fbpx

Jak urządzić duże mieszkanie?

Przestronny salon. Jak urządzić duże mieszkanie w bloku?

Niezależnie, czy duże, czy też małe, ważne, byś czuł się w nim jak u siebie. Prawda jest jednak taka, że większy metraż pozwala na ciekawsze rozwiązania. Te zaś pomogą, gdy chcesz urządzić bardziej komfortowe wnętrze. Jeżeli przymierzasz się dopiero do kupna lub właśnie odbierasz swoje wymarzone M, powinieneś na samym początku dobrze przemyśleć, co i gdzie postawisz oraz jak wykończysz każde pomieszczenie. Oto kilka podpowiedzi, jak urządzić duże mieszkanie, by było zgodne z twoimi oczekiwaniami i w twoim stylu.

Zanim przystąpisz do urządzania

W pierwszej chwili możesz pomyśleć, że dużo miejsca oznacza mało problemów z wyborem tego, czym je zapełnisz. W końcu zawsze możesz coś przesunąć, czy uzupełnić innym przedmiotem. Nie musisz się ograniczać tak, jak to było w we wcześniejszym, dużo mniejszym mieszkaniu.
I tu możesz się pomylić, ponieważ duże mieszkanie też wymaga pewnej spójnej koncepcji, która nada mu wyrazistości i charakteru. Dzięki temu zarówno tobie będzie się w nim komfortowo i wygodnie mieszkało, jak i i nie będziesz miał oporów przed zapraszaniem krewnych i przyjaciół.
Dlatego, zanim wybierzesz się na zakupy, usiądź z ołówkiem i kartką papieru, by zaplanować każde pomieszczenie w najmniejszych szczegółach. Uchroni cię to przed stratą czasu, nerwów i pieniędzy, jak to bywa w przypadku robienia wszystkiego bez żadnego pomysłu.

Jak urządzić duże mieszkanie?

Planowanie układu i wyposażenie wszystkich pomieszczeń pomaga określić styl, w jakim chcesz je urządzić. Poza tym niektóre meble będziesz chciał zrobić na wymiar, co możesz już wcześniej określić w planie na papierze. Do kreowania wizji zaproś wszystkich domowników, aby potem każdy z was czuł się jak u siebie w domu. Dzięki temu nikt nie będzie marudził, że jego pokój jest urządzony nie tak, jak to sobie wymarzył.


Przeczytaj także: Kupujesz nowe mieszkanie – już wcześniej pomyśl o jego urządzeniu


Uwydatnij to, co wyróżnia twoje mieszkanie

Duże mieszkanie to nie tylko większa przestrzeń do zagospodarowania. To może być nietypowy układ, przeszklone ściany, wysoki sufit, różnice poziomów, czy wnęki. Te i inne elementy mogą stać się atutem miejsca, w którym będziesz mieszkał. Warto też podkreślić dużą przestrzeń, co możesz zrobić za pomocą podłogi. Zrezygnuj z progów i wybierz długie deski. Tam, gdzie uznasz to za wskazane, połóż wielkoformatowe płytki, przez co nie zgubią się i optycznie dobrze wpłyną na całość.
Istotne jest też oświetlenie, dlatego pomyśl o dużych żyrandolach lub zwisających na długich kablach lampach. Nie obniżaj jednak sufitu, co może niekorzystnie wpłynąć na wygląd całego mieszkania.

Unikaj zagracenia pomieszczeń

Jak urządzić duże mieszkanie, by go nie zagracić? Pokoje o dużym metrażu kuszą, by wstawiać tam jak najwięcej mebli i sprzętów. W końcu przestrzeń nie może się marnować. Nie idź tą drogą i nie trać tego, co miało być atutem, czyli dużo miejsca dla ciebie i twoich bliskich.

Dlatego dopasuj wielkość mebli do poszczególnych pokoi. Duże pokoje aż proszą się o meble w większym rozmiarze. Tym samym wstawisz ich mniej, ale za to będziesz mógł lepiej wykorzystać ich funkcjonalność. To bowiem też jest ważne. Zwróć uwagę, by nie tylko ładnie się prezentowały, ale też były praktyczne i bardziej przydatne. Nie zgubią się też, jakby to mogło być w przypadku mebli zbyt małych. Nie zaburzą również proporcji, jakie dominują w dużym mieszkaniu.

Wykorzystaj wnęki, jeśli są, by je zabudować od podłogi do sufitu. Będziesz mógł w ten sposób usunąć z widoku wszelkie drobiazgi i niezbyt przyjemne dla oka przedmioty, na rzecz tych, które dodadzą wnętrzom przytulności i na które z przyjemnością będziesz mógł popatrzeć.

Duży pokój podzielony na strefy

Podziel mieszkanie na strefy funkcjonalne

Jeśli postawiłeś na duże pokoje, a nie dużą ilość mniejszych, przyda ci się plan na ich wizualne podzielenie. Mowa tu o strefach funkcjonalnych, które aż proszą się w dużych wnętrzach.
Uporządkujesz je w ten sposób i lepiej wykorzystasz dostępną przestrzeń. Poza tym taki podział doda charakteru i pozytywnie wpłynie na ogólny wygląd mieszkania.

Pomieszczenia możesz podzielić na wiele sposobów. Możesz do tego wykorzystać kolor ścian lub ich strukturę, czy też użyć fototapety. Innym pomysłem jest umieszczenie na ścianach galerii ulubionych zdjęć lub grafik.
Do podziału możesz też wykorzystać meble lub ozdobne parawany. Półka z książkami i roślinami doniczkowymi też może być dobrem pomysłem.
Tego rodzaju podziały mogą pojawić się zarówno w dużym pokoju dziennym, jak i w mniejszych pokojach dzieci. Tym bardziej, jeśli jest między nimi pewna różnica wieku, co zmusza do przeznaczenia miejsca zarówno na zabawę, jak i na naukę.

Przytulna i komfortowa sypialnia

Gdy chcesz dobrze urządzić duże mieszkanie, nie zapominaj o bardzo ważnym miejscu, jakim jest sypialnia. To wyjątkowe miejsce, które też powinno mieć swój charakter i klimat. Najważniejsze miejsce powinno być zarezerwowane dla dużego, wygodnego łóżka. Obok niego niewielkie szafki ze stylowymi i dającymi odpowiedniej barwy światło lampkami. Mogą być zarówno stojące, jak i zwisające z sufitu.
Nieprzypadkowe powinny też być kolory ścian. Nie mogą być krzykliwe i męczące. Raczej stonowane, w odcieniach beżu i szarości, choć wiele zależy od twoich osobistych upodobań.
Dobrym wyborem będzie drewniana podłoga i miękkie dywaniki po obu stronach łóżka. Jeśli tylko miejsce na to pozwala, możesz przeznaczyć część pokoju na garderobę.

Duże mieszkanie to też większe możliwości aranżacyjne. Nie bój się wyjść poza utarte schematy i poeksperymentuj z wystrojem swojego mieszkania. Na każdym etapie zwracaj jednak uwagę, jak się z tym czujesz. Będziesz tu bowiem spędzał wiele godzin każdego dnia. Urządź je tak, by było to miejsce, które niechętnie opuszczasz i do którego zawsze z przyjemnością wracasz.

Źródło:

www.czasnawnetrze.pl
www.decormint.com/pl