fbpx

Mieszkanie łatwe do sprzątania – jak je urządzić

Kobieta przed sprzątaniem. Mieszkanie łatwe do sprzątania - jak je urządzić

Niezależnie, czy dopiero się urządzasz, czy też zrobiłeś to już jakiś czas temu, zawsze możesz coś zmienić. Zwłaszcza gdy dzięki temu uda ci się zaoszczędzić sporo czasu, a efekt będzie więcej niż tylko zadowalający. Pomyśl o tym, jeśli sprzątanie jest ostatnią rzeczą, na jaką masz ochotę i której musisz codziennie poświęcać część swojego życia. To wszystko może ulec radykalnej zmianie, jeśli tylko podejdziesz do tematu praktycznie i uporządkujesz na nowo swoją życiową przestrzeń.
Oto kilka wskazówek i podpowiedzi, jak urządzić mieszkanie łatwe do sprzątania. Potraktuj je jako inspiracje do wdrożenia własnych pomysłów i dostosuj do swoich potrzeb.

Czy każde mieszkanie możesz uczynić łatwym do sprzątania?

Wydaje się, że tak, choć w przypadku niektórych mogą być potrzebne bardziej gruntowne zmiany. Idealnym rozwiązaniem jest pomyślenie o tym, zanim wprowadzisz się do mieszkania kupionego na rynku pierwotnym. W miejscu, gdzie nie ma jeszcze mebli, a dużo rzeczy wymaga wykończenia, masz pełne pole do popisu i często tylko wyobraźnia oraz budżet mogą stanowić pewne ograniczenia. Niemniej jednak, w każdym przypadku przynajmniej część rozwiązań, które sprawią, że będzie to mieszkanie łatwe do sprzątania, z pewnością możesz wykorzystać.

Już na etapie planowania wystroju i przeznaczenia poszczególnych pomieszczeń, dobrze zaplanuj to, co od samego początku będzie cię wspierać w porządkach.
Co do mieszkania, które wynajmujesz, ilość zmian, jakie musiałbyś wprowadzić, może być ograniczona, ale i w tym przypadku na pewno coś uda się zrobić. Zwłaszcza jeśli możesz wstawić swoje meble, co już daje ci dużo możliwości.

Mieszkanie łatwe do sprzątania – co to oznacza w praktyce

Przy dzisiejszym tempie życia i ilości codziennych obowiązków zarówno zawodowych, jak i domowych, cenna jest każda minuta. Dlatego każde rozwiązanie, które pomoże ci zaoszczędzić nieco czasu, warte jest twojej uwagi. Nawet jeśli nie wszystkie uda ci się zastosować, to już kilka z nich może znacząco zmniejszyć ilość twojej pracy włożonej w porządkowanie mieszkania.

Podłoga – największa przestrzeń do brudzenia i… sprzątania

Nie da się ukryć, że to właśnie podłoga jest najczęściej sprzątaną przestrzenią w każdym domu. Dlatego zwróć uwagę zarówno na materiał, z którego jest wykonana, jak i jej kolor. Jeśli tylko możesz, rozważ położenie podłogi drewnianej, która nie tylko nie przyciąga kurzu, ale też jest łatwa w utrzymaniu czystości.
Jeśli chcesz, by to urządzenia częściej wyręczały cię w sprzątaniu, przystosuj mieszkanie do robotów sprzątających typu Roomba lub podobnych. Mieszkanie łatwe do sprzątania to takie, w którym podłoga łagodnie przechodzi przez wszystkie pomieszczenia.

Mop pod łóżkiem. Mieszkanie łatwe do sprzątania

Meble

Jeśli w porządkach pomaga ci robot sprzątający, meble na nóżkach nie powinny stanowić problemu. Pod warunkiem, że będą wystarczająco wysoko nad ziemią i między bocznymi nóżkami starczy miejsca na przejazd Roomby. W innym przypadku rozważ meble z cokołem, zabudowę na całą ścianę, czy obudowany do ziemi kaloryfer. Również stolik kawowy może mieć jedną szeroką nogę, dzięki czemu nie będzie ograniczał osób, które przy nim usiądą oraz urządzeń sprzątających.

Unikaj mebli ciemnych i na wysoki połysk, jeśli nie chcesz codziennie ścierać widocznego na nich kurzu. Nie chodzi o to, by nie sprzątać ich w ogóle, ale by nie tracić czasu na zbyt częste porządki. Tam, gdzie to możliwe, zrób meble na wymiar pod sam sufit, byś nie musiał się martwić tym, co dzieje się na ich górnej powierzchni.

Minimalizm

Ile razy narzekałeś, gdy w trakcie ścierania półek musiałeś co chwilę podnosić do góry figurki i inne bibeloty, które stoją tam od niepamiętnych czasów? Poza tym one też wymagają przetarcia z kurzu, co dodaje tylko pracy. A gdyby tak postawić na minimalizm i spojrzeć na to wszystko świeżym okiem? Czy rzeczywiście te wszystkie drobiazgi dodają uroku twojemu mieszkaniu? Jeśli i ty masz problem z wyrzuceniem „przydasi”, może najwyższy czas, by zrobić z nimi porządek.
Mniejsza ilość wyposażenia, które pełni jedynie funkcje ozdobne to twój zaoszczędzony czas. Zwróć też uwagę na meble pod względem ich przydatności. Może i tu dałoby się nieco uszczuplić ich ilość bez utraty funkcjonalności poszczególnych pomieszczeń.

Mieszkanie łatwe do sprzątania nie musi być ubogie w wyposażenie. Sztuką jest tak rozplanować ich położenie oraz wybrać ich formę, by ułatwiały ci codzienne życie. Również inwestycja w dobry sprzęt sprzątający może okazać się strzałem w dziesiątkę. Pozwoli ci to zaoszczędzić czas, który będziesz mógł wykorzystać w sposób bardziej produktywny, niż codzienne samodzielne sprzątanie. A nawet jeśli miałbyś jedynie odpoczywać w czasie, który ci zostanie, to również warto rozważyć zakup odpowiedniego wsparcia i uprościć do maksimum swoją przestrzeń.