fbpx

Biurko w sypialni – czy to dobry pomysł

Biurko w sypialni - czy to dobry pomysł

Sypialnia służy do spania, relaksu i odpoczynku. To miejsce, które kojarzy się przyjemnością i wolnością od pracy, czy domowych obowiązków. Czy w takim razie biurko w sypialni to dobry pomysł? Czy nie zakłóci to klimatu wypoczynku i nie zaburzy spokojnego, nocnego snu?

Biurko w sypialni? To może się udać!

Biurko to nie tylko dodatkowy mebel. Ważna jest również funkcja, jaką będzie ono pełnić w pomieszczeniu, gdzie odpoczywasz. Jeśli jednak nie masz innego wyjścia lub chcesz w ten sposób zagospodarować wolną przestrzeń, jest kilka sposobów, aby mogło się to udać.
Ważne, byś podszedł do tematu z głową i wszystko dobrze zaplanował, a następnie odpowiednio ze swojego pomysłu skorzystał.

Przeznaczenie biurka w sypialni

Musisz wiedzieć, do czego będziesz wykorzystywał biurko w sypialni. Jeśli szukasz miejsca, w którym spokojnie będziesz mógł się oddać swojej pasji, a nie możesz do tego wykorzystać osobnego pokoju, sypialnia wydaje się być dobrym rozwiązaniem. Nikt nie będzie przeszkadzał tobie i ty nie będziesz nikomu zakłócał spokoju. Pod warunkiem oczywiście, że nie będziesz tego robił w nocy, gdy druga osoba już śpi.
Biurko w sypialni idealnie sprawdzi w sytuacji, kiedy:

  • pracujesz zdalnie,
  • piszesz,
  • prowadzisz bloga,
  • rysujesz,
  • uczysz się,
  • uczestniczysz w telekonferencjach.

Jeśli robisz to w godzinach, gdy w sypialni nikt innych nie odpoczywa, czyli do momentu położenia się spać, pomysł powinien się sprawdzić. Pamiętaj jednak, by na noc wyłączyć z prądu urządzenia, które znajdują się na biurku.

Wygląd biurka ma znaczenie

Jeśli nie chcesz zaburzyć klimatu panującego w twojej sypialni, zadbaj o wygląd biurka i jego wielkość. Sprawdzą się tu przede wszystkim biurka o lekkiej konstrukcji, na wysokich i smukłych nogach, bez nadstawek, szuflad i nadbudowy. Idealnie będzie, jeśli dodatkowo uda ci się kupić lub wykonać na zlecenie mebel dopasowany kolorystycznie.

Zwróć uwagę, by biurko w sypialni nie zabierało zbyt dużo przestrzeni zarówno realnie, jak i optycznie. Pamiętaj jednak, by nie zabrakło na nim przestrzeni użytkowej.

Zółto-czarne biurko w sypialni

Najlepsze miejsce na biurko w sypialni

Wiele zależy od wielkości twojej sypialni. Tego rodzaju pomieszczenia w bloku nie zawsze dają wielkie pole do manewru. Dlatego zanim udasz się na zakupy, dobrze wybierz miejsce, w którym ustawisz biurko. Jeśli to możliwe, umieść je w pobliżu okna, by mieć dostęp do naturalnego światła. W małej sypialni może się okazać, że jedynym miejscem będzie to przy łóżku do spania. Wówczas dobrym rozwiązaniem będzie składany blat przytwierdzony do ściany i składane krzesło, które będziesz mógł postawić w wolnym miejscu lub umieścić pod łóżkiem.
Innym wartym rozważenia pomysłem jest biurko ukryte w szafie. Zwłaszcza, jeśli w sypialni masz zabudowę typu Komandor, takie rozwiązanie może się okazać strzałem w 10.

W niektórych sypialniach można zaplanować miejsca do przechowywania w strefie pod oknem. Wówczas część blatu, może posłużyć ci jako biurko. Pamiętaj jednak, by zachować pod nim wolną przestrzeń na nogi.

O czym jeszcze powinieneś pamiętać?

Zapewne słyszałeś o zaleceniach, by w sypialni unikać sprzętów, które mogą zaburzać nocny odpoczynek. Mowa tu o komputerze, telewizorze, a nawet telefonie. Dlatego decydując się na ustawienie w sypialni biurka do pracy lub rozrywki, zadbaj o higienę snu. Kończ korzystanie z komputera na co najmniej godzinę przed pójściem spać. Wyłączaj też urządzenia z prądu, w tym również WiFi jeśli takowe posiadasz w swoim mieszkaniu.
Zwróć też uwagę na energię, która towarzyszy ci w trakcie zajęć wykonywanych przy biurku, ponieważ ona również ma wpływ na jakość nocnego odpoczynku.

Jeśli jednak okaże się, że odkąd zacząłeś pracować w sypialni, przestałeś też dobrze odpoczywać w tym miejscu, pomyśl o zmianie. Koszty bowiem nie powinny przewyższać zysków, a zbyt płytki sen na pewno nie pomoże ci w zwiększeniu wydajności w pracy, czy czerpaniu przyjemności z tego, co zamierzasz robić przy biurku w sypialni.