fbpx

Jak urządzić balkon w bloku mieszkalnym

Zrelaksowana kobieta na balkonie. Jak urządzić balkon w bloku

Niezależnie od tego, czy mieszkasz w wysokim budynku mieszkalnym, czy w kamienicy, balkon to wspaniałe miejsce do spędzania czasu z przyjaciółmi i rodziną. Sprawdzi się również w przypadku pracy zdalnej przy komputerze, dlatego warto dobrze przemyśleć aranżację, zanim wybierzesz się na zakupy lub zamówisz wyposażenie przez Internet.
Jeśli nie wiesz, jak urządzić balkon w bloku, ten krótki poradnik może ci w tym pomóc.

Jak urządzić balkon w bloku — kilka podpowiedzi wartych uwagi

Nawet gdy twoje marzenia o dużym ogrodzie wciąż czekają na spełnienie, już teraz możesz cieszyć się ich namiastką, jeśli tylko twoje mieszkanie wyposażone jest w balkon. Dobrym czasem na jego urządzanie są ciepłe pory roku, co nie znaczy, że zimą przestrzeń ta musi być wyłączona z użytku.

Jaką funkcję ma pełnić twój balkon?

Choć może ci się wydawać to stratą czasu, bo przecież mniej więcej wiesz, co chcesz robić na balkonie, to czy na pewno twoja wizja jest jasna i przemyślana? Możesz oczywiście co jakiś czas zmieniać przeznaczenie balkonu, ale ważne, by w trakcie użytkowania, spełniał on twoje oczekiwania. Dlatego, zanim zaczniesz „balkonową rewolucję”, daj sobie czas na ustalenie najważniejszego celu. Do tego bowiem będziesz mógł dopasować całą resztę. Poza tym ważne jest również, kto oprócz ciebie będzie z niego korzystał i jak zechce spędzać na nim swój czas. Zgodna wizja dotycząca tego, jak urządzić balkon, uchroni was przed sporami w trakcie jej realizacji.

Kobieta na balkonie

Jak osłonić balkon przed widokiem sąsiadów?

Tak się niestety często składa, że balkony w blokach i apartamentowcach znajdują się bardzo blisko siebie. Jak w takiej sytuacji zadbać o prywatność i nieco intymności w trakcie odpoczynku lub pracy?
Możesz użyć maty z lekkiego materiału lub tworzywa sztucznego. Prosta w montażu, od razu zwiększy stopień prywatności i osłoni zawartość twojego balkonu przez ciekawskim wzrokiem sąsiadów i przechodniów. To jednak może nie wystarczyć, ponieważ osłona ta zwykle sięga na wysokość barierek ochronnych na balkonie. Co z resztą przestrzeni?

Boki balkonu możesz osłonić zwiewnym, nieprzezroczystym materiałem, ale to rozwiązanie jest nietrwałe. Deszczowa pogoda i kurz z ulicy sprawią, że co jakiś czas będziesz musiał demontować swoją konstrukcję, by ją wyprać. Dlatego rozważ zakup drewnianych parawanów lub przegród z technorattanu. Ten drugi rodzaj materiału jest wyjątkowo trwały i wytrzyma zmienną aurę przez wiele lat. Niestraszne mu zarówno słońce, jak i deszcz.

Jak zagospodarować przestrzeń na balkonie?

Kieruj się zasadą, zgodnie z którą mniej, znaczy więcej. Im mniej wstawisz na balkon sprzętów, tym więcej będzie na nim miejsca dla ciebie i innych domowników. Z pewnością przyda się okrągły stolik na kawę i przekąski, z dolną półką na czasopisma i książki. Do tego możesz dołożyć wygodne i praktyczne w utrzymaniu wiszące fotele z technorattanu. Jeśli postawiłeś na osłonę przed sąsiadami z tego samego materiału, zestaw masz gotowy. Nie tylko całość dobrze będzie wyglądać, ale też pomoże ci odpocząć i dobrze się zrelaksować. Jeśli natomiast lubisz się opalać, zadbaj o wygodny, rozkładany leżak. Zajmie nieco miejsca, ale po złożeniu może też pełnić funkcję wygodnego fotela z miękkim siedziskiem.


Przeczytaj też: Twoje pierwsze mieszkanie – jak je urządzić, by było wyjątkowe


Przyda się też trochę zieleni w postaci roślin w skrzynkach, umieszczonych na balkonowych barierkach. Zyskasz nie tylko przytulny i zbliżony do ogrodu klimat, ale też dodatkowo osłonisz balkon przed okiem sąsiadów, którzy mieszkają w sąsiadujących z twoim blokach.

Dwie kobiety na balkonie

Jaką podłogę wybrać na balkon?

To również ważny element całej przestrzeni. W końcu mało kto wychodzi na balkon w butach. W letnie dni o wiele przyjemniej wyjść na bosaka, a do tego przyda się przyjemne i trwałe podłoże.
Możesz wybrać płytki, ale musisz postawić na takie, na których nie przewrócisz się w deszczowe i zimowe dni. Płytki też nagrzewają się mocno od słońca, przez co nie będziesz mógł stawać na nich bosymi stopami.

Innym pomysłem wartym rozważenia jest podłoga z drewna, podobna do tej, którą kładzie się na tarasie. Zwróć uwagę, by była odporna na działanie promieni słonecznych, wody i mrozu.
Jednak jeśli chcesz poczuć klimat ogrodu, rozważ położenie sztucznej trawy. Wybór jest na tyle duży, że z pewnością znajdziesz taką, która będzie zarówno miękka i przyjemna w dotyku, jak i odporna na słońce i deszcz. Niestety przed zimą lepiej zdjąć ją z balkonu, by nie straciła na wyglądzie.

Gdy wiesz już co nieco na temat tego, jak urządzić balkon w bloku mieszkalnym, możesz przejść do działania. Wiele zależy od metrażu, którym dysponujesz i typu balkonu. Niezależnie od tego, z pewnością uda ci się tak go zaaranżować, że będziesz mógł spędzać na nim wolny czas i cieszyć się upragnionym odpoczynkiem od wczesnej wiosny, do późnej jesieni.