fbpx

Łazienka dla seniora — bezpieczna i wolna od barier architektonicznych

Starsza kobieta trzyma się za uchwyt przy wannie. Łazienka dla seniora

Łazienka to miejsce, w którym zaczynamy i kończymy niemal każdy dzień. Dlatego jej urządzenie nie powinno być dziełem przypadku. Tym bardziej, gdy jest to łazienka dla seniora. W tej sytuacji powinieneś dołożyć wszelkich starań, by była ona nie tylko komfortowa, ale przede wszystkim funkcjonalna i bardzo bezpieczna. Co powinno się w niej znaleźć, a z czego na pewno warto zrezygnować?

Łazienka dla seniora — jak ją urządzić, by była dla niego przyjaznym miejscem

Samodzielność i niezależność to coś, czym człowiek chce się cieszyć w każdym wieku. Również wtedy, gdy jego życie zbliża się ku końcowi, a lata wypełnione dużą aktywnością i wysoką sprawnością, dawno przeminęły. Niemniej jednak wciąż wielu seniorów całkiem dobrze radzi sobie z podstawowymi czynnościami dnia codziennego. Jak mało co, cenią sobie niezależność i samowystarczalność. Nikt w końcu nie chce być zdany na pełną pomoc innych, zwłaszcza w czynnościach, które zwykle wykonuje się w łazience.

Jeśli więc zastanawiasz się, jak powinna być urządzona łazienka dla seniora, powinieneś zadbać o kilka ważnych elementów jej wyposażenia.

Antypoślizgowa podłoga

Zwykle podłoga łazienkowa wyłożona jest kafelkami. Jeśli dopiero zamierzasz je położyć, zwróć uwagę na ich parametry związane ze stopniem śliskości, oznaczonym symbolem R. W łazience dobrze sprawdzą się te, które producent oznaczył jako R10.
Jeśli jednak nie przewidujesz generalnego remontu lub chcesz zwiększyć bezpieczeństwo osoby starszej, która z łazienki będzie korzystać, kup maty antypoślizgowe. Wykonane są ze specjalnego materiału, który przywiera do podłogi i tym samym zmniejsza ryzyko poślizgnięcia się. Możesz je rozłożyć w każdym miejscu, w którym może dojść do zmoczenia przez wodę, czyli pod umywalką, obok wanny, pod prysznicem i gdziekolwiek uznasz to jeszcze za wskazane.

Prysznic dla seniora

Każdy próg w mieszkaniu to dodatkowe utrudnienie dla seniora. Również różnica wysokości przy wejściu pod prysznic może znacząco zwiększyć ryzyko potknięcia się i upadku. Dlatego łazienka dla seniora powinna być wyposażona w prysznic bez brodzika, czyli tak zwaną kabinę walk-in.


Przeczytaj także: 4 rozwiązania do mieszkania, które polepszą jego funkcjonalność


Odpływ wody zlokalizowany jest w podłodze, dzięki czemu podłoga pod prysznicem jest na tym samym poziomie, co ta znajdująca się poza nim. Prysznic taki nie posiada też zamykanych drzwi, co jest dodatkowym ułatwieniem.
Przy montażu takiej kabiny prysznicowej powinieneś jednak pamiętać o zastosowaniu odpowiednich spadów wody. Najlepiej, jeśli powierzysz tę pracę fachowcom, by nie doszło do awarii i zalania mieszkania znajdującego się na niższej kondygnacji.

Oprócz braku brodzika przyda się w tym miejscu dodatkowe wyposażenie w postaci przymocowanego do ściany siedziska prysznicowego oraz poręczy i uchwytów, które będą pomocne przy wstawaniu.

Starsza kobieta trzyma uchwyt przy ścianie w łazience dla seniora

WC w łazience dla seniora

Sedes to kolejny ważny element wyposażenia łazienki połączonej z ubikacją. Łazienka dla seniora powinna mieć nie tylko nieco wyżej zamontowaną miskę WC, ale też warto dodać do niej nakładkę na sedes z uchwytami. Pomoże to nie tylko bezpiecznie usiąść, ale też przyda się przy wstawaniu do pozycji stojącej.
Obok sedesu zamontuj uchwyty i poręcze, które stanowić będą dodatkowe wsparcie dla seniora.
Możesz też wykorzystać nowość w postaci toalety myjącej. Dzięki temu senior nie będzie musiał przesiadać się na bidet.

Łazienka dla seniora — co jeszcze w niej umieścić

Oprócz tych podstawowych elementów, o których była tu mowa, możesz doposażyć łazienkę o kilka dodatkowych elementów. W zależności od poziomu sprawności seniora, który będzie z niej korzystał, może się przydać zamontowany na ścianie łazienki uchwyt na kule. Poza tym przydatny może się okazać chwytak, który pomoże podnieść ręcznik bez schylania się, gdyby niespodziewanie wysunął się z dłoni. Innym ciekawym rozwiązaniem jest lustro z regulowanym kątem pochylenia, czy suszarka do rąk.

Pomyśl również o wygodnej dla seniora baterii umywalkowej i prysznicowej. Do wyboru masz baterie bezdotykowe, jednouchwytowe, z przedłużoną dźwignią oraz termostatyczną. Raczej zrezygnuj z tradycyjnej armatury z dwoma kurkami.