fbpx

Rośliny do mieszkania w bloku – jakie będą najlepsze

Kobieta sadzi rośliny doniczkowe. Rośliny do mieszkania w bloku - jakie będą najlepsze

Nie wszyscy przepadają za roślinami doniczkowymi w mieszkaniu, ale to raczej rzadkość. Nawet, jeśli nie w każdym pokoju stoi jakaś roślinka, to zwykle jest przynajmniej w jednym.
Jeśli chcesz ocieplić i ożywić swoje pomieszczenia i nie wiesz, jakie rośliny do mieszkania w bloku nadają się najlepiej, oto kilka wskazówek. Przy wyborze zwróć uwagę nie tylko na ich wygląd, ale też na sposób pielęgnacji i czas, który będziesz musiał na nią przeznaczyć.

Duże i piękne rośliny do mieszkania w bloku

Gdy zaczynasz szukać roślin do swojego mieszkania, okazuje się, że wybór nie jest taki prosty. By go uprościć, w pierwszej kolejności wybierz miejsca, w których je umieścisz. Dowiesz się wtedy, jak dużo go masz, ile przestrzeni może dana roślina zajmować i czy będziesz w stanie zapewnić jej odpowiednie nasłonecznienie. Jeśli mieszkanie jest spore, pomyśl o dużych roślinach doniczkowych, które staną się jego wyjątkową ozdobą.

Monstera

Jeśli mieszkanie jest spore, a ty lubisz duże rośliny, możesz przemyśleć między innymi zakup Monstery. Lubi pokojową temperaturę, lekko wilgotne podłoże i półcienie. Dość szybko się rozwija i lubi się piąć, dlatego zawczasu przygotuj dla niej solidną podporę. Jej okazałe i rozłożyste liście z otworami i wcięciami z pewnością dodadzą pomieszczeniu wyjątkowego uroku.

Skrzydłokwiat

To kolejna propozycja godna twojej uwagi. Jest elegancki i nadaje się praktycznie do każdego rodzaju pomieszczeń. Jeśli masz wolny róg w mieszkaniu, skrzydłokwiat idealnie się tam wpasuje. Nie tylko będziesz mógł podziwiać jego rozłożyste kwiaty, ale też powietrze w pomieszczeniu zostanie oczyszczone z niezdrowych, toksycznych substancji, które mogą wydzielać meble, czy wykładziny.

Fikus

A co powiesz na figowca? Fikus benjamina, bo tak też jest nazywany, jest prosty w uprawie, więc nie powinieneś mieć problemu z jego pielęgnacją. Szybko rośnie, więc od razu przygotuj dla niego duże, jasne miejsce.

Palma

Jest jeszcze palma, która da ci namiastkę klimatu panującego w ciepłych krajach. Nawet jeśli tam jeszcze nie byłeś, to palma w mieszkaniu może być pierwszym krokiem i zachętą do zaplanowania podróży. Ta duża i rozłożysta roślina może urosnąć nawet na wysokość 3 metrów. Jest trochę wymagająca, gdy chodzi o nasłonecznienie i wilgotność, ale przy odrobinie zaangażowania z twojej strony, powinna się szybko zadomowić.

Miejsce do pracy zdalnej – jak uczynić je bardziej przyjaznym

W ostatnim czasie, praca zdalna stała się częścią życia wielu rodzin. Wymagało to od nich wprowadzenia koniecznych zmian w niektórych pomieszczeniach i wydzielenia specjalnej przestrzeni. Jeśli stało się tak w twoim przypadku, pomyśl o wstawieniu rośliny, w towarzystwie której praca stanie się dla ciebie przyjemniejsza. Rośliny pomogą ci się odprężyć i zadbają o czyste powietrze. Jeśli nie masz zbyt dużo miejsca, wybierz grubosza i pieniążka. Te rośliny lubią swoje towarzystwo, a ty będziesz mógł podziwiać, jak szybko się rozrastają. Nie wymagają zbyt wiele uwagi, a potrafią dodać uroku miejscu, w którym je postawisz.

Sukulenty - rośliny do mieszkania w bloku

Rośliny do mieszkania w bloku dla zabieganych

Nie przejmuj się, jeśli ze względu na pracę i natłok zajęć, jesteś gościem we własnym mieszkaniu i jednocześnie lubisz rośliny doniczkowe. Są takie, które nie wymagają zbytniej uwagi i dobrze się czują praktycznie w każdym miejscu. Na szczególną uwagę zasługują tu sukulenty. Jeśli jeszcze o nich nie słyszałeś, oto te, które mogłyby się znaleźć w twoim mieszkaniu. Tym bardziej, jeśli mieszkasz razem z kotem, dla którego te rośliny są bezpieczne, a mały futrzak zwykle traktuje je z obojętnością. Tym samym nie musisz ich szczególnie odgradzać i zabezpieczać, choć przyda się z pewnością nieco uwagi w początkowych okresie, gdy rośliny pojawią się w twoim mieszkaniu.

Pieniążek

To bardzo sympatyczna roślina o ciemnozielonych okrągłych liściach, których średnica potrafi dochodzić nawet do 10 cm. To właśnie od nich wzięła swoją zapadającą w pamięć nazwę. To nie wszystko, bowiem liście te zawieszone są na długich, dochodzących do 30 centymetrów ogonkach. Możesz więc sobie wyobrazić, jak pięknie prezentować się będą na parapecie lub szafce w twoim mieszkaniu

Grubosz

Ten zwany drzewkiem szczęścia sukulent o jajowatych liściach powinien przypaść ci go gustu. Bardzo szybko się rozrasta, tworząc wyjątkową kompozycję. I choć na dojście do jego pełnej okazałości będziesz musiał trochę poczekać, to na każdym etapie wzrostu, roślina ta ma swój wyjątkowy urok.

Aloe Vera

Inaczej aloes leczniczy nie tylko upiększy twoje mieszkanie, ale też podzieli się z tobą swoimi zdrowotnymi właściowościami. Jego grube, szarozielone, mieczowate liście o ząbkowanym brzegu pełne są cennych składników, soli mineralnych i witamin, które mają wpływ zarówno na urodę, jak i na zdrowie. Ta wyrastająca nawet do 60 cm wysokości roślina jest niewymagająca i bardzo łatwa w uprawie.

Jeśli więc chcesz znaleźć rośliny do mieszkania w bloku, z pewnością znajdziesz coś odpowiedniego. Pamiętaj tylko, by zapewnić im opiekę w czasie dłużej nieobecności. Przyda się wówczas pomoc sąsiadów, rodziny lub automatyczne dozowniki do wody.