fbpx

Pokój z aneksem kuchennym — jak go urządzić

Pokój z aneksem kuchennym — jak go urządzić

Niezależnie, czy pokój z aneksem kuchennym to w twoim przypadku konieczność, czy wybór, powinieneś podejść do tematu w sposób bardzo przemyślany. Z pewnością przyda ci się kilka podpowiedzi, które już na etapie szukania pomysłów, naprowadzą cię na właściwe tory i zwrócą uwagę na istotne elementy całego projektu. Oto wskazówki, które warto wziąć pod uwagę, jeśli efekt ma spełniać twoje oczekiwania.

Jak urządzić pokój z aneksem kuchenny?

Wydaje się to proste, ale niekoniecznie takim musi być w rzeczywistości. Przeoczenie jednego, ważnego elementu, może zakończyć się dodatkowymi kosztami i przeciągnięciem remontu w czasie. Jeśli więc chcesz wszystko zrobić, jak należy i już wkrótce cieszyć się miejscem, w którym z przyjemnością spędzać będziesz każdą chwilę, zadbaj o szczegóły na każdym etapie działań.

Zrób dokładny plan

Jeśli chcesz urządzić pokój z aneksem kuchennym, to powinieneś to zrobić z głową. W praktyce oznacza to, że przed wprowadzeniem zmian, musisz wszystko dokładnie zaplanować. Ważne są zarówno wymiary pomieszczenia, jak i proporcje podziału. Nie musisz zatrudniać fachowców, którzy zrobią dla ciebie profesjonalną wizualizację nowego wnętrza. Wystarczy, że zaopatrzysz się w miarkę i kartkę papieru. Wyrysuj wszystko tak dokładnie, by przy montażu mebli nie zabrakło ci ani centymetra. Dobrze wiesz, czym to się może skończyć, a z pewnością chciałbyś uniknąć zwrotu mebli, czy transportu do stolarza.
Gdy plan będzie gotowy, przedyskutuj go z pozostałymi domownikami i sprawdźcie, czy wszystkie wasze potrzeby związane z gotowaniem i odpoczynkiem będziecie mogli w tym miejscu zaspokoić.

Podziel pokój na strefy

Jak sama nazwa wskazuje, pokój z aneksem kuchennym to tak naprawdę dwa pomieszczenia w jednym. Wiele zależy od metrażu, którym dysponujesz. Na co innego będziesz mógł sobie pozwolić w niewielkiej kawalerce, a co innego zaplanujesz w dużym mieszkaniu.

Już na etapie planowania podziel pomieszczenie, którym dysponujesz, na dwie strefy o określonej powierzchni. To mogą być proporcje 1/3 i 2/3 lub 1/4 i 3/4. Jeśli bardzo lubisz gotować i sporo czasu spędzasz w kuchni, przyda ci się do tego nieco większa przestrzeń. W innym przypadku wystarczą podstawowe meble, które pozwolą na przygotowanie posiłków, bez wielkiego szaleństwa i rozmachu.

Warto podzielić pomieszczenie pod względem wizualnym, a nie tylko za pomocą mebli. Możesz w tym celu wykorzystać kolory. Innego użyj do aneksu, a na innym pomaluj część wypoczynkową. Pomysłem wartym rozważenia jest symboliczny parawan, który osłoni nieco przestrzeń kuchenną od strony drzwi wejściowych. Granicą podziału może też być kanapa, ustawiona tyłem do kuchni.

Zadbaj o funkcjonalność poszczególnych części

Im mniejszy metraż, tym bardziej przemyślana musi być cała aranżacja i wyposażenie. Pokój z aneksem kuchennym to przestrzeń, w której nie tylko będziesz przebywał, ale też musisz mieć miejsce do przechowywania.
W przypadku aneksu kuchennego ważna jest zarówno przestrzeń robocza, czyli blaty, zlew i kuchenka, na której przygotowywać będziesz posiłki, jak i miejsca na sprzęty kuchenne. Część możesz podwiesić na stylowych uchwytach na ścianie i pod sufitem, ale reszta powinna znaleźć się w zamykanych szafkach.

Podobnie ma się rzecz z salonem. Tu również warto zainwestować w zabudowę na całą ścianę z miejscami do przechowywania ubrań, książek czy ważnych dla ciebie przedmiotów. Możesz w tej strefie przemycić zastawy stołowe i umieścić je w przeszklonej witrynie.
Kanapa z funkcją spania to też pomysł wart rozważenia. Przyda się nie tylko do przechowywania, ale też na wypadek, gdyby goście chcieli zostać na noc.

Zadbaj o dobrą wentylację

Gdy urządzasz pokój z aneksem kuchennym, z pewnością zdajesz sobie sprawę, że zapachy z części kuchennej czuć też będzie w strefie wypoczynkowej. Warto więc zadbać o dobra wentylację, dzięki której zminimalizujesz ryzyko, że wszystkie meble czuć będzie tym, co gotujesz każdego dnia. Przyda ci się więc wydajny pochłaniacz nad częścią, gdzie przygotowujesz posiłki na gorąco. Dobrym pomysłem jest też dobrej klasy piekarnik z funkcją gotowania na parze i innymi opcjami, które zmniejszą emisję zapachów w całym pokoju.

Pomyśl też o zastosowaniu w oknach wentylacji hybrydowej. To połączenie wentylacji grawitacyjnej i mechanicznej. Dzięki niej wymiana powietrza w pokoju z aneksem kuchennym będzie jeszcze wydajniejsza i tym samym, szybciej uwolnisz przestrzeń z zapachów pozostałych po gotowaniu.