fbpx

Wynajem mieszkania – o czym powinien pamiętać najemca

Kobieta przegląda umowę przez wynajęciem mieszkania. Wynajem mieszkania - o czym powinien pamiętać najemca

Zanim umówisz się na oglądanie mieszkania, które chciałbyś wynająć, dowiedz się co zrobić, by czuć się bezpiecznie i w pełni cieszyć lokum, w którym zamieszkasz. Wynajem mieszkania wbrew pozorom nie jest zwykłym układem między właścicielem a osobą, która przez jakiś czas będzie je użytkować. Dlatego tak ważne jest uzgodnienie wszelkich szczegółów i zamieszczenie ich w umowie między wynajmującym, a najemcą. Powinna być ona korzystna dla obu stron, dlatego wszelkie wątpliwości i istotne kwestie powinny być omówione przed jej podpisaniem.

Wynajem mieszkania – na co powinieneś zwrócić uwagę przed wprowadzeniem się

Oto wybrane kwestie związane z wynajmem mieszkania, które pomogą ci uniknąć problemów zarówno w trakcie mieszkania, jak i po okresie najmu.

Sprawdź mieszkanie i jego właściciela

Ogłoszenie może być nieco lub mocno podkoloryzowane, dlatego nie podejmuj decyzji na podstawie kilku zdjęć zamieszczonych w internecie. Właściciel mógł podrasować opis, a zdjęcia przedstawiają stan sprzed poprzedniego najmu.

Istotna jest też okolica i najbliższe sąsiedztwo. Dlatego warto zrobić wywiad środowiskowy i zapytać mieszkańców, jak im się tu mieszka. Dopytaj o to, co ważne i związane z ulubionym przez ciebie stylem życie. Obejrzyj też dokładnie okolicę, jej czystość, jakość budynków, bezpieczeństwo po zmroku i jak wygląda przestrzeganie ciszy nocnej.

Ustal też z właścicielem warunki odstąpienia umowy, gdyby już w pierwszych dniach pojawiło się coś, co zniechęci cię do wynajmu, a co zataił właściciel. Opisz dokładnie problemy, które dadzą ci prawo do odstąpienia od umowy oraz czas, w którym możesz to zrobić. Dzięki temu obie strony będą bezpieczne, bo ty nie zerwiesz umowy z byle powodu, a właściciel nie straci najemcy.

Powinieneś też zobaczyć akt własności mieszkania i odpis z księgi wieczystej, byś był pewien, że wynajmujesz mieszkanie od właściwej osoby.

Wynajem mieszkania. Nie rób tego bez umowy.

Nie wynajmuj bez dobrze sporządzonej umowy

A to oznacza, że przed podpisaniem powinieneś umowę dokładnie przeczytać. Nie spiesz się, bo niewiedza może cię sporo kosztować. W umowie powinny się znaleźć wszystkie niezbędne do wynajmu ustalenia, w tym comiesięczny termin płatności, szczegóły dotyczące napraw w mieszkaniu oraz wspomniany już termin odstąpienia od umowy najmu i długość okresu wypowiedzenia.

Pamiętaj, że umowa chroni zarówno ciebie, jak i właściciela. Dlatego, gdyby ten nie chciał wynająć na umowę, zrób wszytko, aby go przekonać. W innym przypadku zastanów się, czy wynajem mieszkania w takiej sytuacji do dobry pomysł.

Kaucja, rachunki i inne finansowe zobowiązania

Ustalając dokładną kwotę comiesięcznej płatności za wynajem mieszkania, poproś o rachunki od dostawców mediów, byś mógł zobaczyć zarówno kwoty, jak i terminy płatności. Dopilnuj też, by w umowie znalazł się zapis o zwrocie ewentualnych nadpłat za okres, w którym będziesz zajmował lokal oraz obowiązek uiszczenia przez ciebie ewentualnej niedopłaty, która może zostać wyliczona po zakończeniu umowy najmu.
W trakcie oglądania mieszkania nie zaliczkuj na poczet rezerwacji mieszkania. Również kaucję powinieneś przekazać właścicielowi dopiero w chwili podpisywania umowy najmu.

Protokół zdawczo-odbiorczy

Ten dokument pomoże ci odzyskać kaucję i uniknąć opłat za szkody, które nie pochodziły z czasu, gdy ty wynajmowałeś mieszkanie. Zarówno w dniu podpisywania umowy, jak i w chwili twojej wyprowadzki, powinien być obecny właściciel mieszkania. Sprawdź dobrze pod kątem zniszczeń i uszkodzeń wszystkie sprzęty, okna i drzwi, ściany, framugi, podłogi i rury. Dopilnuj, by informacje o tym znalazły się w protokole zdawczo-odbiorczym. Zrób też zdjęcia i dołącz je do dokumentu.
Zrób także kopię dokumentu dla siebie i zachowaj na dzień wyprowadzki, by przekazać mieszkanie zgodnie ze stanem faktycznym.

Wprowadzanie zmian w mieszkaniu

Bardzo możliwe, że będziesz chciał wprowadzić pewne zmiany na czas pobytu w wynajmowanym mieszkaniu. Jeśli nie chcesz za każdym razem zawracać właścicielowi głowy, już na samym początku ustal zakres możliwych do wprowadzenia zmian. Dowiedz się, na co możesz sobie pozwolić, a czego bezwzględnie nie powinieneś zmieniać.
Możliwe, że przy tej okazji właściciel zaproponuje przeprowadzenie remontu lub odświeżenia mieszkania w zamian za obniżenie opłat, co wyrównałoby twój wkład finansowy i stanowiło zapłatę za twoją pracę.

Jeśli zadbasz o omówione tu elementy, wynajem mieszkania nie będzie ci spędzał snu z powiek ani przed podpisaniem umowy, ani też po wprowadzeniu się. Nie daj się przekonać właścicielowi, że jakoś się dogadacie i żadna umowa nie jest potrzebna. Myśl przede wszystkim o sobie, a z pewnością właścicielowi również nie stanie się krzywda. W takiej sytuacji obie strony będą spokojne zarówno o swoje prawa, jak i korzyści wynikające z najmu.

Źródło: morizon.pl/