fbpx

Mieszkanie bez barier architektonicznych – co to oznacza w praktyce?

Seniorzy na spacerze. Mieszkanie bez barier architektonicznych - co to oznacza w praktyce?

Mieszkanie bez barier architektonicznych to przestrzeń przyjazna nie tylko osobom niepełnosprawnym. Choć tego typu budownictwo staje się powoli standardem, warto zwrócić na kilka ważnych elementów, które mogą znacznie ułatwić życie w nowym miejscu. Decydując się na zakup własnego M, zwróć uwagę, czy i w jakim stopniu dostosowane jest zarówno dla rodziców z dziećmi i młodych ludzi lubiących aktywny tryb życia, jak też dla osób starszych i z niepełnosprawnościami.

Ułatwienia przydadzą ci się zarówno wtedy, gdy jesteś młody i w pełni sprawny fizycznie, jak i za kilkadziesiąt lat. To również wygoda w trakcie wizyty twoich rodziców lub krewnych w starszym wieku.
Na co powinieneś zwrócić uwagę przez zakupem mieszkania, by było nie tylko wygodne, ale i praktyczne zarówno dla ciebie, jak i twoich bliskich?

Bez utrudnień i ograniczeń – jakie dokładnie powinno być mieszkanie bez barier architektonicznych?

O tym, jak przystosować zarówno mieszkania, jak i całą infrastrukturę osiedla dla potrzeb osób w różnym wieku i stopniu sprawności, powinni myśleć developerzy już od pierwszych szkiców projektu budowlanego. Osiedle, które wolne jest od barier utrudniających poruszanie się, to spore wyzwanie, ale na pewno warte wysiłku. Oto kilka najważniejszych cech, którymi tego typu budownictwo powinno się odznaczać.

Brak progów

Ich obecność sprawia problem nie tylko osobom niepełnosprawnym. Kto z nas nie potknął się o próg choć raz w życiu? Tak naprawdę nie jest to niezbędny element mieszkania, czy klatki schodowej. Dlatego mieszkanie bez barier architektonicznych, powinno być wolne od progów. Można się bez nich obejść w przejściach miedzy pomieszczeniami i wyjściu na balkon lub taras. Również w wejściu do klatki i do windy nie powinno być tego rodzaju przeszkód. O próg mogą potknąć się zarówno dzieci, jak i osoby starsze, co w przypadku tych drugich, może naprawdę źle się skończyć.
Progu w postaci brodziku nie musi też być pod prysznicem. Dzięki temu, bez problemu skorzystają z niego osoby, które mają problem z poruszaniem się.

Osoba na wózku inwalidzkim przed schodami. Mieszkanie bez barier architektonicznych - co to oznacza w praktyce?

Jak najmniej schodów

Niemożliwym wydaje się, by zupełnie z nich zrezygnować, ale z pewnością można ograniczyć ich ilość. To zaś w dużej mierze zależy zarówno od dodatkowego wyposażenia budynku w postaci windy, jak i rozłożenia jego poszczególnych elementów mieszkalnych i użytkowych. Być może przyzwyczajony jesteś do tego, że piwnica, czy komórka lokatorska jest poniżej poziomu chodnika, a przynajmniej jej część. Oczywiście dostać można się do niej jedynie pokonując kilka schodów. A co, jeśli miałbyś do niej prostszy dostęp?
To możliwe, jeśli:

  • miejsce na nią zostanie wygospodarowane na twoim piętrze tuż przy mieszkaniu,
  • znajdzie się ona na poziomie zero, na równi z wejściem do klatki schodowej,
  • będzie można się do niej dostać windą.

Winda to tak naprawdę niezbędne wyposażenie budynku, o którym można powiedzieć, że jest przyjazny dla osób starszych i niepełnosprawnych. Jeśli w bloku znajduje się parking podziemny, winda powinna być dostępna również z tego poziomu.

Klamki i włączniki

To niby szczegół, ale bardzo istotny w przypadku osób poruszających się na wózkach oraz dzieci. To, że od lat klamki w oknach umiejscowione są zwykle na środku ich wysokości, nie znaczy, że nie można tego zmienić. Idealnym rozwiązaniem są okna oraz drzwi balkonowe, które możesz otworzyć z pozycji siedzącej.
Drugim ważnym elementem są włączniki w domu i w przestrzeni wspólnej. Chodzi o te od światła oraz o guziki przywołujące windę i pozwalające wybrać odpowiednie piętro.
Wejście do budynku powinno być oświetlane przez lampy z czujnikiem ruchu, co nie tylko pomaga wejść do klatki, ale też zwiększa bezpieczeństwo mieszkańców.

Nie tylko mieszkanie bez barier architektonicznych jest ważne

Niezbędne są też udogodnienia na zewnątrz budynku. Zanim jednak z niego wyjdziesz, przyda ci się antypoślizgowa powierzchnia przy wejściu do klatki. Jeśli jest ona na nieco wyższym poziomie, musi też się znaleźć łagodny podjazd dla wózków.
Na osiedlu ułatwiającym życie jego mieszkańców, nie może być elementów zbędnych, które w praktyce stanowią barierę i zagrażają bezpieczeństwu. Tam gdzie to możliwe, chodniki powinny być wolne od krawężników i progów. Wielkość wejść, furtek i podjazdów powinna być optymalna dla osób niepełnosprawnych. W wybranych miejscach nie powinno zabraknąć specjalnych poręczy.
Barier nie powinno też być w miejscach przeznaczonych na rekreację.

Choć wydaje się, że tego typu osiedla należą do rzadkości, to sytuacja na rynku nieruchomości wciąż ulega zmianie na lepsze. Jeśli zależy ci zarówno na mieszkaniu, jak otaczającym je terenie wolnym od barier architektonicznych, na pewno znajdziesz takie, przeglądając najnowsze oferty developerów.