fbpx

Mieszkanie w stanie developerskim, czy pod klucz – czym kierować się przy wyborze

Młodzi ludzie wykańczają mieszkanie w stanie developerskim

Mieszkanie kupowane na rynku pierwotnym posiada kilka opcji, o których warto wiedzieć, jeśli tego typu decyzja dopiero przed tobą. Do wyboru masz przede wszystkim mieszkanie w stanie developerskim i mieszkanie pod klucz. Niektórzy developerzy oferują też różne warianty obu opcji, o co możesz zapytać podczas pierwszego spotkania w biurze.
Co dokładnie otrzymujesz w przypadku obu rodzajów wykończenia nieruchomości? Czy warto dopłacić do wersji pod klucz?

Mieszkanie w stanie developerskim, czy pod klucz – co powinieneś wiedzieć o każdym z nich

Warto zaznaczyć już na początku, że chodzi o jedno i to samo mieszkanie, które dla siebie wybierzesz. Różnica polega na stopniu ich wykończenia w momencie przekazania ci kluczy przez developera. To zaś wpływa na to, czy możesz od razu się wprowadzić, czy czeka cię jeszcze sporo pracy.

Jak wygląda mieszkanie w stanie developerskim?

To nieruchomość przygotowana do samodzielnego wykończenia. W zależności od oferty developera zawartej w umowie, mieszkanie takie posiada:

  • drzwi wejściowe,
  • wylewkę na podłogach,
  • otynkowane i przygotowane do malowania ściany,
  • grzejniki,
  • przyłącza wodno-kanalizacyjne,
  • instalację elektryczną wraz z gniazdkami i łącznikami,
  • parapety wewnętrzne i zewnętrzne,
  • płytki i balustrady na balkonie.

Zdarza się, że nie jest to jedyna opcja, bowiem niektórzy developerzy oferują zróżnicowany standard, gdy chodzi o mieszkanie w stanie developerskim. Stan podwyższony może obejmować:

  • pomalowane na biało ściany,
  • montaż drzwi wewnętrznych w wybranym przez ciebie kolorze,
  • biały montaż (zainstalowana umywalka, zlewozmywak, wanna, prysznic, kompakt WC itp.),
  • rolety antywłamaniowe (w mieszkaniach na niższych kondygnacjach).

Ze względu na to, iż to developer decyduje o zakresie prac, które wykonane będą w ramach danego statusu, powinieneś dokładnie przeanalizować umowę. To w niej powinny być zawarte wszelkie szczegóły i warto je omówić w trakcie spotkania jeszcze przed podpisaniem dokumentów. Zapytaj też o możliwość samodzielnego wyboru zakresu zleconych do realizacji prac.

Jak się domyślasz, pozostałe prace wykończeniowe, łącznie z wyposażeniem mieszkania, należą do ciebie. Ma to swoje plusy, ponieważ daje ci to duże możliwości aranżacyjne. Niezależnie, czy skorzystasz z pomocy projektantów wnętrz, czy oprzesz się na własnym pomyśle, możesz dopasować do siebie mieszkanie w najdrobniejszych szczegółach.

Mieszkanie w stanie developerskim, czy pod klucz

Czego możesz się spodziewać, kupując mieszkanie pod klucz?

Mieszkanie pod klucz to takie, które gotowe jest do zamieszkania, choć i w tym przypadku dokładnie przestudiuj umowę, zanim ją podpiszesz.
W zależności od oferty, może ona być podzielona na trzy wersje:

  • podstawową,
  • rozszerzoną,
  • premium.

To wygodna opcja. Wystarczy bowiem, że umeblujesz pomieszczenia i możesz mieszkać. Wszystko inne, czyli podłogi, wykończone ściany, glazura, drzwi wewnętrzne będzie już gotowe do użytku.

Warto zaznaczyć, że na każdym poziomie wykończenia, będziesz musiał dopłacić odpowiednią kwotę za każdy metr kwadratowy mieszkania.
Największym atutem tego rodzaju rozwiązania jest czas, gdyż po otrzymaniu kluczy będziesz mógł od razu się wprowadzić i cieszyć nowym lokum.
Innym plusem jest znajomość całkowitego kosztu wykończenia, co trudno oszacować w przypadku samodzielnego przeprowadzania tych prac. Poza tym, jest on niższy ze względu na 8% vat na usługi i materiały budowlane w przypadku wykonywania ich przez fachowców. Gdybyś to robił własnymi siłami, zapłaciłbyś za materiały vat na poziomie 23%, choć z drugiej strony zaoszczędziłbyś na montażu oraz innych pracach.

Mieszkanie w stanie deweloperskim, czy pod klucz – co wybrać?

Ostateczna decyzja zależy przynajmniej od dwóch czynników:

  • twojego budżetu,
  • czasu, w którym chcesz się wprowadzić.

Im niższy stan wykończenia, tym mniejszy koszt zakupu mieszkania. Zanim jednak pokusisz się na zaoszczędzenie określonej kwoty, zrób dobre wyliczenia. Przeprowadzenie prac we własnym zakresie również kosztuje i to często niemało. Może się więc okazać, że pakiet oferowany przez developera będzie tańszy, a jakość prac na wysokim poziomie.

Chyba, że masz czas oraz odpowiednie umiejętności i sam chcesz się zająć wykończeniem mieszkania pod klucz. To również dobre rozwiązanie, jeśli nie chcesz zbytnio obciążać domowego budżetu, a prace zamierzasz rozłożyć na dłuższy okres. Na początek wystarczy więc, że doprowadzisz mieszkanie do stanu, który pozwoli ci na wprowadzenie się i normalne funkcjonowanie. Dopieszczanie szczegółów możesz odłożyć na później.