fbpx

Jak zabezpieczyć mieszkanie przed wyjazdem na wakacyjny odpoczynek

Włamywacz wchodzi do mieszkania przez okno. Jak zabezpieczyć mieszkanie przed wyjazdem

Jeśli chcesz dobrze zabezpieczyć mieszkanie przed wyjazdem, powinieneś o tym pomyśleć nieco wcześniej. Im lepiej to zrobisz, tym spokojniejszy będziesz w trakcie urlopu, a co za tym idzie, dużo lepiej wypoczniesz. Co dokładnie możesz zrobić, by nic złego nie stało się w czasie twojej nieobecności?

Zabezpieczenie mieszkania – dlaczego to takie ważne?

Tak naprawdę nieważne, czy zostawiasz mieszkanie bez opieki na weekend, czy na kilka tygodni. Aby cię okraść, złodziej nie będzie potrzebował miesiąca. Wystarczy, że poobserwuje cię przez jakiś czas i w odpowiednim czasie zorientuje się, że nie ma cię przez cały dzień, a potem kolejny. To tylko jedna z możliwości, kiedy coś może pójść nie tak. Dlatego do każdego wyjazdu podchodź z dużą odpowiedzialnością i przezornością. Jeśli zaś wyjeżdżasz cyklicznie, na przykład w delegację, takie rutynowe i schematyczne działania uproszczą ci życie i zmniejszą ryzyko poniesienia strat materialnych.

Jak skutecznie zabezpieczyć mieszkanie przed wyjazdem

Dobrze zabezpieczone mieszkanie przed wyjazdem to nie tylko włączony alarm i zamknięte drzwi oraz okna. Jest kilka innych spraw, o których powinieneś pamiętać, zanim wyruszysz w podróż.

Zabezpiecz mieszkanie przed złodziejami

Nie jest to proste zadanie, zważywszy na sposoby włamywania się, jakimi dysponują złodzieje, ale możesz im znacząco to utrudnić. Poza tym, możesz ich nie informować o tym, że przez jakiś czas nie będzie cię w domu. Niejeden poszkodowany dziwi się, skąd włamywacze wiedzieli, że wyjechał z rodziną, dopóki nie przypomni sobie, co robił na kilka dni przed urlopem.

Z internetu korzystają nie tylko uczciwi ludzi, ale też złodzieje. Jeśli nie chcesz ich kusić zawartością swojego mieszkania:

 • nie informuj na swoich profilach społecznościowych, że nie możesz się doczekać urlopu, podając przy okazji dokładną jego datę,
 • zdjęciami w miejsca wypoczynku dziel się dopiero po przyjeździe, a nie wtedy, gdy twoje mieszkanie stoi puste,
 • zanim wstawisz do internetu selfie zrobione w mieszkaniu, zwróć uwagę co jeszcze uchwycił aparat twojego telefonu, a konkretnie sprzęty audio, obrazy, cenne pamiątki itp przedmioty, które mogłyby stać się łakomym kąskiem dla złodziei w trakcie twojej nieobecności,
 • w rozmowach z sąsiadami nie dziel się szczegółami dotyczącymi terminu urlopu, chyba, że powiesz to zaufanej osobie, która będzie miała oko na twoje lokum.

Nawet jeśli postąpisz zgodnie z tymi zasadami to i tak powinieneś dodatkowo zabezpieczyć mieszkanie przed wyjazdem na wypadek włamania. Co konkretnie możesz zrobić?

 • Przed wyjściem sprawdź, czy dobrze zamknąłeś wszystkie okna, tym bardziej, gdy mieszkasz na niższych kondygnacjach. Najlepiej, gdyby w mieszkaniu były okna o wysokiej klasie antywłamaniowej.
 • Poproś zaprzyjaźnionego i zaufanego sąsiada lub sąsiadkę, by chociaż raz dziennie weszli do mieszkania o różnej porze, otworzyli okna, odsunęli zasłonę, czy też posiedzieli chwilę wieczorem, oglądając swój ulubiony program w telewizji.
 • Zainstaluj alarm, który w chwili uruchomienia, zwróci uwagę sąsiadów i wypłoszy złodziei,
 • Zainwestuj w system automatycznej symulacji obecności w domu. O odpowiedniej porze włączy on na zmianę światło w różnych pomieszczeniach, a nawet uruchomi na parę godzin telewizor.
Klamka w oknie. Jak zabezpieczyć mieszkanie przed wyjazdem

Jak ograniczyć ryzyko zdarzeń losowych w trakcie twojej nieobecności w mieszkaniu?

To jedne z podstawowych działań, których nie powinno zabraknąć, jeśli chcesz dobrze zabezpieczyć mieszkanie przed wyjazdem. Dlatego zanim zostawisz je na jakiś czas puste:

 • zakręć wszystkie kurki w kranach, odetnij dostęp wody przy pralce i zmywarce, a jeśli masz możliwość, zakręć też główny zawór wody, który zwykle znajduje się w łazience,
 • odłącz sprzęty od instalacji elektrycznej, a jeśli nie zostawiasz niczego, co potrzebowałoby zasilania, wyłącz całą instalację w mieszkaniu lub chociaż w wybranych pomieszczeniach,
 • zakręć główny zawór gazu, aby nie doszło do tragedii,
 • wyrzuć śmieci i resztki jedzenia, by nie zaskoczyły cię niemiłym zapachem, gdy wejdziesz do mieszkania po urlopie,
 • opróżnij lodówkę łącznie z zamrażalnikiem, bo tu też może się zepsuć wiele rzeczy, zwłaszcza, jeśli wyłączysz prąd w całym mieszkaniu; a nawet jeśli tego nie zrobisz, niewykluczone, że dojdzie do awarii sieci elektrycznej w czasie twojej nieobecności.

Jak zabezpieczyć kwiaty przed wyjazdem?

To jeden z najtrudniejszych elementów wyposażenia mieszkania do zabezpieczenia przed wyjazdem na urlop. Zwłaszcza, jeśli nie będzie cię w domu przed kilka tygodni. Jeśli masz dobre relacje z sąsiadami, możesz poprosić jednego z nich, by regularnie podlewał twoje rośliny. O pomoc możesz też zwrócić się do kogoś z rodziny lub przyjaciół, którzy mieszkają niedaleko. W innym przypadku pozostaje ci zaopatrzenie się w automatyczne dozowniki wody.