fbpx

Mieszkanie dla singla – na co zwrócić uwagę przed zakupem

Mężczyzna na łóżku ogląda TV. Mieszkanie dla singla

Mieszkanie dla singla to dla wielu poważny krok w stronę samodzielności i niezależności. I choć często związane jest to również z pierwszym większym zobowiązaniem finansowym, to z pewnością warto rozważyć ten zakup.
Na co powinieneś zwrócić uwagę, zanim wybierzesz swoje pierwsze lokum, by nie żałować podjętej decyzji i wydanych pieniędzy? Oto kilka wskazówek, które mogą ci w tym pomóc.

Mieszkanie dla singla – dopasowane do twoich potrzeb

Kupuj z myślą o sobie. To podstawa, ponieważ to ty masz czuć się w mieszkaniu dobrze i komfortowo. Póki mieszkasz sam, możesz samodzielnie decydować o lokalizacji, wielkości, układzie pomieszczeń i wyposażeniu.

Zwróć uwagę na swoje obecne potrzeby

Mieszkanie powinno być miejscem, w którym będziesz czuł się jak u siebie. W zależności od tego, czym obecnie się zajmujesz i co może się zmienić w tej kwestii w najbliższej przyszłości, wybierz nieruchomość, która będzie do tego dopasowana. W przypadku pracy zdalnej przyda się osobny pokój, w którym będziesz mógł ją wykonywać.
Jeśli lubisz przyjmować gości, większy salon z aneksem kuchennym też może być dobrym rozwiązaniem. Nie bez znaczenia jest też kondygnacja, na której będzie zlokalizowane mieszkanie oraz najbliższe otoczenie. W przypadku braku samochodu, z pewnością przyda się miejsce dobrze skomunikowane z resztą aglomeracji miejskiej.

Twoje pierwsze mieszkanie nie musi być małe

Wiele oczywiście zależy od twojego budżetu, ale jeśli tylko masz możliwość, zainwestuj w coś większego niż dwadzieścia kilka metrów kwadratowych. Możliwe, że obecnie nie dysponujesz jeszcze zbyt dużą ilością rzeczy i sprzętów, ale z czasem się to zmieni. Dobrze by było, gdybyś miał to gdzie trzymać i to niekoniecznie w komórce lokatorskiej.
Poza tym, jest duże prawdopodobieństwo że nie zawsze będziesz singlem, więc z pewnością jeden pokój z aneksem to za mało. Nawet, gdy chodzi o mieszkanie dla singla.

Mężczyzna z telefonem w dłoni. Mieszkanie dla singla

Pracując poza domem, w mieszkaniu będziesz chciał odpocząć, więc przydałby się osobny pokój sypialny z miejscem na przechowywanie. Jeśli nie lubisz, gdy zapachy z kuchni przenikają do innych pomieszczeń, kuchnia powinna zajmować oddzielne pomieszczenie.
Jak widzisz, w miarę zwracania uwagi na twoje potrzeby, metrów przybywa. To dlatego ważne jest, by dobrze się przygotować do zakupu własnego mieszkania.

Lokalizacja – na czym naprawdę ci zależy

Jako singiel dużą wagę możesz przywiązywać do lokalizacji. Tu również wiele zależy od twoich osobistych upodobań i stylu życia, jaki prowadzisz. Jeśli nie przepadasz za miejskim zgiełkiem i nie jesteś typem imprezowicza, trafnym wyborem może być mieszkanie na obrzeżach miasta. Jeśli tylko bez problemu i tracenia zbyt dużej ilości czasu dostaniesz się do centrum, a w pobliżu masz sklepy, w którym możesz zrobić niezbędne zakupy, lokalizacja taka warta jest uwagi.
Ze względu na to, iż przynajmniej na początku będziesz mieszkać sam, osiedle mieszkaniowe powinno być zlokalizowane w bezpiecznej, dobrze oświetlonej okolicy. Nie zaszkodzi też, jeśli budynki mieszkalne będą wyposażone w monitoring.

Weź pod uwagę plany na przyszłość

Pierwsze mieszkanie zwykle nie jest tym ostatnim, w którym będziesz mieszkał do końca życia. Mieszkanie dla singla powinno też nadawać się dla pary lub małżeństwa z dzieckiem. Dzięki temu łatwiej ci będzie w przyszłości nie tylko go wynająć, ale i sprzedać z zyskiem. Mając to na uwadze, pomyśl przed zakupem, jakie elementy zwiększą jego atrakcyjność, by nie tylko wygodnie mieszkać przez jakiś czas, ale też by inwestycja się opłaciła.

Nowoczesne mieszkania z rynku pierwotnego budowane są z dobrej jakości materiałów i wyposażone w najnowsze osiągnięcia technologiczne. Dzięki temu są zarówno ergonomiczne, jak i oszczędne w eksploatacji. Budynki wolne od barier architektonicznych, z windą, miejscem parkingowym i nowoczesnym ogrzewaniem, to coś, na co warto nawet zaczekać, jeśli obecnie są jeszcze w trakcie budowy. Tym bardziej, że kupując na tym etapie, możesz wpłynąć na układ mieszkania.

Pierwsze mieszkanie dla singla z pewnością zostanie na długo w twojej pamięci i za jakiś czas z sentymentem będziesz wspominał czas, który w nim spędziłeś. Zrób więc wszystko, by nie był to przypadkowy zakup, ale dobrze przemyślany i zaplanowany.