fbpx

Bezpieczne włączniki i gniazdka w mieszkaniu – jak skutecznie uniknąć porażenia prądem

Bezpieczne włączniki i gniazdka w mieszkaniu

Trudno dziś sobie wyobrazić mieszkanie bez dostępu do prądu choć wciąż żyje tak wielu ludzi w różnych zakątkach świata. Jeśli tak nie jest w twoim przypadku, powinieneś zadbać o bezpieczeństwo wszystkich domowników. W miejscu, gdzie korzystasz z wody, bardzo łatwo o porażenie prądem i doprowadzenie do uszkodzenia instalacji elektrycznej.
Rozwiązaniem, które pomoże ci tego uniknąć, są bezpieczne włączniki i gniazdka w mieszkaniu.

Jak działają i w którym pomieszczeniu przydadzą się najbardziej?

Bezpieczne włączniki i gniazdka w mieszkaniu – gdzie dokładnie?
Nie wszystkie pomieszczenia w twoim mieszkaniu wymagają specjalnych zabezpieczeń, gdy chodzi kontakty i włączniki światła. Tam, gdzie nie używa się bieżącej wody, wystarczą tradycyjne rozwiązania. Co innego w miejscach, gdzie zarówno wody, jak i wilgoci w powietrzu nie brakuje.

Bezpieczna łazienka

Miejsce, z którego każdego dnia korzystają wszyscy domownicy jest łazienka. I niezależnie, czy bierzesz prysznic, golisz się, malujesz, czy myjesz zęby, powinieneś czuć się nie tylko komfortowo, ale też bezpiecznie. A ponieważ z prądu najczęściej korzystasz w pobliżu umywalki i lustra, to tu właśnie powinieneś zamontować gniazdka bryzgoszczelne z uziemieniem. Bardzo możliwe, że widziałeś tego typu rozwiązania w pomieszczeniach gospodarczych, czy hotelach. Teraz masz możliwość korzystać z nich we własnym mieszkaniu.

Gniazdka bryzgoszczelne w uziemieniem wyposażone są w dodatkowe elementy, które zabezpieczają je przed dostaniem się wody do instalacji elektrycznej. Otwory gniazdka przykrywa specjalna klapka, a wnętrze chroni uszczelniacz. Dzięki temu nawet zachlapanie wodą nie spowoduje spięcia instalacji elektrycznej i porażenia prądem domowników.

Przy lustrze i wejściu do łazienki, znajdują się zwykle włączniki do światłą. Ona również mogą zostać zachlapane wodą, co w najlepszym przypadku skończy się uruchomieniem zabezpieczeń w skrzynce z korkami. Aby tego uniknąć, możesz zamontować specjalny uszczelniacz chroniący włącznik przez przedostaniem się do niego wilgoci.

Elektryk montuje bezpieczne włączniki i gniazdka w mieszkaniu

Bezpieczne włączniki i gniazdka w kuchni

Kuchnia to drugie pomieszczenie w mieszkaniu, gdzie często dochodzi do kontaktu z wodą. Niezależnie, czy to w pobliżu zlewu, czy przy blacie roboczym, wszędzie może dojść do wychlapania płynów. Te zaś mogą dostać się do gniazdek, których w tym miejscu nie brakuje.
Jeśli dobrze się rozejrzysz, zobaczysz jak wiele urządzeń podłączonych jest do prądu w kuchni. Lodówka, piekarnik, czajnik elektryczny, ekspres do kawy, czy kuchenka w zależności od rodzaju, podłączone są zwykle na stałe. Dlatego w sytuacji, gdy kupiłeś mieszkanie od developera, pomyśl o dobrym rozplanowaniu gniazd elektrycznych już na etapie wykańczania.

Prócz wspomnianych urządzeń, z pewnością przydadzą się pojedyncze i podwójne gniazdka dla mniejszego AGD, którego używasz nieco rzadziej.
Podobnie jak w przypadku łazienki, również w kuchni możesz zastosować bezpieczne gniazdka bryzgoszczelne. Dzięki temu korzystanie z blendera, młynka do kawy czy wyciskarki do soków, będzie nie tylko przyjemne, ale też bezpieczne. Nie będziesz też musiał uważać w trakcie zmywania naczyń, bowiem woda na pewno nie dostanie się do zabezpieczonych gniazdek i włączników światła, które również możesz zabezpieczyć specjalnym uszczelniaczem.

O czym jeszcze powinieneś pamiętać?

Przede wszystkim zadbaj o bezpieczeństwo wszystkich domowników na każdym etapie prac związanych z instalacją elektryczną. Najlepiej, jeśli powierzysz to zadanie fachowcom, którzy z racji swojego zawodu i posiadanego doświadczenia zrobią to lepiej. Ty jedynie dobrze rozplanuj miejsca, w których chcesz mieć dostęp do gniazdek elektrycznych oraz włączników światła. Możesz też dobrać je pod kątem wyglądu, by idealnie wpasowały się w dane pomieszczenie.

Jeśli spędzasz dużo czasu w kuchni, pomyśl też o umieszczeniu mechanizmu ładowarki USB do telefonu, tabletu czy laptopa. W razie potrzeby, możesz mięć osobną ładowarkę do każdego z tych urządzeń.