Zastanawiasz się nad kupnem mieszkania? Zanim określisz metraż, standard wykończenia oraz kwotę, którą chcesz zainwestować, musisz zdecydować, czy ma to być mieszkanie od developera, czy też z rynku wtórnego. Ze względu na różnice między nimi, warto rozważyć za i przeciw, które z kolei skonfrontujesz ze swoimi potrzebami i możliwościami.
Mieszkanie na miarę twoich potrzeb
Wydaje się, że to właśnie potrzeby określają twój ostateczny wybór, ale czy na pewno? Czy nie zdarzyło ci się zmienić decyzji po tym, jak zdobyłeś więcej informacji, odkryłeś nowe możliwości czy uznałeś, że jednak czas na bardziej radykalne posunięcia?
Tak też może być z mieszkaniem. To, że w tej chwili myślisz o mieszkaniu z rynku wtórnego, nie znaczy, że w trakcie przeprowadzania rozeznania, nie pojawią się nowe okoliczności, które wpłyną na twój wybór. Mieszkanie od developera i to z rynku wtórnego różnią się, choć nie tak bardzo, jak w pierwszej chwili mogłoby się wydawać.
Mieszkanie na rynku wtórnym
To wciąż opcja, która ma wielu zwolenników. Jeśli jesteś jednym z nich, sprawdź, czy o to właśnie ci chodzi, gdy myślisz o zakupie własnego mieszkania.
Mieszkanie na rynku wtórnym może być lepszym wyborem, jeśli:
- masz ściśle określoną lokalizację, w której, zgodnie z twoją obecną wiedzą, nie ma szans na powstanie nowego budownictwa,
- zależy ci na czasie i nie chcesz czekać na mieszkanie, czyli powinno być ono dostępne od ręki, byś mógłbyś się wprowadzić od razu po podpisaniu umowy,
- twój budżet jest ograniczony i szukasz tańszego, by nieco zaoszczędzić,
- masz konkretne wymagania co do układu wnętrz, architektury oraz wykończenia i po wstępnym rozeznaniu wiesz, że takie mieszkania są dostępne na rynku wtórnym.
Często też lokalizacje takie mają już dobrze rozbudowaną infrastrukturę w postaci sklepów, szkół, miejsc rozrywki i odpoczynku oraz ochrony zdrowia.
Musisz jednak pamiętać, że to mieszkanie nie jest nowe, a to znaczy, że remont, na który teoretycznie jesteś przygotowany, może mocno nadwyrężyć twój budżet. Pamiętaj też o dodatkowych kosztach związanych z koniecznością opłacenia podatku PCC w wysokości 2% od wartości rynkowej nieruchomości.
Zwróć też uwagę na miejsca parkingowe, których w starym budownictwie nie planowano w takim zakresie, jak to ma miejsce obecnie.
Mieszkanie od developera
To opcja dla osób, które lubią czuć zapach nowości. Tak, jak ma to miejsce w przypadku kupna nowego samochodu. Tyle, że w przypadku mieszkania chodzi o coś więcej. To miejsce, w którym spędzać będziesz dużo więcej czasu, niż w nawet najbardziej luksusowym środku transportu. Dlatego warto rozważyć tę opcję, jeśli chcesz mieć wpływ na wiele elementów nowego lokum.
Tym bardziej, że wielu developerów wychodzi na przeciw potrzebom klientów, gdy chodzi o układ mieszkania. Może przyda ci się jeden większy pokój, zamiast dwóch takich samych, otwarta kuchnia, czy ubikacja oddzielona od łazienki.
Poza tym, od początku decydujesz, jak urządzone i wykończone będzie mieszkanie. To będzie twój styl, a nie poprzednich właścicieli.
Kupując mieszkanie u developera, masz do czynienia z nowoczesnym budownictwem. W praktyce oznacza to rozwiązania oparte o najnowsze technologie, bezawaryjne windy, podziemne miejsca parkingowe, estetyczne przestrzenie wspólne, brak barier architektonicznych i często sąsiedztwo innych, również nowych budynków. To wszystko składa się na całościowy efekt, klimat, atmosferę i komfort mieszkania w tym miejscu.
Jeśli chcesz wejść i mieszkać, możesz zamówić mieszkanie pod klucz, co jest dużym udogodnieniem.
O czym jeszcze powinieneś pamiętać?
Jak znaleźć mieszkanie idealnie dopasowane do swoich potrzeb? Na pewno bez pośpiechu, jeśli oczywiście zmiana lokum nie jest podyktowana niezależnymi od ciebie okolicznościami.
Gdy planujesz zakup mieszkania z wyprzedzeniem, szukaj takiego, które jest jeszcze na etapie dziury w ziemi. Choć będziesz musiał na nie poczekać, to na swoje miejsce na pewno warto.
Jak zawsze, gdy chodzi o poważne zakupy, tak i tu decyzja nie należy do najprostszych.
Czy mieszkanie od developera okaże się w twoim przypadku lepszym wyborem od tego z rynku wtórnego, okaże się z czasem. Jednak im dokładniej określisz swoje potrzeby i skonfrontujesz je z ofertą obu rynków, tym mniejsza szansa na popełnienie błędu.