fbpx

Płyta indukcyjna w kuchni — czy sprawdzi się lepiej niż gazowa?

Płyta indukcyjna w kuchni — czy sprawdzi się lepiej niż gazowa?

Czy lepiej sprawdzi się płyta indukcyjna w kuchni, czy może tradycyjna, z palnikami na gaz? Coraz więcej osób zastanawia się nad tego rodzaju rozwiązaniem w swoim domu. Choć gazowe kuchnie wciąż są w użyciu i to w większości gospodarstw domowych, to nic nie stoi na przeszkodzie, by wymienić ją na nowocześniejsze urządzenie. Czy jednak to dobry pomysł? Co mogłoby cię przekonać do niego?

Jak działa płyta indukcyjna?

Płyta indukcyjna w kuchni stosowana jest głównie w nowym budownictwie. Niezależnie, czy w budynku znajduje się gaz, czy też jedynie instalacja elektryczna, właściciele często decydują się na to nowoczesne rozwiązanie. Jednym z głównych powodów jest dużo większe bezpieczeństwo.
Mechanizmem, który wytwarza ciepło w płycie indukcyjnej, jest pole magnetyczne. Oznacza to, że prąd zamieniany jest w energię cieplną. Nie ma tu więc ani palników, ani grzałek, jak to jest w przypadku kuchni gazowej, czy zwykłych płyt elektrycznych.

Właściwości płyty indukcyjnej

Płyta indukcyjna w ogóle się nie nagrzewa, poza czasem gotowania, gdzie ciepło oddawane jest przez naczynie z gotującą się wodą lub potrawą. W chwili, gdy zostanie on zdjęty, dopływ prądu automatycznie jest odcinany.

Kobieta czyści płytę indukcyjną w kuchni

Poza tym płyta indukcyjna w kuchni pozwala na szybsze gotowanie. Straty ciepła są zmniejszone do minimum, dzięki czemu niemal cała energia wykorzystywana jest do wytworzenia ciepła i nagrzania naczynia. Dodatkowe programy, które pomagają w przygotowaniu różnego rodzaju potraw oraz wygoda w użytkowaniu i łatwe czyszczenie, to niewątpliwie duże atuty tego rodzaju rozwiązania.
Przy zakupie zwróć uwagę na liczbę pól grzewczych, ich wielkość oraz możliwość łączenia, co może się przydać, gdybyś chciał użyć większego garnka lub patelni.


Przeczytaj także: Bezpieczne włączniki i gniazdka w mieszkaniu – jak skutecznie uniknąć porażenia prądem


Koszty na start

Tym, co może nieco ostudzić twój zachwyt, jest cena płyty indukcyjnej. To inwestycja, na którą musisz być przygotowany, jeśli zdecydujesz się zastąpić nią kuchnię gazową. Do tego niezbędne są garnki przystosowane do gotowania na płycie indukcyjnej, co też musisz przewidzieć w wydatkach. Inaczej nie będziesz mógł korzystać z kuchni. Gdy będziesz szukać najlepszego dla siebie modelu płyty indukcyjnej, weź pod uwagę dodatkowe funkcje. Nie chodzi o to, by było ich jak najwięcej, ale takie, które faktycznie przydadzą ci się w trakcie gotowania.

Naczynia do gotowania na płycie indukcyjnej

Płyta indukcyjna w kuchni czy gazowa — co bardziej się opłaca

To zależy. Taka odpowiedź wydaje się najbardziej odpowiednia, ponieważ liczy się nie tylko cena gazu i prądu. Nawet jeśli byłaby spora na korzyść gazu, to twój styl gotowania może generować dużo większe koszty. W zależności od aktualnych cen tych dwóch źródeł zasilania kuchenek różnice mogą być naprawdę minimalne, przy czym płyta indukcyjna w kuchni wydaje się rozwiązaniem, które ma dużo więcej zalet.

Jakość urządzenia i zastosowane w nim rozwiązania ergonomiczne mogą wpłynąć na niskie zużycie prądu. Poza tym, pod koniec gotowania możesz wyłączyć pole grzewcze i wykorzystać energię cieplną wygenerowaną przez naczynie. Płyta indukcyjna generuje niewielkie straty ciepła, zwykle na poziomie 5-15%, gdy tymczasem wydajność kuchni gazowej to zaledwie 40-50%.
Gotujesz też szybciej, dzięki czemu oszczędzasz czas i energię.

Tym, co może cię przekonać do zamontowania płyty indukcyjnej, jeśli nawet wyliczenia ekonomiczne okażą się trochę niekorzystne, jest bezpieczeństwo użytkowania. Nie ma tu mowy o ulatnianiu się gazu, co zwykle ma miejsce przy niedokręconym kurku lub zalaniu palnika przez gotującą się potrawę. W zależności od modelu, dana płyta indukcyjna w kuchni może mieć specjalne zabezpieczenie, które wyłączy ją w chwili zalania cieczą lub gotującą się potrawą.

Płyta indukcyjno-gazowa

Jest jeszcze jedno rozwiązanie, które możesz wziąć pod uwagę przy urządzaniu swojej kuchni. Dostępne jest bowiem urządzenie, które łączy w sobie kuchnię indukcyjną i gazową. Układ palników, ich ilość i wielkość zależy od twoich potrzeb. Osoby, które gotowały zarówno na płycie indukcyjnej, jak i na gazowej, twierdzą, że potrawy nieco różnią się smakiem. Jeśli to prawda, możesz dzięki urządzeniu 2w1 dopasować rodzaj potraw do sposobu ich przygotowania. Dzięki temu wydobędziesz z nich najlepszy, możliwy smak.

Płyta indukcyjna w kuchni to dobre rozwiązanie, które z pewnością nie jest bez wad i słabych stron. Przed zakupem i montażem, warto porozmawiać z doradcą w sklepie, który zajmuje się sprzedażą tego rodzaju urządzeń. Zapytaj o gwarancję, pobór mocy, wymagania dotyczące jakości instalacji elektrycznej w mieszaniu oraz kosztów serwisu. To wszystko pomoże ci podjąć ostateczną decyzję. Ważne, byś niezależnie od rodzaju urządzenia, cieszył się gotowaniem i przygotowywaniem smacznych potraw dla siebie i swoich bliskich.

Źródło:

www.homebook.pl
www.businessinsider.com.pl