fbpx

Kupno nowego mieszkania — na co warto zwrócić uwagę

Para odbiera klucze do nowego mieszkania. Kupno nowego mieszkania — na co zwrócić uwagę

Kupno nowego mieszkania od developera to zawsze bardzo poważna decyzja. Dlatego też przed podpisaniem umowy kupna, powinieneś wszystko dobrze przemyśleć i sprawdzić. Jest wiele firm, które zajmują się budowaniem osiedli mieszkaniowych, co daje ci możliwość wyboru tej, która w największym stopniu spełni twoje oczekiwania.
O czym powinieneś pamiętać i na co zwrócić uwagę przy wyborze swojego przyszłego miejsca zamieszkania?

Kupno nowego mieszkania — co sprawdzić przed podjęciem ostatecznej decyzji

Zanim udasz się na spotkanie do biura developera, przygotuj sobie listę pytań, na które chciałbyś uzyskać odpowiedzi. Dzięki temu nie będziesz musiał dopytywać telefonicznie bądź osobiście, gdy przypomnisz sobie o czymś ważnym po zakończeniu rozmowy.
Oto kilka wskazówek, które mogą ci w tym pomóc i uchronić przed podjęciem błędnej decyzji.

Lokalizacja i najbliższa okolica

Decydując się na kupno nowego mieszkania, pierwsze co musisz zrobić to wybrać miejsce. To ważne, czy chcesz mieszkać bliżej centrum, czy też bardziej na obrzeżach miasta. Nie bez znaczenia jest też dzielnica i najbliższa okolica, w której sąsiedztwie powstaną bloki mieszkalne. Chodzi tu między innymi o bezpieczeństwo i ogólne wrażenie, jakie na tobie robi. Nie chcesz przecież drżeć o bezpieczeństwo swojego dziecka za każdym razem, gdy idzie do szkoły, czy ze znajomymi przebywa poza domem.
Zwróć uwagę na sąsiadujące z blokami budynki mieszkalne i osoby w nich mieszkające. Sprawdź okolicę zarówno w ciągu dnia, jak i w godzinach nocnych.

Domy mieszkalne

Infrastruktura i komunikacja

Z lokalizacją wiąże się też temat infrastruktury i jakości skomunikowania z centrum lub większymi miastami, gdy wybierzesz mieszkanie na terenach podmiejskich. Niezależnie, czy masz samochód, czy też poruszasz się środkami komunikacji miejskiej, z pewnością nie chcesz za każdym razem przemierzać wielu kilometrów, by zakupić podstawowe produkty. Do tego służą osiedlowe sklepy z artykułami spożywczymi i codziennego użytku, do których możesz udać się na piechotę. Poza tym ważna jest odległość od szkoły dla twoich dzieci, dostęp do ośrodków zdrowia, poczty, apteki i innych miejsc, z których najczęściej korzystasz.

Niezmiernie ważna jest ilość i jakość węzłów komunikacyjnych. Sprawdź, jak często kursują autobusy, czy jest postój taksówek oraz inne środki transportu, z których pomocą ty i twoi bliscy będziecie mogli bez problemu i straty czasu dotrzeć do wybranych miejsc.


Przeczytaj także: Czy warto kupić mieszkanie od developera?


Wcześniejsze inwestycje mieszkaniowe

Dobrym pomysłem, gdy chodzi o kupno nowego mieszkania, jest przyjrzenie się wcześniejszym inwestycjom mieszkaniowym wybranego developera. Mogą one wiele o nim powiedzieć i tym samym utwierdzić cię w wyborze lub do niego zniechęcić. Może uda ci się porozmawiać z mieszkańcami i dopytać o jakość wybudowanych mieszkań oraz ogólnego stanu budynku. Przyjrzyj się zabudowaniom pod kątem twoich potrzeb i tego, w jakim stopniu zostałyby spełnione, gdybyś kupił mieszkanie wcześniej, zlokalizowane właśnie w tej okolicy.

Zagospodarowanie terenów zielonych

W trakcie rozmowy z developerem zapytaj o sposób zagospodarowania terenów zielonych, które otaczają bloki mieszkalne. To ważne miejsce, gdzie mieszkańcy mogą spędzać na świeżym powietrzu swój wolny czas. Tereny rekreacyjne to nie tylko place zabaw dla dzieci, ale też miejsca odpoczynku dla dorosłych. Zwróć uwagę, czy developer zamierza nasadzić drzewa po zakończeniu budowy, jak zabezpieczy teren osiedla i czy znajdą się w jego ramach udogodnienia dla ulubionych aktywności twoich i twoich bliskich.

Tereny zielone na nowym osiedlu. Czy kupić mieszkanie od developera?

Brak barier architektonicznych

Wydawać by się mogło, że powinien to być już standard, ale nie zawsze jest. Brak barier architektonicznych to udogodnienie nie tylko dla osób starszych czy z niepełnosprawnością, ale też dla rodzin z małymi dziećmi. Kupno nowego mieszkania w bloku, który jest w stanie spełnić ich potrzeby, to duży atut. Chodzi między innymi o podjazdy do klatki, czy łagodne przejścia bez wysokich krawężników w miejscu, gdzie chodnik lub ścieżka spacerowa przecinana jest z asfaltową drogą. Niższy krawężnik wskazany jest również naprzeciwko klatek schodowych, by bez problemu można było wsiąść do taksówki czy własnego samochodu.


Przeczytaj także: Mieszkanie bez barier architektonicznych – co to oznacza w praktyce?


Na szczęście coraz więcej developerów wyposaża swoje budynki w windy i to niezależnie od ilości pięter w bloku. To również spore udogodnienie, które przydaje się zarówno osobom starszym, jak i pozostałym mieszkańcom. Choćby w trakcie robienia zakupów, czy wymiany wyposażenia mieszkań.
Innym, nie zawsze spotykanym udogodnieniem, są wolne od progów wejścia do klatki schodowej i mieszkań. Wymaga to odpowiedniego rozwiązania, które pomaga uszczelnić drzwi wejściowe, ale brak progów bardzo ułatwia codzienne funkcjonowanie wszystkim mieszkańcom.

To tylko kilka podpowiedzi, ale za to ważnych przy podejmowaniu decyzji związanych ze zmianą miejsca zamieszkania. Dzięki tym wskazówkom kupno nowego mieszkania będzie nieco łatwiejsze, a decyzja bardziej przemyślana.