fbpx

Mały ogródek przy mieszkaniu na parterze — jak go urządzić

Kobieta wśród roślin. Mały ogródek przy mieszkaniu na parterze — jak go urządzić

Ogródek przy mieszkaniu na parterze to bonus, który potrafi przekonać niejednego przeciwnika mieszkania na samym dole. Cóż, trudno się dziwić, ponieważ takie przedłużenie lokalu jest namiastką własnego domu, o którym marzy wielu mieszkańców bloków mieszkalnych.
Jeśli i ty zastanawiasz się, czy warto zdecydować się na mieszkanie na parterze, z opcją zielonej przestrzeni zamiast tradycyjnego balkonu lub właśnie takie nabyłeś, warto pomyśleć o jej aranżacji. Oto kilka pomysłów, które mogą stać się dla ciebie inspiracją.

Ogródek przy mieszkaniu na parterze — jak go urządzić i do czego wykorzystać

Zanim zabierzesz się za urządzanie zielonej przestrzeni, dobrze przemyśl jej przeznaczenie. Inaczej wyglądać będzie kwiatowy ogród, a co innego znajdzie się w strefie relaksu dla całej rodziny. Idealnie by było, gdyby udało ci się połączyć kilka funkcji tego wyjątkowego miejsca. O co warto zadbać i jak zapewnić sobie nieco prywatności?

Z zadaszeniem, czy bez?

Choć mówi się, że taki ogródek to namiastka tego, z czego mogą korzystać właściciele prywatnych domów, to nie do końca jest to prawdą. Owszem, pod względem zieleni i ziemi do zagospodarowania można znaleźć pewne podobieństwa, ale już, gdy chodzi o prywatność, to niekoniecznie. Nad twoim mieszkaniem, swoje okna i balkony mają inni mieszkańcy bloku. To zaś sprawia, że w każdej chwili mogą wyjrzeć i jak na dłoni mają cały twój ogródek. Niezależnie, czy chcesz zjeść w nim śniadanie, wypić kawę, czy się opalać, musisz się liczyć z brakiem prywatności i byciem obserwowanym przez sąsiadów.

Możesz jednak temu zaradzić. Wystarczy, że zaopatrzysz się w duży parasol ogrodowy, który wystawiać będzie w miarę potrzeby. Dzięki niemu będziesz mógł posiedzieć w cieniu, odpocząć i spędzić czas z bliskimi. Innym pomysłem jest wysuwana markiza, która dodatkowo osłoni wejście do salonu przed gorącymi promieniami słońca w lecie i nagrzewaniem pomieszczenia.

Ogrodzenie z kwietnikiem. Ogródek przy mieszkaniu na parterze

Spójne z otoczeniem ogrodzenie ogródka

To dodatkowy sposób na odrobinę prywatności. Nie chodzi o to, by odgradzać się od innych murem, ale by móc w spokoju spędzić czas w ulubiony sposób na świeżym powietrzu. Ogrodzenie przyda się również w przypadku posiadania zwierząt domowych, które dzięki temu będą mogły bez smyczy zażywać nieco ruchu.
Granice swojej przydomowej przestrzeni możesz oddzielić za pomocą wysokich roślin w donicach, pnączy lub mat bambusowych.

Kostka, trawnik czy drewniany podest?

Wybór oczywiście należy do ciebie, jakie podłoże będzie miał twój ogródek przy mieszkaniu na parterze. Dobrze jednak przemyśl każdy wybór i przedyskutuj z członkami rodziny. Kostka jest praktyczna, ale czy nie wolałbyś latem, pochodzi boso po trawie, zamiast po nagrzanym bruku? Nie musisz z niego rezygnować, ale dobrze dopracuj proporcje zajmowane przez różne rodzaje podłoża. Zamiast kostki możesz też położyć drewniany podest, na którym ustawisz stolik, leżak czy miękki koc. Łatwy w utrzymaniu i sprzątaniu, na pewno spełni swoje zadanie zarówno w lecie, jak i zimą.

Meble ogrodowe na drewnianym tarasie. Mały ogródek przy mieszkaniu na parterze

Dodatkowe wyposażenie — co warto mieć w swoim ogródku

W zależności od metrażu zielonego terenu przy mieszkaniu i tego, jak lubisz spędzać czas, możesz zaopatrzyć się meble ogrodowe o różnym przeznaczeniu. Drewniany stolik, krzesła z miękkim siedziskiem oraz leżaki, to podstawa dla osób, które lubią spędzać czas na zewnątrz. Możesz tu zarówno zjeść, jak i poczytać książkę, czy się poopalać. Jeśli tylko wystarczy miejsca, możesz postawić dmuchany basen, w którym zarówno dorośli, jak i dzieci będą mogli ochłodzić się w upalne dni.

Są osoby, dla których ogródek przy mieszkaniu na parterze nie może obyć się bez ogrodowej huśtawki. Najlepiej takiej, na której usiąść może kilka osób. To dobre miejsce do rozmyślań i rodzinnych pogawędek. A ponieważ w ogródku można przebywać również w nocy, zadbaj też o nastrojowe oświetlenie. To mogą być światełka LED, lampiony lub świeczki. Niezależnie od tego, co wybierzesz, ważne, by całość działała zapraszająco na domowników.

To tylko kilka pomysłów, które pomogą ci zwrócić uwagę na podstawowe elementy zielonej przestrzeni przy mieszkaniu na parterze. Z pewnością dużo przyjemniej jest wyjść rano na trawnik w ogrodzie, niż na rozgrzane płytki na balkonie, czy tarasie. Jednak zarówno mieszkania na wyższych kondygnacjach, jak i te na samym dole, zawsze mieć będą swoich zwolenników i przeciwników.

Ważne, by tak urządzić miejsce, w którym się żyje, by można w nim było przyjemnie spędzać czas. Tak samo powinien na ciebie działać ogródek przy mieszkaniu na parterze. Jeśli dobrze go urządzisz, już na samą myśl o nim, na twojej twarzy z pewnością pojawi się uśmiech.