fbpx

Jak wyciszyć mieszkanie w bloku i stworzyć miejsce do odpoczynku?

Mama z synem siedzą przed kanapą z zatkanymi uszami. Jak wyciszyć mieszkanie w bloku i stworzyć miejsce do odpoczynku?

Cisza i spokój to marzenie niejednego mieszkańca bloku. Nie każdy jednak ma ten komfort, że otaczają go sąsiedzi, którzy sprawiają wrażenie, jakby ich nie było. W większości przypadków, przynajmniej w jednym z mieszkań przylegających są osoby, które zachowują się głośno. Jeśli robią to sporadycznie, nie stanowi to zwykle problemu. Gorzej, gdy zdarza się to często i nie widać nadziei na zmianę ich zachowania. Czy można tak wyciszyć mieszkanie w bloku, by zminimalizować dźwięki dobiegające od sąsiadów?

Wygłuszyć, wyciszyć, czy wytłumić – co konkretnie chcesz zrobić?

Twierdząc, że chcesz wyciszyć mieszkanie w bloku, tak naprawdę możesz mieć na myśli trzy różne działania, czyli:

  • Wytłumienie – to wykorzystanie materiałów pochłaniających dźwięki, których źródłem są sami mieszkańcy lub urządzenia, z których korzystają. Gdy wytłumisz mieszkanie, stanie się ono nie tylko przytulniejsze, ale też bez zakłócania spokoju sąsiadom, będziesz mógł głośniej słuchać muzyki, czy też kibicować swojej ulubionej drużynie piłkarskiej.
  • Wygłuszenie – w tym przypadku starasz się odciąć od dźwięków dobiegających z zewnątrz mieszkania, czyli od sąsiadów i z ulicy oraz z klatki schodowej.
  • Wyciszenie – to najbardziej kompletne działanie z twojej strony, którego celem jest zadbanie o ciszę i spokój zarówno twój, jak i twoich sąsiadów.

Czy można skutecznie wyciszyć mieszkanie w bloku?

Choć nowoczesne mieszkania nie mają już tak cienkich ścian, jak to miało miejsce jeszcze kilkadziesiąt lat temu, to poziom ich dźwiękoszczelności może okazać się niewystarczający. Co możesz zrobić w takiej sytuacji?

Jak wyciszyć mieszkanie od sąsiadów mieszkających powyżej?

Mieszkania w bloku nie należą do najwyższych, ale jeśli naprawdę masz problem z sąsiadami z góry i chcesz zaznać trochę więcej spokoju, możesz temu zaradzić. Kosztować cię to będzie zmniejszenie przestrzeni, gdy chodzi o wysokość nawet o kilkanaście centymetrów, ale czego się nie robi dla świętego spokoju.
Jednym z takich rozwiązań jest podwieszany sufit. Dzięki warstwie wełny mineralnej, skutecznie ograniczysz dźwięki dobiegające z mieszkania nad tobą. Możesz również zmodyfikować sam pomysł i użyć płyt akustycznych zamiast płyt gipsowo-kartonowych.

Wyciszanie ścian w bloku

Jeśli próbowałeś położyć na ściany okładziny z korka i okazały się niewystarczające, to możesz spróbować czego skuteczniejszego.

Ścienne ekrany akustyczne

Zwykle składają się z metalowego stelażu, płyt gipsowo-kartonowych lub płyty ołowianej i wypełnione są wełną mineralną. To jeden z najskuteczniejszych sposób, ale musisz wziąć pod uwagę fakt, że zmniejszy to przestrzeń twoich pomieszczeń o 5-10 centymetrów. Tyle bowiem miejsca powinna zajmować wełna.

Tapety

Tego typu materiał najlepiej sprawdza się w pokojach wewnętrznych twojego mieszkania, bowiem jego właściwości wyciszające są niewielkie. W zależności od potrzeb, możesz wybrać tapety bardziej chropowate, na przykład z bawełny, które lepiej absorbują dźwięki. Tym samym lepszy będzie też poziom wygłuszenia.

Panele ścienne

Wypełnione pianką o wysokim współczynniku pochłaniania dźwięku, stanowią skuteczniejszą alternatywę dla tapet, ale są mniej skuteczne niż ekrany akustyczne. Niemniej jednak, jeśli pokryjesz nimi całe ściany, może się to okazać wystarczającym rozwiązaniem.

Nowoczesny przedpokój. Jak wyciszyć mieszkanie w bloku i stworzyć miejsce do odpoczynku?

Jak ograniczyć dźwięki z klatki schodowej?

Jeśli chcesz skutecznie wyciszyć mieszkanie w bloku, pomyśl również o drzwiach wejściowych. Niezależnie, czy mieszkasz na parterze, blisko drzwi do klatki, czy też w bloku jest winda, dobiegające z zewnątrz dźwięki również mogą zakłócać twój spokój. Poza tym, nikt nie musi wiedzieć o czym rozmawiasz z bliskimi, a niewygłuszone drzwi wcale cię przed tym nie ochronią.

Do zwiększenia dźwiękoszczelności drzwi w twoim mieszkaniu możesz użyć między innymi:

  • Maty do wygłuszania drzwi – wykonana z materiału piankowego i łatwa w montażu, skutecznie ograniczy przenikanie dźwięków do mieszkania. Przed zakupem sprawdź parametry i wybierz odpowiedni dla siebie stopień izolacyjności.
  • Tapicerki – to rozwiązanie o wysokim współczynniku izolacji i uniwersalne, gdy chodzi o rodzaj stolarki drzwiowej, na której będzie montowane.

Tłumienie dźwięków z ulicy lub podwórka

Najwięcej hałasu z zewnątrz wpada przez okna. W nowym mieszkaniach od developera, w zależności od standardu, mogą być już zamontowane okna o wysokim współczynniku izolacji akustycznej. Jeśli jednak tak nie jest, możesz się o nie postarać we własnym zakresie. Pamiętaj tylko, by wybrać okna o odpowiednim Rw, czyli adekwatnym do twoich potrzeb wskaźniku tłumienia dźwięków.

Gdy wiesz już, jak wyciszyć mieszkanie w bloku, pozostaje ci tylko wybrać odpowiedni sposób i zakres tego typu działań. Dodatkowym plusem może być poprawienie przytulności i komfortu życia w mieszkaniu. Miękkie dywany, poduszki czy grubsze zasłony, nie tylko pochłoną część dźwięków i pomogą ograniczyć przenikanie dźwięków na zewnątrz pomieszczenia, ale też ocieplą ich klimat. Tym samym wpłyną na większe poczucie prywatności, którego w bloku nigdy za wiele.