fbpx

Moskitiery na okna i drzwi balkonowe — jakie wybrać do swojego mieszkania

Owad na moskitierze. Moskitiery na okna i drzwi balkonowe — jakie wybrać do mieszkania

Komary, muchy, pająki, osy, czy szerszenie to goście, których niekoniecznie chcemy przyjmować w swoim mieszkaniu. Wolimy, gdy pozostają poza oknem, gdzie zarówno one, jak i my możemy czuć się bezpiecznie. Niestety, gdy tylko na zewnątrz robi się trochę cieplej i znika ostatni śnieg, zjawiają się bez pytania i niezbyt chcą je opuścić.
W takiej sytuacji dobrym rozwiązaniem są moskitiery na okna i drzwi balkonowe. Chronią mieszkanie przed nieproszonymi lokatorami i jednocześnie nie blokują napływu świeżego powietrza.

Jeśli zastanawiasz się nad montażem tego typu zabezpieczeń w swoim mieszkaniu, masz do wyboru kilka rodzajów siatek.

Moskitiery na okna i drzwi balkonowe — które sprawdzą się najlepiej

Wiele zależy od twoich oczekiwań i kwoty, którą chcesz wyłożyć na moskitiery. Im lepsza jakość i trwałość, tym cena może być większa. A jeśli chcesz je założyć na wszystkie okna w mieszkaniu i do tego zabezpieczyć drzwi balkonowe, kwota może być niemała. Co zatem wybrać?

Moskitiery na okna — do samodzielnego montażu

Jeśli masz czas, dużo cierpliwości i zależy ci przede wszystkim na cenie moskitiery, tego rodzaju rozwiązanie może spełnić twoje oczekiwania. Nie jest najprostsze w montażu, ale z pewnością sobie poradzisz.

Moskitiery na okna i drzwi balkonowe — jakie wybrać do mieszkania

Moskitiera tego rodzaju to sama siatka, którą sam musisz przyciąć na wymiar każdego okna. Są też gotowe siatki, obszyte taśmą tekstylną. Przy zakupie musisz jednak podać konkretne wymiary.
W obu przypadkach moskitiery możesz przyczepić na dwa sposoby. Jednym z nich jest dwustronna taśma klejąca, którą przyklejasz na wewnętrznej strony ramy okiennej. Drugi krok to przyklejenie do taśmy, odpowiednio przyciętej siatki.

Jeśli natomiast chcesz od czasu do czasu umyć moskitierę, możesz ją zamontować na pasy rzepów. Jedną część przyklejasz do ramy okiennej, a drugą do siatki. Tego typu mocowanie pozwoli ci też użyć moskitiery na drzwiach balkonowych. Dzięki temu, że składa się ona z dwóch pionowych pasów siatki, łączonych na środku za pomocą magnesów, bez problemów będziesz mógł wychodzić na balkon, bez obawy, że do mieszkania dostaną się nieproszeni mali goście.

Ramkowe moskitiery na okna i drzwi balkonowe

To dużo trwalsze rozwiązanie, które jednocześnie jest prostsze i szybsze w montażu. Przy zamawianiu podajesz jedynie dokładne wymiary zgodnie z wytycznymi producenta. W zamian dostajesz gotową siatkę naciągniętą na profil z aluminium lub tworzywa sztucznego. Montujesz je od zewnętrznej strony okna i blokujesz przed wypadnięciem za pomocą obrotowych uchwytów.
Sposób montażu uzależniony jest od rodzaju okna, ale z pewnością znajdziesz firmę, która będzie w stanie zastosować odpowiednie rozwiązanie.

Mężczyzna zakłada moskitierę ramkową. Moskitiery na okna i drzwi balkonowe — jakie wybrać do mieszkania

Tego typu moskitiery na okna są dużo trwalsze i idealnie dopasowane. Jeśli chcesz przedłużyć ich żywotność, możesz je zdejmować na okres zimowy, choć jeśli tego nie zrobisz, nie powinny ucierpieć i służyć ci będą przez lata.
Zarówno montaż, jak i zdejmowanie zajmują kilka minut. Dzięki temu bez problemu możesz od czasu do czasu myć je letnia wodą z niewielkim dodatkiem mydła.

Moskitiery ramkowe na drzwi balkonowe z wiadomych względów nie mogą być montowane w taki sam sposób jak na okna. Dlatego producenci dodają do nich specjalne zawiasy, dzięki czemu stają się dodatkową parą drzwi balkonowych. Opcją wartą rozważenia są zawiasy samozamykające, dzięki czemu nie musisz za każdym razem pamiętać, by zamykać je samemu.

Moskitiery rolowane

To podobne do zaciemniających rolet okiennych rozwiązanie jest bardzo praktyczne. W tym przypadku siatka zabezpieczająca przed dostaniem się owadów do domu umieszczona jest na rolce zamkniętej w specjalnej kasecie. Ta zaś montowana jest albo do wnęki okiennej, albo od zewnątrz do ościeżnicy. Może ci służyć cały rok, ponieważ siatka chroniona jest przez kasetę przed zmiennymi warunkami atmosferycznymi. Oczywiście pod warunkiem, że nie używasz jej w zimie.
Odpowiednie rozwiązania odpowiedzialne za rozwijanie siatki na oknie, nie pozwalają na przedostanie się najmniejszych owadów do twojego mieszkania. Poza tym całość prezentuje się bardzo dobrze i nie wpływa negatywnie na wygląd okna.

Jeśli zechcesz zastosować tego rodzaju moskitiery na drzwi balkonowe, dobrym rozwiązaniem będą siatki rozwijane poziomo. W tym przypadku kasety montowane są na bokach wejścia na balkon, prowadnice na górze i dole, a za ich szczelność po rozwinięciu odpowiada listwa magnetyczna w miejscu styku. Jeśli natomiast posiadasz w mieszkaniu standardowe drzwi balkonowe, wystarczy jedna kaseta i prowadnice na dole i górze.

Moskitiery na okna i drzwi balkonowe – dlaczego warto je mieć

Moskitiery na okna i drzwi balkonowe to rozwiązanie, które pomoże ci zwiększyć komfort mieszkania i nocnego odpoczynku. I choć pająki troszczą się, by w mieszkaniu nie było prusaków, moli spożywczych i muszek owocowych, to możecie pozostać w separacji. One niech zdobywają pożywienie po drugiej stronie okna, gdzie z pewnością nie zabraknie im owadów, które przyciągane są przed domowe oświetlenie.
Moskitiery stanowią też skuteczną ochronę przed szerszeniami, których ugryzienie może okazać się bardzo niebezpieczne i skończyć wstrząsem anafilaktycznym.

Źródło: www.domolubni.pl