fbpx

Inteligentne mieszkanie w bloku – wykorzystaj potęgę technologii

Inteligentne mieszkanie w bloku - tablet sterujący

Tego rodzaju rozwiązania niesamowicie podnoszą komfort mieszkania. Do niedawna stosowane główne w domach jednorodzinnych, dziś instalowane są w lokalach mieszkalnych i to nie tylko w apartamentach z górnej półki. Twoje inteligentne mieszkanie w bloku może tętnić życiem również wtedy, gdy ty przebywasz poza nim. Jeśli chcesz poznać szczegóły, czytaj dalej.

Inteligentne mieszkanie w bloku – czego możesz się spodziewać

Wyobraź sobie niespotykaną do tej pory oszczędność czasu, który możesz wykorzystać na odpoczynek, hobby, czy zabawę z dziećmi. Graniczy z niemożliwym, a jednak opcja taka dostępna jest dziś dla każdego, kto zdecyduje się nieco w tę wygodę zainwestować. Bo niestety, ale tego rodzaju systemy nie należą do najtańszych. Jednak, coś za coś, a dokładnie za:

  • ułatwienie codziennego życia w mieszkaniu,
  • przewietrzenie i dopasowanie temperatury w pomieszczeniach do warunków panujących na zewnątrz,
  • przygotowanie mieszkania na twój powrót z pracy lub podróży, co może oznaczać:
  • rozwinięciem rolet w oknach,
  • odgrzanie kolacji znajdującej się w piekarniku,
  • przygotowanie kąpieli,
  • włączenie lamp i telewizora,
  • zaparzenia kawy,
  • i wiele innych udogodnień.

A to wszystko bez twojego fizycznego udziału. Jak widzisz, inteligentne mieszkanie w bloku to coś, co może zaskoczyć niejednego.

Sam wybierasz poziom inteligencji twojego mieszkania

Smart home czyli inteligentny dom to nowoczesny system automatyki domowej. Z jego pomocą możesz zaprogramować cykliczne i powtarzalne działanie wybranych sprzętów lub kontrolować je zdalnie przez internet lub Bluetooth. Wygodnym rozwiązaniem jest system bezprzewodowy, który możesz zainstalować bez przeprowadzania generalnego remontu, a w razie zmiany mieszkania, zdemontować i zabrać do nowego miejsca. Co konkretnie możesz obsługiwać za pomocą tego inteligentnego systemu?

Gniazdka elektryczne i oświetlenie

Inteligentne oświetlenie w mieszkaniu to duże udogodnienie. Właściwie to nie musisz wstawać z łóżka, by zmienić natężenie światła, czy zapalić żarówki w wybranym pomieszczeniu. Nawet, gdy nie ma cię w mieszkaniu, możesz zamarkować swoją obecność, co jest jednym ze sposobów na zwiększenie bezpieczeństwa twojego mienia.

Podobnie możesz zrobić ze sprzętem, co możliwe jest dzięki inteligentnym gniazdkom. Instalowane w zwykłym gniazdku, mogą nie tylko zwiększyć komfort mieszkania, ale też bezpieczeństwo. Ze smart home nie musisz już wracać się do domu, by sprawdzić, czy wyłączyłeś żelazko albo pralkę. Wystarczy, że z pomocą telefonu odłączysz prąd w konkretnym gniazdku, a urządzenie przestanie działać. Innym plusem tego typu rozwiązań jest monitorowanie zużycia energii w mieszkaniu. Sprawdzisz w ten sposób, które urządzenia generują największe koszty i tym samym podejmiesz decyzję o ich wymianie lub wyłączaniu, gdy nie są używane.

Ciesz się ulubioną muzyką na zawołanie

I to dosłownie, ponieważ dzięki asystentowi głosowemu nie musisz zawracać sobie głowy pilotem, czy ręcznym wybieraniem utworów w telefonie lub odtwarzaczu. Wystarczy, że powiesz na głos tytuł utworu w przygotowanej playliście, a zostanie on odtworzony. Możesz włączać w ten sposób kolejność odtwarzania i zmieniać głośność odtwarzanej muzyki.

Dziewczyna z telefonem słucha muzyki. Inteligentne mieszkanie w bloku

Chroń mienie przed zniszczeniem

Nie zawsze jesteś w stanie ochronić swoje mieszkanie przez zniszczeniem, a do zdarzeń losowych zwykle dochodzi niespodziewanie. Również z tym może poradzić sobie inteligentne mieszkanie w bloku. Możliwe to jest dzięki czujnikom gazu, zalania wodą i dymu, które powiadomią cię w przypadku pojawienia się konkretnej nieszczelności lub pożaru. Z kolei czujnik okien i drzwi wykryje, jeśli któreś nie zostały zamknięte przed twoim wyjściem.
Jako zabezpieczenie przed włamaniem może posłużyć czujnik ruchu, dzięki któremu dowiesz się, jeśli ktoś wejdzie do mieszkania pod twoją nieobecność.
Czujniki nie tylko wysyłają do ciebie informację o zaistniałym zdarzeniu, ale też mogą odcinać źródło zagrożenia, czyli wody lub gazu.

Czyste mieszkanie i powietrze

W czasie twojej nieobecności, urządzenia przeznaczone do sprzątania w inteligentnym mieszkaniu mogą cię wyręczyć w codziennych porządkach. O czystość podłóg i dywanów zadbają roboty odkurzające i myjące, zaś oczyszczacze powietrza zlikwidują bakterie i alergeny unoszące się w pomieszczeniach. Na koniec zadziałają odświeżacze, które zadbają o przyjemny zapach w całym mieszkaniu.

Inteligentne mieszkanie w bloku – czy mnie na to stać?

Choć maksymalne zautomatyzowanie mieszkania to wydatek rzędu nawet kilkunastu tysięcy złotych, to możesz zacząć od mniej kosztownych rozwiązań i pojedynczych funkcji. W miarę finansowych możliwości, możesz cały system rozbudowywać, dzięki czemu z czasem obsługiwać on będzie wszystkie możliwe urządzenia i maksymalnie zabezpieczać twoje mieszkanie zarówno przed zdarzeniami losowymi, jak i nieproszonymi gośćmi.

Dzięki systemowi automatyki domowej możesz nie tylko znacznie zwiększyć komfort mieszkania, ale też zmniejszyć koszty używania niektórych urządzeń. Poza tym, jeśli zdecydujesz się zostawić ten inteligentny system w chwili sprzedaży, wartość twojej nieruchomość zdecydowanie wzrośnie i zyska w oczach potencjalnych nabywców.