fbpx

Jak przetrwać upał w mieszkaniu – 6 sposobów, które mogą w tym pomóc

Kobieta siedząca przed wentylatorem. Jak przetrwać upał w mieszkaniu

Lato rządzi się swoimi prawami i nie pozostaje nam nic innego, jak je uszanować i się do nich dostosować. Miło jest spędzać upalne dni nad wodą, ale co zrobić, gdy do urlopu zostało jeszcze sporo czasu, a za oknem robi się coraz cieplej?
Oto kilka pomysłów, jak przetrwać upał w mieszkaniu bez rezygnacji z normalnego stylu życia.

Jak przetrwać upał w mieszkaniu, nie wydając fortuny na urządzenia chłodzące?

Dobre pytanie i warto je sobie zadać, zanim ruszysz na zakupy lub zaczniesz przeglądać internet w poszukiwaniu skutecznego urządzenia. Lato w naszym kraju nie trwa długo, a poza tym dni naprawdę upalnych jest niewiele w porównaniu z temperaturami, które towarzyszyły nam w ubiegłym wieku. Dlatego w pierwszej kolejności wykorzystaj domowe sposoby na radzenie sobie z upałem. Jeśli okażą się niewystarczające, zawsze będziesz mógł skorzystać ze wsparcia technologicznego. Mogą się przydać, zwłaszcza jeśli mieszkasz na ostatnim piętrze.

Ogranicz nasłonecznienie pomieszczeń

Nie da się ukryć, że to właśnie przez niezasłonięte okna, twoje mieszkanie nagrzewa się najbardziej. Wpadające do pomieszczeń promienie słoneczne, bardzo szybko podnoszą temperaturę i to już od wczesnych godzin przedpołudniowych.
Dlatego przede wszystkim powinieneś zminimalizować ilość ciepła wpadającego do domu tą drogą. Najskuteczniejsze są osłony zewnętrzne, a wśród nich markizy, rolety lub folie przeciwsłoneczne POLYFILM.
Odznaczające się mniejszym zabezpieczeniem przez upałem są rolety wewnętrzne. Jednak i one mogą okazać się pomocne, pod warunkiem, że skutecznie ograniczą promieniowanie słoneczne.
Do wyboru masz między innymi rolety dzień-noc oraz podgumowane rolety w kasecie.

Wietrz mieszkanie o odpowiednich porach

Nie schłodzisz pomieszczeń, otwierając na oścież okna w ciągu dnia, gdy upał jest największy. Jeśli chcesz znacząco obniżyć temperaturę, możesz to robić wieczorem i w nocy oraz we wczesnych godzinach porannych. Choć w tym drugim przypadku wiele zależy, czy okna skierowane są na południe, północ, czy inną stronę świata. W ciągu dnia staraj się otwierać okna jak najrzadziej, jedynie w celu wpuszczenia świeżego powietrza.

Ogranicz emisję ciepła przez urządzenia

Jeśli stołujesz się w domu razem z całą rodziną, dobrym sposobem na to, by przetrwać upał w mieszkaniu jest dostosowanie diety do aury. Domyślasz się, że włączanie piekarnika na dwie godziny to niezbyt dobry pomysł. Podobnie przygotowywanie dań, które wymagają długich godzin gotowania na gazie. Najlepiej w upalne dni postawić na prostotę i jednorodność. Wybierz posiłki, które możesz przygotować w większej ilości, dzięki czemu w inne dni będziesz mógł je jedynie odgrzać. Prasuj raczej wieczorem, niż w samo południe.

Kobieta z wachlarzem. Jak przetrwać upał w mieszkaniu.

Jak przetrwać upał w mieszkaniu z pomocą urządzeń chłodzących?

To druga lub też dodatkowa opcja, która wzmocni działanie wspomnianych wyżej pomysłów na obniżenie temperatury w mieszkaniu.
Tu również masz kilka możliwości. I tak oto do dyspozycji masz:

Wentylatory podłogowe i biurkowe

Wybór jest naprawdę spory, dlatego łatwo trafić na przysłowiowy bubel. Możesz uznać, że wystarczy ci niewielki wentylator, który ustawisz w bliskiej odległości, byś mógł w spokoju pracować zdalnie. Jednak po uruchomieniu może się okazać, że owszem, wirnik się kręci, łopaty tną powietrze, ale ty nic nie czujesz. Przyczyną może być zbyt miękki materiał, z którego wykonane są łopatki wirnika. Uginają się pod naporem powietrze i zamiast przesyłać je w twoim kierunku, jedynie je przecinają. Stąd pomyśl o kupnie takiego sprzętu w sklepie stacjonarnym, bądź z opcją darmowego zwrotu.

Klimatyzery ewaporacyjne

To bardzo ekologiczne urządzenia, które nie zawierają chłodniczego freonu, ani żadnych innych szkodliwych, czy łatwopalnych gazów. Jedynym czynnikiem chłodzącym jest tu woda. Czyste, nawilżone i schłodzone powietrze pojawia się jako wynik procesu ewaporacji i filtracji mechanicznej.
Urządzenie wykorzystuje energię termiczną powietrza do odparowania wody. Tym samym powietrze z parą wodną ma niższą temperaturę, dzięki czemu możesz cieszyć się również schłodzonym i jednocześnie oczyszczonym powietrzem w mieszkaniu.

Klimatyzator stacjonarny typu split

To bardziej kosztowne, ale jednocześnie najskuteczniejsze urządzenie do schładzania pomieszczenia. Warunkiem koniecznym do jego montażu jest posiadanie balkonu. Klimatyzator stacjonarny składa się bowiem z dwóch jednostek. Jedną z nich montujesz w mieszkaniu, zaś druga musi być umieszczona na zewnątrz. Z uzyskaniem zgody na zamontowanie jej na elewacji zewnętrznej bloku możesz mieć jednak problem, stąd idealnym rozwiązaniem jest umieszczenie tego elementu we wnęce balkonowej.

To tylko kilka pomysłów na to, jak przetrwać upał w mieszkaniu. Reszta należy już do twojej inwencji twórczej i możliwości finansowych. Niestety skuteczne urządzenia chłodzące nie należą do najtańszych. Jeśli jednak chciałbyś cieszyć się chłodniejszym powietrzem każdego lata, taka inwestycja może okazać się jak najbardziej opłacalna.