fbpx

Jak zaoszczędzić na urządzaniu mieszkania — kilka sprawdzonych sposobów

Mężczyzna skręca meble w mieszkaniu. Jak zaoszczędzić na urządzaniu mieszkania — sprawdzone sposoby

Niezależnie, czy kupiłeś mieszkanie od developera, czy na rynku wtórnym, zanim przejdziesz do remontów i przekuwania swojej wizji na rzeczywistość, dobrze wszystko przemyśl. Jeśli zrobisz wszystko bez pośpiechu i z głową, możesz naprawdę sporo zaoszczędzić na urządzaniu mieszkania. Pamiętaj jednak, by nie wpadać w skrajności, ponieważ nie w każdym przypadku warto ciąć koszty.
Co zatem możesz zrobić, by nie nadwyrężyć domowego budżetu i jednocześnie cieszyć się wymarzonym wnętrzem?

Jak zaoszczędzić na urządzaniu mieszkania?

Urządzanie swojego miejsca, niezależnie, czy to twoje pierwsze mieszkanie, czy kolejne, zawsze jest sporym wyzwaniem. Nie tylko pod względem samego wyglądu, ale też środków, które musisz na to przeznaczyć. Jak pogodzić wizję, która do najprostszych nie należy, z ograniczonym budżetem?

Promocje i okazje to twoi sprzymierzeńcy

Jeśli zdarzyło ci się do tej pory kupować coś na promocji, to wiesz, że często można na tym sporo zaoszczędzić. Przy zachowaniu odpowiedniej porcji czujności co do jakości produktów, w twoim posiadaniu mogą się znaleźć naprawdę wartościowe przedmioty. Wykorzystaj to przy okazji urządzania swojego lokum. Nie czekaj jednak na ostatnią chwilę, gdy prace remontowe dobiegać będą końca.

Na okazje powinieneś polować od pierwszych chwil, gdy tylko podejmiesz decyzję o zmianie mieszkania na nowe, bądź remoncie tego, w którym obecnie mieszkasz. Jeśli chcesz zaoszczędzić na urządzaniu mieszkania, przygotuj wcześniej plan każdego pomieszczenia, łącznie z tym, co ma się w nim znaleźć. Dzięki temu nie kupisz czegoś, co ostatecznie okaże się niepotrzebne.


Przeczytaj takżę: Jak optycznie powiększyć mieszkanie – porady do zastosowania od zaraz


Zwróć uwagę na sezonowe wyprzedaże oraz te związane z typowymi dniami promocyjnymi typu Black Friday, czy wietrzenie magazynów. Nie lekceważ internetowych porównywarek cenowych, które pomogą ci sprawdzić, gdzie kupisz najtaniej dany przedmiot.
Nie wzbraniaj się też przed kartami stałego klienta, które pomagają zgarniać całkiem spore rabaty na zakupiony towar.

Korzystaj z wiedzy innych

W dobie Internetu i dostępnych nieodpłatnie filmów instruktażowych na YouTube, możesz nie tylko zaoszczędzić, ale też zdobyć praktyczne umiejętności. Tym samym nie musisz od razu zamawiać fachowców do wygładzenia ścian i ich pomalowania, ale możesz zrobić to samemu. Wysoka jakość farb bardzo ułatwia to zadanie, a sprzęty malarskie przydadzą się z pewnością do odświeżenia pomieszczeń za kilka lat.

Kobieta maluje ścianę w mieszkaniu. Jak zaoszczędzić na urządzaniu mieszkania


Nie bierz się jednak za coś, do czego w ogóle nie czujesz smykałki. Nie każdy potrafi położyć panele podłogowe, choćby pan w Tutorialu przekonywał cię, że to proste, jeśli wybierzesz montaż na tak zwany klik. Poprawianie źle położonej podłogi może cię kosztować dużo więcej, niż zlecenie tego fachowcom, plus zmarnowana część materiału, który do najtańszych nie należy.

Nie wszystko musisz zrobić sam, by zaoszczędzić na urządzaniu mieszkania

To, że wielu rzeczy możesz się nauczyć od fachowców w internecie, nie znaczy, że warto się tego podejmować za wszelką cenę. Poza tym, czasem połączenie usług może przynieść większe oszczędności, niż kupowanie każdej z osobna. Tak jest choćby w przypadku wymiany elementów stałych, czyli drzwi wejściowych lub mebli w formie zabudowy. Jeśli nie posiadasz odpowiedniego doświadczenia w montowaniu tego rodzaju elementów wyposażenia, najlepiej zlecić to fachowcom. Możesz to zrobić na dwa sposoby. Albo najpierw wszystko kupisz, a potem wynajmiesz firmę, która ci to zamontuje, albo…zainwestujesz w usługę łączoną. W sytuacji, gdy kupujesz meble z usługą montażu, oszczędzasz na podatku VAT. Gdy zakupu dokonuje firma, wynosi on jedynie 8%, a gdy kupujesz jako osoba fizyczna, musisz do każdego towaru i usługi doliczyć aż 23% VAT.

Gdzie jeszcze możesz poszukać oszczędności?

Przejrzyj to, co zgromadziłeś do tej pory, zajrzyj do piwnicy, zwróć uwagę na stare sprzęty i pomyśl, jak dać im drugie życie. Nie musisz wymieniać mebli, by twoje wnętrza stały się bardziej stylowe. Odmalowanie starej komody czy stołu może sprawić, że budzić będą zachwyt twój i gości. Zamiast kupować designerskie elementy wyposażenia, obudź w sobie zdolności do majsterkowania, a zobaczysz, ile pieniędzy zostanie w twoim portfelu. Ekologiczny stolik kawowy na kółkach to tak naprawdę kilka połączonych ze sobą elementów, które osobno kosztują dużo mniej, niż połączone, które widzisz na sklepowej wystawie. Zajrzyj też do miejsc ze starociami, gdzie za niewielkie pieniądze można znaleźć istne perełki, które wymagają tylko niewielkiego odświeżenia.

To tylko wybrane pomysły, które pomogą ci zaoszczędzić na urządzaniu mieszkania. Możesz na nich poprzestać lub potraktować je jako inspirację do własnych poszukiwań. Niezależnie od tego, masz szansę na zmieszczenie się w budżecie, który przeznaczyłeś na stworzenie miłego dla oka i zachęcającego do zamieszkania miejsca.