fbpx

Mieszkania dwupoziomowe na Śląsku – na co zwrócić uwagę przy wyborze?

Mieszkania dwupoziomowe Śląsk - dopasowane do twoich potrzeb

Ciekawą alternatywą dla domów w zabudowie szeregowej, są mieszkania dwupoziomowe. Do Polski moda na nie przyszła z Zachodu, a najstarsze z nich nie mają więcej niż trzydzieści kilka lat. Choć nie są doskonałe, to wciąż cieszą się zainteresowaniem i z powodzeniem możesz znaleźć je w ogłoszeniach zamieszczanych na portalach ogłoszeniowych oraz w ofertach developerów.

Jeśli przymierzasz się do zakupu mieszkania, może warto rozważyć i taki wybór. Ma wiele zalet i daje spore pole do popisu, gdy chodzi o aranżację wnętrz.

Mieszkania dwupoziomowe Śląsk – czego możesz się spodziewać po wynikach wyszukiwania?

Mieszkania, które mają dwa poziomy, spotkać możesz zarówno w blokach, jak i w kamienicach. Zdarza się też, że jeden z poziomów to zaadaptowane poddasze, co wiąże się najczęściej z trudnymi do zagospodarowania skosami.
Szukając mieszkania dwupoziomowego na Śląsku, na brak ofert z pewnością nie możesz narzekać. Zarówno blisko centrum, jak i na obrzeżach miast, dostępne są zarówno te z rynku wtórnego, jak i prosto od developera. Wszystko zależy od twoich oczekiwań, metrażu i oczywiście kwoty, którą możesz w tego rodzaju nieruchomość zainwestować.

Mieszkania z antresolą

To najprostsze rozwiązanie i tak naprawdę trudno mieszkanie takie nazwać dwupoziomowym. Zwykle możliwe jest ono w pomieszczeniach wyższych od tych, spotykanych w blokach mieszkalnych.
Antresola może pełnić rolę zarówno sypialni, jak i miejsca do pracy. To idealne rozwiązanie w obecnym czasie, gdy wiele osób zmieniło formę pracy na zdalną. Taki oddzielny kąt, z pewnością sprzyja skupieniu i pozwala na prowadzenie wideokonferencji, bez obaw, że ktoś z rodziny znajdzie się w kadrze.
Nieruchomości z antresolą to zwykle pomieszczenia o niewielkim metrażu, ale wysokim suficie. Dzięki podzieleniu jej w poziomie i wykorzystaniu przestrzeni, właściciele zwiększają powierzchnię mieszkalną nawet o połowę.

Mieszkania z zaadaptowanym poddaszem

Wpisując w wyszukiwarce hasło „mieszkania dwupoziomowe Śląsk” możesz trafić na nieruchomości mieszczące się zarówno w domach jednorodzinnych, jak i w blokach na ostatnim piętrze, które nie mają płaskiego dachu.
Jeśli lubisz tego rodzaju klimaty i przytulne miejsca, na pewno warto je obejrzeć. Sprawdzisz przy okazji, czy rzeczywiście odpowiadają one twoim wyobrażeniom.

Jednym z minusów są problemy aranżacyjne wynikające ze skosów. Przed zakupem sprawdź też, czy poprzedni właściciel spełnił wszystkie wymogi zawarte w przepisach dotyczących tego typu pomieszczeń. Jego wysokość nie może być mniejsza niż 190 cm, a każda część musi być doświetlona oknem nie mniejszym niż 1/8 powierzchni podłogi. W innym przypadku będzie to pomieszczenie nieużytkowe, nadające się jedynie na strych.

Mieszkania dwupoziomowe z tarasem

Tego rodzaju nieruchomości mieszczą się na ostatnim pietrze bloku lub apartamentowca. Jest to konieczne ze względu na taras, który stanowi część drugiego poziomu. Wybierając tego rodzaju mieszkanie, otrzymasz coś więcej niż tylko miejsce do spania i jedzenia. To twoja oaza spokoju i miejsce rozrywki oraz spotkań z rodziną i przyjaciółmi.

Oferty tego rodzaju nie od razu pojawią się w wyszukiwarce, po wpisaniu słów „mieszkania dwupoziomowe Śląsk”. By były trafniejsze dopisz informację o tarasie. Spora część ofert, które z pewnością warto przejrzeć, należy do developerów. Tu również może nie być ich wielu, gdyż nie każdy w swojej ofercie posiada mieszkania dwupoziomowe z tarasem. Niektórzy wychodzą z założenia, że trudniej znaleźć nabywców na tego typu nieruchomości, ale to niekoniecznie musi być prawdą.
W dobie pandemii, która zmusiła wiele rodzin do wielotygodniowego przebywania w domu, tego typu rozwiązania stały się marzeniem niejednej z nich. Więcej prywatności, lepsze warunki do pracy zdalnej oraz miejsce do odpoczynku i relaksu na tarasie od wiosny do jesieni to spore atuty.

Jeśli więc nie jesteś zwolennikiem domów jednorodzinnych, nieruchomość o nie mniejszej powierzchni użytkowej, otoczona zielenią i oddalona od zgiełku centrum miast, może być pomysłem wartym rozważenia.