fbpx

Jak wyciszyć drzwi wejściowe — kilka prostych sposobów

Drzwi wejściowe w apartamencie. Jak wyciszyć drzwi wejściowe — kilka prostych sposobów

Nie musisz mieszkać w leśnej głuszy, czy na pustkowiu, by cieszyć się ciszą we własnym mieszkaniu. Dźwięki dobiegające z klatki schodowej potrafią skutecznie to uniemożliwiać, dopóki czegoś z tym nie zrobisz. Zwykle wystarczy dobrze wyciszyć drzwi wejściowe, by odciąć się od wielu zakłóceń. Co więcej, dzięki temu zyskasz nieco więcej prywatności i nie będziesz musiał ściszać głosu w przedpokoju.
Oto kilka sposobów na to, by w twoim mieszkaniu zrobiło się ciszej, niezależnie od tego, co dziać się będzie na klatce schodowej.

Jak wyciszyć drzwi wejściowe do mieszkania?

Na szczęście nie musisz wymieniać całych drzwi, jeśli oczywiście nie są tak bardzo zniszczone, że samo wyciszenie niewiele zmieni, gdy chodzi o izolację od niechcianych odgłosów dochodzących z zewnątrz. Zakładając, że drzwi zostają, do wyboru masz kilka opcji i z większością z nich możesz sobie poradzić bez pomocy fachowców.

Zacznij od progu

To często pomijany element w trakcie wyciszania drzwi wejściowych, a przecież dolna część drzwi też może przepuszczać dźwięki z zewnątrz. Zwróć uwagę, czy po zamknięciu drzwi, jest między nimi a progiem choćby minimalna przerwa. Pamiętaj, że tą drogą do twojego mieszkania przenikają nie tylko odgłosy sąsiadów, ale też kurz i zimno w porze zimowej.

Jeśli zależy ci na zabezpieczeniu się przed każdą możliwą ingerencją z zewnątrz, rozważ zastosowanie tak zwanego progu opadającego. W chwili zamknięcia drzwi, zamontowany w drzwiach próg z uszczelką dociskającą opada na podłoże i skutecznie uszczelnia przestrzeń między drzwiami a podłogą. Dodatkową zaletą jest to, że nikt wchodzący do mieszkania nie potknie się o próg, którego de facto nie ma. W chwili otwierania drzwi uszczelka podnosi się automatycznie, dzięki czemu nie trze o podłogę. Zabezpiecza też mieszkanie przed hałasem, wodą, błotem i kurzem z zewnątrz.

Instalacja progu w mieszkaniu

Sprawdź uszczelki na obwodzie skrzydła

Bardzo ważny w przypadku drzwi wejściowych jest sposób ich osadzenia oraz uszczelnienia listwy progowej i ościeżnicy. Ze względu na to, że uszczelki się zużywają i tracą swoje właściwości, raz na jakiś czas należy je wymienić. Jednym z lepszych rozwiązań jest ościeżnica z PCV lub aluminium, z dodatkową wkładką izolacyjną. Gdy chodzi o same uszczelki, masz do wyboru te wykonane z elastomeru termoplastycznego, silikonu lub gumy syntetycznej. Możesz też przykleić ją wokół futryny, co pomoże jeszcze skuteczniej wyciszyć drzwi wejściowe.

Możesz też wyciszyć drzwi wejściowe za pomocą tapicerki drzwiowej

Z tym rozwiązaniem możesz sobie samodzielnie nie poradzić. Dlatego pomyśl o skorzystaniu z pomocy fachowców, którzy znają się na tego rodzaju pracy. Wykonanie tapicerki ze skaju lub skóry nie należy do łatwych, ale może skutecznie wyciszyć twoje drzwi. Jeśli jednak uznasz, że jesteś w stanie się tym zająć, możesz kupić gotowe tapicerki w różnych kolorach i rozmiarach. W zestawie znajdziesz piankę poliuretanową pokrytą skajem lub skórą, gwoździe, taśmę maskującą oraz zestaw uszczelek. Koszt jest niewielki, a efekt może cię miło zaskoczyć. Tapicerka nie tylko wygłusza drzwi, ale też dzięki funkcji izolacyjnej, poprawia komfort cieplny w mieszkaniu i pełni rolę dekoracyjną.

Zlikwiduj efekt pudła rezonansowego

Zamiast tapicerki drzwiowej możesz użyć piankowej izolacji akustycznej. To mata, którą naklejasz na drzwi, a jej brzegi zabezpieczasz aluminiowymi lub drewnianymi kątownikami. Tym samym drzwi zyskują na wyglądzie, a ty cieszysz się lepszą izolacją akustyczną. Nie tylko zmniejszy się natężenie dźwięków dobiegających z zewnątrz, ale też zlikwidujesz efekt pudła rezonansowego i zapobiegniesz tworzeniu się mostków akustycznych. Z montażem nie powinieneś mieć żadnego problemu, ponieważ zarówno docinanie, jak i naklejanie nie należą do trudnych czynności.

Jak widzisz, możesz wyciszyć drzwi wejściowe do mieszkania na wiele sposobów. Jeśli jednak chciałbyś skorzystać z jeszcze innego rozwiązania, rozważ zamontowanie drzwi technicznych. Mają one nie tylko dobre parametry wygłuszające, ale też charakteryzują się ognioodpornością i izolacyjnością cieplną. Dodatkowo chronią twój dobytek, ponieważ są to drzwi antywłamaniowe.