fbpx

Kominek w mieszkaniu – wyjątkowy klimat w zasięgu ręki

Kominek w mieszkaniu - wyjątkowy klimat w zasięgu ręki

Trzask drewna w kominku, wypełniające pokój ciepło i blask ognia – nie musisz mieszkać w domu, by cieszyć się przynajmniej dwoma z tych atutów domowego ogniska. Choć kominek w mieszkaniu to nie to samo, to i tak więcej, niż tylko marzenie. Poza tym, od czegoś trzeba zacząć, jeśli docelowo chciałbyś zamieszkać we własnym domu. Bio-kominek pomoże ci już teraz poczuć jego klimat. A jeśli wolisz mieszkanie i jednocześnie lubisz klimat, tworzony przez ten wyjątkowy element wnętrza, nic nie stoi na przeszkodzie, by to małe pragnienie się spełniło.

Kominek w mieszkaniu – wygoda, elegancja i funkcjonalność

Kominek możesz zainstalować nawet w mieszkaniu o niewielkim metrażu. Nie taki tradycyjny, ale bio-kominek, stworzony specjalnie z myślą o mieszkańcach bloków i apartamentowców. Choć nigdy nie zastąpi on w pełni tego z trzaskającym drewnem, to i tak wart jest twojej uwagi. Wszystko dzięki jego wielu atutom, do których należą:

Wygoda

Choć rzeczywiście nie oddaje w pełni tego klimatu, który stworzyć może kominek na drewno, to za to jest prostszy w utrzymaniu. Ze względu na to, iż spalane jest w nim specjalne biopaliwo, nie musisz wyrzucać popiołu, ani dorzucać drwa. Prócz pary wodnej i niewielkich ilości dwutlenku węgla (ilość porównywalna do tej w wydychanym powietrzu), nie emituje dymu i innych szkodliwych substancji. Nie wymaga też podłączenia do przewodów kominowych i nie zostawia sadzy oraz popiołu, dzięki czemu łatwo utrzymać go w czystości.

Funkcjonalność

Kominek w mieszkaniu może spełniać co najmniej kilka funkcji. Oprócz tworzenia wyjątkowego klimatu, możesz go wykorzystać do ogrzania pomieszczenia, w którym się znajduje. W zależności od aury na zewnątrz i temperatur tam panujących, może on stanowić jedyne lub dodatkowe źródło ciepła. Cała energia, którą wytwarza, zostaje w pokoju, a ilość ciepła do wykorzystania zależy od wielkości pojemnika z biopaliwem.
Jak już wiesz, w trakcie spalania bio-kominek emituje parę wodną, która korzystnie wpływa na wilgotność powietrza. Docenisz to szczególnie zimą, gdy powietrze w pomieszczeniach bywa bardzo suche.
Jeśli lubisz zapach olejków do aromaterapii, oczyszczania lub leczenia górnych dróg oddechowych, możesz dodać je do naczynia z wodą i umieścić na kominku.

Elegancja

Poza funkcjami bardzo praktycznymi, kominek w mieszkaniu stanowi oryginalną i wciąż rzadko spotykaną dekorację. Dobrze wkomponowany we wnętrze, doda mu uroku i elegancji. Dzięki różnym jego odmianom, możesz wybrać kominek stojący, portalowy lub podwieszany. Na tym nie kończą się jego możliwości, ponieważ poszczególne modele różnią się też materiałem, z którego są wykonane.
Do wyboru masz bio-kominki z:

  • kamienia naturalnego,
  • szkła,
  • stali nierdzewnej,
  • aluminium,
  • betonu architektonicznego,
  • wysokogatunkowej płyty MDF.

Może posiadać szybę osłaniającą ogień lub nie. Jak widać, wybór jest naprawdę spory. I tak naprawdę wiele zależy od twojej wyobraźni oraz tego, w jakim stylu urządziłeś swoje mieszkanie.

Kominek w mieszkaniu a bezpieczeństwo

To, że nagle nie odpryśnie płonący kawałek drewna i nie spowoduje pożaru, nie znaczy, że możesz zupełnie zrezygnować z jakichkolwiek zasada bezpieczeństwa. Faktem jest, że bio-kominek jest urządzeniem bardzo bezpiecznym, ale to wciąż ogień i to często w otwartej obudowie. Biopaliwo jest produktem łatwopalnym, dlatego używając go, zachowaj wszelkie środki ostrożności. Nie dolewaj go, gdy kominek jest rozpalony lub nagrzany.

Umieść kominek w odległości co najmniej 1,5 metra od wszelkich łatwopalnych przedmiotów, takich jak dywany i wykładziny, firany oraz meble. Zabezpiecz go też przed dziećmi i zwierzętami. W takim przypadku najlepszym rozwiązaniem będzie kominek portalowy umieszczony na odpowiedniej wysokości.
Nie zostawiaj też rozpalonego kominka, gdy wychodzisz i mieszkanie pozostaje bez opieki.