Choć dziś kuchnie wyglądają dużo nowocześniej, niż kiedyś, to wciąż nieodłącznym elementem ich wyposażenia jest zlewozmywak. Trudno bez niego wyobrazić sobie zarówno gotowanie, jak i inne działania, które mają miejsce w kuchni. O tym, jak ważny jest zlew w kuchni, wie każdy, kto spędza w tym miejscu sporo czasu. Dlatego tym bardziej warto dobrze przemyśleć wybór zlewozmywaka. Ważny jest nie tylko wygląd, ale też materiał, z którego jest wykonany, sposób montażu, wielkość i funkcjonalność dopasowana do twoich potrzeb. Oto kilka podpowiedzi, na co powinieneś zwrócić uwagę, gdy kupujesz zlewozmywak do kuchni.
Najlepszy zlewozmywak do kuchni — czyli jaki
Dawniej ludzie nie mieli tylu problemów z kupnem sprzętów do kuchni, bo wybór był bardzo mały. Nikogo nie dziwiło, gdy przychodził do znajomych i widział taki sam zlew w kuchni i podobne kuchenne szafki. Nie tylko trudno było zdobyć sprzęty kuchenne, ale też, gdy tylko się pojawiały, niewiele się między sobą różniły.
Dziś, gdy wybierzesz się na zakupy, przekonasz się, że decyzja dotycząca zwykłego zlewu, nie jest taka prosta. Dlatego przed wyborem weź pod uwagę następujące jego aspekty.
Materiał, z którego jest wykonany zlewozmywak
Do zlewu trafiają różnego rodzaju przedmioty, które potencjalnie mogą go uszkodzić. Dlatego rodzaj materiału, z którego wykonany jest zlew, ma duże znaczenie. Jego wysoka jakość przyda się nie tylko w trakcie mycia naczyń i ciężkich patelni czy garnków, ale też przy obrabianiu mięsa, czy płukaniu warzyw i owoców.
Do wyboru masz zlewozmywak do kuchni emaliowany, ze stali szlachetnej, kompozytowy, ceramiczny, granitowy, a nawet z hartowanego szkła. Im częściej korzystasz ze zlewu, tym lepszej jakości powinien być materiał, z którego jest on wykonany. Zwróć też uwagę na łatwość utrzymania zlewu w czystości. Dobrze sprawdza się w tym zlew z emaliowanej stali, ale to najtańsza opcja i musisz się liczyć z wcześniejszą wymianą na nowy.
Liczba komór w zlewie
Do wyboru masz zlewy z jedną i dwoma komorami oraz te, w których jest półtorej lub dwie i pół komory. Wszystko zależy od tego, jak duże są twoje potrzeby i ile miejsca w kuchni możesz przeznaczyć na zlew. Ten największy, jak łatwo się domyślić, zajmuje go najwięcej. Jeśli masz zmywarkę, zlew z jedną komorą lub półtorej, spokojnie powinien wystarczyć. Zwykle każda z komór ma odpływ, więc w obu możesz zarówno zmywać, płukać, jak i przeznaczać je na odcieknięcie naczyń.
Przeczytaj także: Kupujesz nowe mieszkanie – już wcześniej pomyśl o jego urządzeniu
Gdy twoja kuchnia tętni życiem i ciągle coś się w niej dzieje, a jedzenie przygotowywane jest dla licznej rodziny, z pewnością przyda się więcej komór. Tym bardziej, jeśli nie posiadasz zmywarki, która bardzo ułatwia mycie naczyń po jedzeniu.
Możesz też wybrać zlew z jedną komorą i ociekaczem. Przydaje się w sytuacji, gdy chcesz szybko umyć warzywa lub owoce, które na ociekaczu poczekają na swoją kolej w procesie przygotowania posiłków.
Zlewozmywak do kuchni — sposób montażu
Popularnym pod względem sposobu montażu jest zlew nakładany. W tym przypadku wystarczy szafka bez blatu i dobrany do jej wymiarów zlew, z czym przy dużym wyborze i pomocy doradcy w sklepie, nie powinieneś mieć problemu. Również montaż należy do łatwych i możesz to zrobić bez pomocy fachowca.
Inną opcją jest zlewozmywak wbudowany. To również często spotykane rozwiązanie, które polega na nałożeniu zlewu od góry na wycięty wcześniej blat.
Trzeci rodzaj zlewów to te podwieszane, które montujesz od dołu w miejscu wycięcia w blacie
Dodatkowe wyposażenie zlewu w kuchni
Oprócz zlewu pomyśl również o dodatkowych akcesoriach, które ułatwią ci pracę w kuchni. Choć można się bez nich obejść, to warto skorzystać z dostępnych opcji. W zależności od ilości komór i ich wielkości zaopatrz się w ociekacz lub odsączarkę. Dobrym pomysłem jest też tacka nakładana na komorę.
Bardziej zaawansowanym rozwiązaniem jest zamontowanie młynka na odpady organiczne. Nieraz zdarza się przecież, że małe elementy, głównie resztki potraw, dostają się do odpływu. Jeśli jednak nie jesteś zwolennikiem takiego urządzenia, pamiętaj, by nałożyć na odpływ specjalne sitko, które zatrzyma to, co nie powinno dostać się do kanalizacji.
Jeśli masz zlew dwukomorowy, możesz zaopatrzyć się też w sitko, do którego włożysz naczynia, by szybciej odciekły i tym samym wyschły przed włożeniem do szafki.
Jak widać, zlewozmywak do kuchni, choć sam w sobie prosty, może być powodem wielu dylematów. Nie jest to jednak coś, co montujesz raz na całe życie. Zawsze możesz po jakimś czasie wymienić zlew na taki, który jeszcze lepiej spełni twoje oczekiwania i pomoże w realizacji kulinarnych fantazji.