fbpx

Mieszkanie dla alergika – jak je urządzić

Minimalistyczne mieszkanie dla alergika - jak je urządzić

Urządzanie mieszkania, szczególnie nowego, które kupiłeś od developera, sprawia wiele frajdy i pobudza do kreatywności na wielu płaszczyznach. Gdy wiesz, że możesz stworzyć niepowtarzalne wnętrze, w którym czuć się będziesz jak u siebie, nic nie stoi na przeszkodzie, byś puścił wodze fantazji. Co jednak, jeśli nie wszyscy domownicy cieszą się pełnym zdrowiem? Tak bywa, gdy jedna bądź więcej osób ma uczulenie na kurz, roztocza, grzyby lub inne składniki najbliższego otoczenia. Jeśli tak jest również w twoim przypadku i zastanawiasz się, jak urządzić mieszkanie dla alergika, oto kilka podpowiedzi, które powinny ci w tym pomóc.

Mieszkanie dla alergika – o czym powinieneś pamiętać przy urządzaniu

Nie musisz rezygnować ze swoich planów związanych z urządzaniem mieszkania w konkretnym stylu, a jedynie trochę go zmodyfikować. A nawet, jeśli pod pewnymi względami będziesz musiał pójść na większe ustępstwa, na pewno warto. W końcu zdrowie to coś, co nie powinno być mniej ważne, niż to, co znajdzie się w mieszkaniu. Gdy więc zabierasz się za jego urządzanie, pamiętaj, że…

…mniej, znaczy zdrowiej.

Minimalizm w mieszkaniu dla alergika to duża zaleta. Dlatego zanim wybierzesz się na zakupy, zrób listę i zamieść w niej to, co nie zagraża zdrowiu osoby cierpiącej z powodu alergii. Warto wziąć pod uwagę konieczność utrzymania przestrzeni w większej czystości, niż mogłoby to być w przypadku osób zdrowych. Im mniej zakamarków i rzeczy, które zbierają kurz, a jednocześnie są trudne do częstego czyszczenia, tym lepiej. Mniejsza ilość mebli odpowiednio wkomponowanych w poszczególne pomieszczenia, pozwoli też uzyskać wrażenie większej przestrzeni, co optycznie powiększy twoje mieszkanie.

Minimalizm to styl, który cieszy się obecnie coraz większą popularnością, a połączony ze stylem skandynawskim, idealnie wpasuje się w potrzeby alergika. Im mniej dodatków w mieszkaniu i prostsze sprzęty, które je wypełniają, tym trudniej będzie się zadomowić grzybom i mniej kurzu osiadać będzie w trudno dostępnych szczelinach. Zamknięte szafki zamiast otwartych półek dodatkowo ułatwią utrzymanie porządku w mieszkaniu. Poza tym, styl ten stawia na materiały przyjazne alergikom. A skoro mowa już o tym elemencie wyposażenia, zwróć uwagę na…

…materiały wykończeniowe i największe powierzchnie.

Urządzając mieszkanie, niezależnie czy to nowe, czy po generalnym remoncie, pamiętaj, że w materiałach budowlanych też często znajdują się związki chemiczne i substancje, które mogą uczulać. Dlatego przed zastosowaniem farb sprawdź ich składy oraz zwróć uwagę na certyfikaty i rekomendacje towarzystw, które promują ochronę środowiska i zdrowia.
Mieszkanie dla alergika powinno mieć gładkie ściany pokryte farbą o właściwościach hipoalergicznych. Dzięki nim stworzysz powłokę antystatyczną, łatwą do utrzymania w czystości i odporną na częste zmywanie.

Ważna jest też podłoga przyjazna alergikowi. Najlepsza jest taka, która nie elektryzuje się, a tym samym nie przyciąga kurzu i jest łatwa w utrzymaniu w czystości. Pomyśl o podłodze drewnianej, która ma wiele właściwości prozdrowotnych. Nie tylko nie przyciąga kurzu, ale też pomaga utrzymać właściwą wilgotność powietrza w pomieszczeniu. To zaś zmniejsza ryzyko pojawienia się wilgoci i grzybów.
To wszystko pomoże ci zadbać o…

…czystość w mieszkaniu.

Matka z dzieckiem. Robot sprzątający. Mieszkanie dla alergika

Przede wszystkim pozbądź się kurzu i roztoczy. Jeśli chcesz to robić dobrze i skutecznie, nie możesz oszczędzać na sprzęcie, który ci w tym pomoże. Możesz wybrać dobrej klasy odkurzacz z filtrami HEPA 13 i specjalnymi końcówkami do różnych powierzchni. Jeśli jednak nie masz zbyt wiele czasu na porządki, warto pomyśleć o zakupie urządzeń inteligentnych, które same zajmą się oczyszczaniem powierzchni płaskich. Dzięki nim mieszkanie dla alergika będzie przygotowane na jego przyjście z pracy czy ze szkoły. Zaprogramowane na sprzątanie w określonych godzinach, nie tylko odkurzy, ale też zmyje podłogi.
Do utrzymania porządku w mieszkaniu możesz też użyć mopa parowego, który pozwala na usuwanie zabrudzeń bez użycia detergentów. Posprzątasz nim zarówno podłogi, jak i dywany oraz tapicerkę mebli.

Nie może zabraknąć też urządzeń, które będą dbały o…

…czyste powietrze w pomieszczeniach.

Mieszkanie wolne od smogu, pyłków, kurzu i sierści zwierzaka, jeśli takowy też mieszka pod twoim dachem to coś, czego trzeba alergikowi. Nie zawsze jednak wystarczy przewietrzyć mieszkanie, tym bardziej, że z zewnątrz też mogą dostać się szkodliwe alergeny. Wówczas przydadzą ci się specjalne oczyszczacze powietrza. Nie tylko będą usuwać to, co może zaszkodzić zdrowiu, ale też nawilżą powietrze w sezonie grzewczym.
Prócz urządzeń mechanicznych, nie powinno zabraknąć roślin, które pochłaniają szkodliwe substancje, toksyny, kurz i brud.

Jak widzisz, mieszkanie dla alergika niewiele różni się od tego, które zamieszkują osoby wolne od tego problemu. Jego przygotowanie i urządzenie wymaga nie tyle dużo większych nakładów finansowych, co wyboru innych sprzętów i materiałów. Fakt, że nieraz cena może być nieco wyższa, ale zważywszy na korzyści, do jakich należy brak objawów działania alergenów, warto zdecydować się na ich zakup. Część środków uzyskasz dzięki mniejszej ilości rzeczy w mieszkaniu, czym charakteryzuje się styl minimalistyczny, przyjazny alergikom. Zamiast wielu dodatków, poduch, bibelotów i drogich dywanów, zainwestuj w sprzęt. Nie tylko ułatwi ci on utrzymanie porządku, ale też dbać będzie o zdrowie wszystkich mieszkańców.