrusa i serwetek ze świątecznymi motywami.

Gdy już wiesz, jak udekorować mieszkanie na święta, możesz zacząć swoją wizję wcielać w życie. Gotowa kilka dni wcześniej, pozwoli ci bez stresu zadbać o dopracowanie szczegółów i zapiąć wszystko na ostatni, świąteczny guzik.