Jednym z ważnych elementów, który wpływa na wygląd wszystkich pomieszczeń w mieszkaniu jest podłoga. Jeśli zastanawiasz się, czy możliwe jest jej ujednolicenie, to odpowiedź brzmi: tak. Nawet w łazience i w kuchni, możesz położyć panele winylowe zamiast płytek. Jeszcze do niedawna było to nie do pomyślenia, ale dziś jest to jak najbardziej możliwe.
Czym są panele winylowe i z czego wynika ich uniwersalność?
Jednolita podłoga w całym mieszkaniu – czy to możliwe?
Niezależnie, czy w twoim mieszkaniu kuchnia połączona jest z salonem lub jadalnią, czy też są od siebie oddzielone, w każdym z tych pomieszczeń możesz położyć taką samą podłogę. Sprawi to, że będą ze sobą spójne a podłoga będzie dla nich doskonałym łącznikiem. Czy to znaczy, że panele winylowe są aż tak uniwersalne, że można je stosować zarówno w kuchni, jak i w sypialni, a nawet w łazience? To rozwiązanie warte uwagi, gdyż pozwala optycznie powiększyć całe mieszkanie.
Panele winylowe zamiast płytek
Materiał z którego wykonane są panele winylowe jest przede wszystkim bardzo elastyczny i trwały. Odporne na uszkodzenia, ścieranie, zalanie i blaknięcie, coraz częściej wybierane są przez tych, którzy cenią sobie wygodę i trwałość. Poza tym są dźwiękochłonne, przez co pomagają nie tylko wygłuszyć podłogę, ale też nie usłyszysz charakterystycznego stukania w trakcie chodzenia po nich. Ich powierzchnia jest miękka w dotyku i ciepła w kontakcie ze skórą, stąd idealnie nadają się do sypialni. Są też odporne na uderzenia, przez co nie uszkadzają je spadające przedmioty.
Wybór jest dziś tak duży, że z pewnością dopasujesz je do swojego mieszkania, by nadać mu wyjątkowego charakteru. Panele winylowe imitują zarówno drewniane deski, jak i panele laminowane.
Są na tyle uniwersalne, że nadają się praktycznie do każdego pomieszczenia. Nie musisz się też martwić zrywaniem starych płytek, czy innego rodzaju podłogi. Wystarczy, że ich powierzchnia będzie równa, a bez problemu pokryjesz ją panelami winylowymi. W zależności od rodzaju pomieszczenia, możesz je przykleić bądź położyć w formie montażu pływającego.
Kuchnia połączona z salonem
Kuchnia i salon to dwa różne pod względem funkcjonalnym pomieszczenia. W pierwszym często korzystasz z wody, płynnych i soczystych produktów, przez co podłoga narażona jest na kontakt z wilgocią i brudem. Z kolei salon to miejsce spotkań, odpoczynku i relaksu, gdzie ważny jest klimat, estetyka i atmosfera zachęcająca do spędzania w nim czasu. Podłoga zajmuje tu bardzo dużą przestrzeń, więc nie może być przypadkowym elementem. Powinna natomiast dopasować się do wyposażenia.
Płynne przejście z jednego do drugiego pomieszczenia, zapewnią ci panele winylowe. Można je zmywać w nieskończoność, a one i tak nie stracą na wyglądzie. Dzięki miłej dla stóp powierzchni, twoi goście nie będą musieli wkładać pantofli, a dzieci bawić się bez konieczności rozkładania czegoś miękkiego do siedzenia.
Panele winylowe zamiast płytek w łazience?
Czemu nie. Możesz nią przykryć istniejące płytki podłogowe i tym samym odświeżyć wygląd całości. Ze względu na dużą wilgotność pomieszczenia i częsty kontakt z wodą, panele winylowe musisz jednak położyć w odpowiedni sposób. Przede wszystkim należy je przykleić do podłoża. Druga ważna rzecz to zabezpieczenie przed wilgocią. Same panele są wodoodporne, ale ich łączenia nie są już szczelne. Dlatego kładąc panele winylowe w łazience i kuchni, po montażu powinieneś je polakierować.
O czym jeszcze warto wiedzieć?
Panele winylowe posiadają powłokę antystatyczną LVT, dzieki której nie elektryzują się i nie przyciągają kurzu. Stąd są doskonałym rozwiązaniem w przypadku osób cierpiących na choroby układu oddechowego i alergie.
Niewielka grubość paneli sprawia, że nadają się też do układania na instalacji ogrzewania podłogowego. Dobrze też przewodzą ciepło, dzięki czemu podłoga szybko się nagrzewa.
Jeśli lubisz sprzątać, często zmywasz podłogi i ogólnie lubisz porządek w domu, panele winylowe zamiast płytek czy podłogi drewnianej sprawdzą się idealnie. W ich przypadku częste mycie nie skraca ich żywotności. Ważne jednak, byś przestrzegał zasad ich użytkowania i konserwacji, które uzależnione są od ich rodzaju oraz sposobu położenia na podłodze.