fbpx

Jak urządzić przytulne mieszkanie w bloku

Nastolatek na podłodze mieszkania. Jak urządzić przytulne mieszkanie w bloku

Jak urządzić przytulne mieszkanie, by chciało się do niego wracać i spędzać w nim czas? To pytanie zadaje sobie coraz więcej osób, które właśnie urządzają swoje mieszkanie lub myślą nad wprowadzeniem do niego zmian. Choć słowo „przytulne” u każdego może budzić nieco inne skojarzenia, to są pewne elementy wspólne, które warto wziąć pod uwagę. Może i tobie pomogą w urządzaniu wnętrza i staną się inspiracją do stworzenia wyjątkowego miejsca.

Jak urządzić przytulne mieszkanie w bloku?

Własne mieszkanie to miejsce, które wiele mówi o jego właścicielu. Kolor ścian, rodzaj i ustawienie mebli, czy też nieprzypadkowe dodatki to elementy, które tworzą wyjątkowy klimat. Można go wyczuć zaraz po przekroczeniu wejściowych drzwi i sprawia on, że nie chce się takiego miejsca opuszczać. Co możesz zrobić, by tak właśnie było u ciebie?

Otulające i stonowane kolory

Kolory potrafią zmęczyć, rozdrażnić i odebrać apetyt. Dlatego nie powinny być przypadkowe i zupełnie do siebie niepasujące. W zależności od układu pomieszczeń w mieszkaniu postarają się, by wszystkie kolory tworzyły jedną, spójną całość.
Na dominujące barwy wybierz pastele, beże i jasne szarości. Mocniejsze kolory zostaw dla dodatków, które nie powinny być przypadkowe.
Każdy kolor dobierz do rodzaju pomieszczenia, ale tak, by łagodnie przechodził z jednego w drugie. Sprawi to, że niezależnie od miejsca, w którym się znajdziesz, wszędzie towarzyszyć ci będzie odczucie przytulności i ciepła.

Klimatyczne i ciepłe oświetlenie

Choć wciąż w wielu mieszkaniach królują żyrandole i jednopunktowe oświetlenie pomieszczeń, to coraz więcej osób wybiera oświetlenie rozproszone i wielopunktowe. Nie tylko jest praktyczniejsze i bardziej oszczędne, ale pomaga stworzyć klimat dopasowany do potrzeb i miejsca.

Białe, zimne światło to domena biur, nowoczesnych wnętrz i szpitali. Jeśli więc chcesz urządzić przytulne mieszkanie, unikaj w nim tego rodzaju rozwiązań. W zamian za to wybieraj światło o ciepłej, żółtej barwie, zbliżonej do światła słonecznego.

Zamiast jednego, wybierz kilka punktów świetlnych. To nie muszą być światła LED, ale stylowa lampa podłogowa lub kinkiety. Na ścianie możesz zawiesić cotton-balls’y, które stworzą klimat zarówno w salonie, jak i w sypialni.

Elementy bliskie naturze

Materiałem, który może ocieplić twoje mieszkanie i sprawić, że będzie ono jeszcze bardziej przytulne, jest drewno. Nie chodzi o wyłożenie ścian boazerią, co dziś już należy do rzadkości, ale o użycie drewna jako elementu uzupełniającego. Wraz z nim dobrze komponować się będzie bambus i wiklina.


Tym, co nie tylko czyni pomieszczenie klimatycznym, jest drewniana podłoga. Poza tym pomaga utrzymać zdrowe i wolne od alergenów powietrze, a jej ciepła i przyjemna powierzchnia zachęca do chodzenia po mieszkaniu bosymi stopami.


Przeczytaj także: Podłogi drewniane czy panele podłogowe – co najlepiej sprawdzi się w mieszkaniu?


Lamelki i panele 3D

Przestrzenne i dodające pomieszczeniom głębi panele 3D to elementy, które coraz częściej goszczą w mieszkaniach. Dodają przytulności i ciepła zimnym ścianom oraz wygłuszają. Oczywiście nie chodzi o to, by używać ich w całym mieszkaniu, ale jako uzupełnienie dobrze dobranej farby, sprawdzą się idealnie.
W sypialni pozytywnie wpłyną na akustykę i odgrodzą od dźwięków dobiegających z mieszkania sąsiada, a w salonie staną się przykuwającą uwagę ozdobą.
Lamelki zaś to dobry pomysł, by zadbać o przedpokój, który zwykle sprawia najwięcej problemów aranżacyjnych i jest niedopracowany przez właścicieli mieszkań.

To tylko kilka pomysłów na to, jak urządzić przytulne mieszkanie w bloku. Jeśli mimo to nie za bardzo wiesz, jak się za to zabrać, możesz skorzystać z pomocy profesjonalistów. Dopasują te wszystkie elementy tak, by nie tylko tworzyły spójną całość, ale były zgodne z twoimi oczekiwaniami.