fbpx

Duże mieszkania na sprzedaż na Śląsku – w kamienicy czy od developera?

Duże mieszkania na sprzedaż na Śląsku - w kamienicy czy od developera?

Duże mieszkania na sprzedaż to nierzadko gratka dla inwestorów, którzy potrafią dostrzec w nich potencjał na dobry zysk. Ale nie tylko oni zainteresowani są zakupem lokalu o powierzchni co najmniej 100 m2, co daje dużo większe możliwości aranżacyjne, niż ciasne M1.

Jednym z kryteriów, którym powinieneś się kierować jest rodzaj budownictwa. Mieszkania od developera i w kamienicy diametralnie różnią się między sobą, dlatego już na tym etapie, przyda ci się dobre rozeznanie w temacie. Wybór konkretnej nieruchomości, wpłynie bowiem zarówno na twoje finanse, jak i jakość życia, które będziesz w niej spędzać. Co wybrać?

Duże mieszkania na sprzedaż na Śląsku – jaki rodzaj budownictwa wybrać?

Są miasta, które pełne są perełek architektury mieszkaniowej. Odnowione, kuszą i przyciągają potencjalnych nabywców oraz najemców. Jednak nie zawsze ich wygląd zewnętrzny idzie w parze z dobrym stanem technicznym, na którym swoje piętno odcisnął ząb czasu. Z kolei wielkie blokowiska wydają się być miejscem pozbawionym charakteru i zwykle oddalone są od ścisłego centrum. Jeśli wciąż wahasz się, co wybrać, oto kilka spraw, na które powinieneś zwrócić uwagę.

Mieszkanie w kamienicy – wady i zalety

Jak wszystkie mieszkania, tak i te w kamienicy, mają swoja plusy i minusy, na które musisz zwrócić uwagę przed zakupem.

Duże mieszkania na sprzedaż w kamienicy – zalety

Niepowtarzalny, historyczny klimat to zdecydowanie duży plus tego miejsca. Zwłaszcza, gdy należysz do miłośników tego typu budynków i nietypowych pomieszczeń. Zdobione elewacje, klimatyczne klatki schodowe i wysokie sufity, to tylko nieliczne z zalet, które warto docenić.
Przestronne wnętrza to gratka dla miłośników aranżacji, zdolnych do wyczarowania niezwykłej i wyjątkowej atmosfery. Grube ściany skutecznie chronią przed hałasem dobiegającym z sąsiednich mieszkań, a latem zapewniają przyjemny chłód.

Nie bez znaczenia jest też dogodna lokalizacja, często niemal w ścisłym centrum miasta, co równa się oszczędności czasu i paliwa, które musiałbyś stracić na dojazdy i stanie w korkach. Jeśli lubisz spędzać czas z przyjaciółmi, z mieszkania w kamienicy masz blisko do wielu restauracji, barów i miejsc rozrywki.
Czy to znaczy, że to miejsca idealne? Niestety nie, dlatego przed podjęciem ostatecznej decyzji, zwróć uwagę na kilka minusów.

Mieszkania w kamienicy – wady

Przestronne pomieszczenia pełne dziennego światła, w zimie dość trudno ogrzać. Stare mury często kryją też w sobie przykre niespodzianki, wyciągając z kieszeni właścicieli kolejne pieniądze na kosztowny remont. Sprawdź więc stan instalacji elektrycznej i wodno-kanalizacyjnej, rodzaj ogrzewania, historię prac remontowych, stan techniczny całego budynku i samego mieszkania oraz stan prawny nieruchomości.

Jeśli konieczny będzie remont, musisz się liczyć ze sporym wydatkiem. Choć zwiększy to wartość lokum, to zwrotu z inwestycji możesz spodziewać się dopiero w dalszej przyszłości.
Sprawdź też najbliższe otoczenie kamienicy pod względem bezpieczeństwa, hałasu, czystości i ewentualnych problemów z sąsiadami.
Jeśli przewidujesz wynajem mieszkania, możesz mieć problem ze znalezieniem najemców, których nie stać będzie na wysoki czynsz i opłaty licznikowe. Mieszkanie na piętrze może też być problemem w przypadku osób starszych, co nie jest bez znaczenie w przypadku wielu rodzin.

Duże mieszkania na sprzedaż od developera

Nowoczesność zwykle kojarzona jest z wygodą i komfortem użytkowania. I tak też jest w przypadku nowych mieszkań od developera. W cień odeszły czasy bloków z wielkiej płyty, które często pozbawione są estetyki i wielu wygód. Ich metraż też nierzadko pozostawia wiele do życzenia. Czy to znaczy, że nowe mieszkania są pozbawione wad?

Mieszkania od developera – wady

Zacznijmy od nich, ponieważ jest ich zdecydowanie mniej. Duże mieszkania na sprzedaż, które oferują developerzy, zwykle oddalone są od ścisłego centrum, co może się wiązać z dojazdem do pracy, czy do miejsc rozrywki.
Jedną z głównych wad, z którą jak dotąd nie uporali się budowniczy bloków, są cienkie ściany i sufity. Daleko im do tych grubych, ceglanych, obecnych w większości kamienic. Również wysokość mieszkań nie należy do największych, co utrudnia choćby zainstalowanie antresoli.
Problemem mogą być też głośni i lubiący imprezy sąsiedzi, czy głośno zachowujące się dzieci na osiedlowych placach zabaw. Na to najczęściej narzekają mieszkańcy dolnych kondygnacji budynków, którzy po pracy chcieliby spędzić trochę czasu w spokoju.

Duże mieszkania od developera – zalety

Tych jest na szczęście trochę więcej. Trudno dziś porównywać nowe budownictwo do bezdusznych blokowisk z wielkiej płyty. Mieszkania od developera są zwykle częścią większego kompleksu, który stanowi spójną całość. Wszystko jest tak przemyślane, by mieszkańcy czuli się u siebie jak najlepiej. Architekci stawiają więc na wygodę, komfort, wolność od barier architektonicznych i miły dla oka wygląd.

Duże mieszkania na sprzedaż oferowane przez developera, coraz częściej wyposażone są w miejskie ogrzewanie podłogowe, nowoczesną wentylację, szczelne i widne okna wykonane z najwyższej jakości materiałów oraz wygłuszone drzwi wejściowe. Nie ma też problemu z parkowaniem samochodu dzięki parkingom podziemnym i naziemnym. Standardem zaczyna też być winda w bloku, co jest ułatwieniem zarówno dla starszych mieszkańców, jak i rodzin z małymi dziećmi.

Choć apartamentowce i bloki budowane są zwykle nieco na uboczu miast, to często bardzo dobrze skomunikowane są z resztą aglomeracji. Położenie blisko węzłów komunikacyjnych i tras szybkiego ruchu, dostęp do komunikacji miejskiej oraz rozbudowana infrastruktura pozwalają na szybkie zaspokajanie najważniejszych potrzeb mieszkańców.

Otoczone zielonymi terenami osiedla, umożliwiają też miłe spędzenie wolnego czasu na świeżym i czystym powietrzu, na co nie mogą zwykle pozwolić sobie mieszkańcy kamienic w centrum miasta.
Poza tym, co jest bardzo ważną zaletą, nowe mieszkania nie wymagają żadnych remontów, a wysoka jakość użytych materiałów gwarantuje bezproblemowe korzystanie z nich przez wiele lat

Zakup dużego mieszkania to spora inwestycja, dlatego wymaga dobrego przemyślenia i wzięcia pod uwagę wszystkich plusów i minusów. Wiele zależy też od celu, w jakim nabywasz nieruchomość oraz twoich osobistych preferencji.