fbpx

Podłogi drewniane czy panele podłogowe – co najlepiej sprawdzi się w mieszkaniu?

Mężczyzna na podłodze. Podłogi drewniane czy panele podłogowe - co wybrać do mieszkania?

Kupując mieszkanie od developera, masz wpływ na wiele szczegółów związanych z wyglądem nowego miejsca, z jego urządzeniem i wyposażeniem. To duży plus tego typu inwestycji, ponieważ dzięki temu możesz urządzić mieszkanie w swoim stylu i dopasować je do potrzeb całej swojej rodziny.
Zastanawiając się nad ostatecznym wyglądem wnętrz, musisz wybrać też rodzaj podłogi. Z kilku względu to ważne, czy wybierzesz podłogi drewniane, czy panele podłogowe.
Oto kilka podpowiedzi, które mogą ci ułatwić podjęcie ostatecznej decyzji.

Podłogi drewniane, czy panele podłogowe – od czego zależy wybór?

Zarówno podłogi drewniane, jak i panele różnią się między sobą pod kilkoma względami. Przy wyborze powinieneś zwrócić uwagę przede wszystkim na ich przeznaczenie. Gdy zaczniesz przeglądać oferty pod tym kątem, ilość produktów znacznie się zmniejszy, gdyż nie każdy z nich będzie w stanie spełnić odpowiednie wymagania. Oto trzy podstawowe pytania, które powinieneś sobie zadać na dobry początek.

Do salonu, kuchni, łazienki czy przedpokoju?

To głównie w tych pomieszczeniach dochodzi do zmian wilgotności i temperatury. Niezależnie, czy wybierzesz podłogi drewniane czy panele podłogowe, muszą one być odpowiednio pod tym względem wytrzymałe i odporne.
Gdy chodzi o panele laminowane, tylko niektóre z nich nadają się do tego typu zastosowania. Z kolei w przypadku desek drewnianych, powinny one być wykonane z gatunku, który nie jest wrażliwy na wilgoć. Szczególnie, jeśli myślisz o ogrzewaniu podłogowym.

Poza tym, podłogi drewniane wykonane z dobrej jakości, twardego drewna, mają dobrą izolację termiczną i są ciepłe w dotyku. Jeśli je wybierzesz, przekonasz się, jak miłe jest stąpanie po ogrzewanej, drewnianej podłodze gołymi stopami. Tej cechy nie posiadają panele laminowane, którym brakuje izolacji termicznej.
Wybierając podłogę do przedpokoju, weź pod uwagę odporność materiału na ścieranie. Niezależnie, czy wybierzesz podłogi drewniane, czy panele podłogowe, dobrej klasy produkt poradzi sobie z tym wymogiem.

Rodzina w pokoju w czasie odpoczynku.  Podłogi drewniane czy panele podłogowe - co wybrać do mieszkania?

Kto będzie chodził po podłodze?

To pytanie jest szczególnie ważne, jeśli w mieszkaniu przebywać będą osoby ze skłonnością do alergii. Dlatego podłoga, którą wybierzesz, powinna być dla nich przyjazna. Chodzi tu przede wszystkim o utrzymanie jej w czystości oraz to, jak zachowuje się w zetknięciu z brudem oraz kurzem.
W przypadku podłogi z paneli laminowanych, ma ona skłonność do przyciągania kurzu. By zachować ją w odpowiedniej czystości, będziesz musiał często ją odkurzać i czyścić.
Dla alergików korzystniejsze są podłogi z desek, które są naturalne i łatwe w utrzymaniu czystości. Drewniana podłoga nie tylko nie elektryzuje się, a co za tym idzie nie przyciąga kurzu, ale też jonizuje powietrze.
Dzięki jej właściwościom higroskopijnym, pozwalającym chłonąć wilgoć, gdy jest jej w powietrzu zbyt dużo i oddawać, kiedy powietrze jest suche, zadba o odpowiednią wilgotność w mieszkaniu.

Czy lubisz remonty?

Jeśli lubisz często zmieniać wystrój i układ sprzętów oraz mebli w mieszkaniu, być może nie przeszkadza ci również konieczność wymiany podłogi co jakiś czas. Gdyby tak było, dobrym i szybkim rozwiązaniem są panele podłogowe. Przy podstawowej wiedzy i umiejętnościach manualnych, jesteś w stanie położyć ją samodzielnie. W zależności od klasy materiału, wymiany będziesz musiał dokonać po 8 – 12 latach, czyli nie tak często. To również dobre rozwiązanie, jeśli myślisz o podłodze drewnianej, ale na ten moment z jakiegoś powodu nie możesz jej położyć.

Gdybyś jednak myślał o podłodze na lata, nie powinieneś mieć dylematu, czy wybrać podłogi drewniane czy panele podłogowe.
Dobrej jakości drewno o pięknej, niepowtarzalnej strukturze, z pewnością pomoże stworzyć odpowiedni klimat w mieszkaniu. Odporna na ząb czasu podłoga z desek nie wymaga zbyt wielu zabiegów, by wciąż wyglądała dobrze. Wystarczy, że co jakiś czas ją wycyklinujesz i polakierujesz, a znów wyglądać będzie jak nowa, służąc przez kolejne lata wszystkim domownikom.