fbpx

Zalanie mieszkania – czy można tego uniknąć?

Zalanie mieszkania - czy można tego uniknąć?

Zalanie mieszkania niemal zawsze wiąże się ze sporymi wydatkami i kłopotliwym oraz czasochłonnym remontem. Jego skutki dotykają nie tylko ciebie jako właściciela mieszkania, ale też w przypadku mieszkania na wyższej kondygnacji niż parter, sąsiadów mieszkających poniżej. Czy można tego uniknąć i jak zabezpieczyć się w razie trudnej do przewidzenia awarii instalacji?

Najczęstsze przyczyny zalania mieszkania

Choć nie zdarza się to często, to kiedy już się stanie, warto przeanalizować całą sytuację i spróbować przewidzieć, co jeszcze może być przyczyną niekontrolowanego wycieku wody.

Awarie

Jednym z głównych powodów jest awaria dużego sprzętu AGD. Mowa tu o zmywarkach i pralkach oraz ich połączeniu ze źródłem wody. To może być źle dokręcony wąż, sparciałe uszczelki, czy też usterka samego urządzenia, w którym wysiadł czujnik ilości pobieranej wody. Im starszy sprzęt, tym zalanie mieszkania staje się bardziej prawdopodobne.

Niedrożność i zapomnienie

Inną przyczyną są różnego rodzaju odpływy, czy to spod wanien, zlewów, czy umywalek. I o ile w przypadku tych mniejszych jesteś w stanie uniknąć większych szkód, bo akurat stoisz blisko, to nie zawsze w porę zareagujesz na wyciek spod wanny. Zwłaszcza, gdy jest ona obudowana i nie widzisz dokładnie, co dzieje się w zamkniętej przestrzeni. Możesz też przez nieuwagę zapomnieć o zakręceniu kurka, gdy przygotowujesz wodę do kąpieli. Wciągnięty w przeglądanie internetu, łatwo możesz stracić poczucie czasu.

Remont

Do zalania dochodzi też w trakcie remontów. Wbrew pozorom, nie tak trudno niechcący przewiercić rurę z wodą. Braki w przygotowaniu do zawodu tak zwanych fachowców, znane są niejednemu właścicielowi mieszkania, dlatego warto i na to zwrócić uwagę.

Zalanie mieszkania – jak go uniknąć?

Zwykle dochodzi do niego niespodziewanie, ale tak naprawdę w niektórych przypadkach mógłbyś tego uniknąć. Nie musisz czekać, aż dojdzie do tak zwanej awarii sprzętu AGD. Dobrze wiesz, że raz na jakiś czas powinieneś zrobić dokładny przegląd. Zwłaszcza, gdy chodzi o wszelkiego rodzaju połączenia ze źródłem wody. To te części bardzo szybko się zużywają i na początku niewielkie pęknięcie, w końcu staje się przyczyną małego potopu. Zamiast sztukować i kleić, wymień część na nową, by spokojnie spać i nie narażać siebie oraz innych na dodatkowe problemy i straty finansowe.

Zalanie mieszkania może spowodować też zupełnie nowy sprzęt, jeśli dobrze go nie podłączysz. Lepiej od razu zleć to osobom, które robią to na co dzień, byś miał pewność, że wszystko jest tak, jak zaleca producent urządzenia.
Sprawdzaj też syfony pod zlewem, umywalką i wanną lub brodzikiem, a jeśli planujesz dłuższą nieobecność w domu, zakręć główny zawór wody.

Jak zminimalizować skutki zalania mieszkania?

Najlepszym rozwiązaniem, które mogłoby złagodzić skutki zalania, jest dobre ubezpieczenie. Problem w tym, że wciąż wielu właścicieli nie robi tego głównie ze względu na wysokie kwoty składek. Mało kto też przewiduje, że zalanie mieszkania przytrafi się właśnie jemu.

Jeśli nie mieszkasz na ostatnim piętrze, przyczyny mogą być dwojakie. Albo sam zalejesz własne mieszkanie, albo zrobi to sąsiad z góry. W obu przypadkach straty mogą być naprawdę spore, dlatego decydując się na wykupienie ubezpieczenia, zwróć uwagę na jego warunku. Ważne, byś był chroniony w obu przypadkach, a kwota do wypłaty, w pełni pokryła koszty remontów. Pamiętaj też o sąsiedzie z dołu, jeśli nie mieszkasz na parterze, choć i w tym przypadku możesz spowodować zniszczenia mienia zgromadzonego w piwnicy. W tego typu sytuacjach, ubezpieczyciel musi wziąć na siebie również roszczenia poszkodowanych sąsiadów.