fbpx

Błędy przy urządzaniu małego mieszkania — czego powinieneś unikać

Pokój z aneksem kuchennym. Błędy przy urządzaniu małego mieszkania

Bardzo łatwo o aranżacyjny chaos na małej przestrzeni, jeśli wpierw wszystkiego dobrze nie przemyślisz. Z jednej strony wiesz, że nie zmieścisz wiele rzeczy, a z drugiej – nie wszystkie twoje pomysły przyniosą spodziewany efekt. Błędy przy urządzaniu małego mieszkania to coś, czego przy odrobinie zaangażowania możesz uniknąć. Czego dokładnie powinieneś się wystrzegać?

Najczęstsze błędy przy urządzaniu małego mieszkania

W małym mieszkaniu nie masz zbyt wiele miejsca, dlatego powinieneś szanować każdy centymetr powierzchni. To, co do niego wstawisz, ma naprawdę duże znaczenie dla ogólnego wyglądu i jego funkcjonalności. Nie chcesz przecież przeciskać się między regałem na książki a telewizorem czy kwietnikiem rozporowym. Co dokładnie możesz zepsuć?

Niefunkcjonalne wnętrze

Dużo łatwiej urządzić duże mieszkanie w kilkoma pokojami, niż odpowiednio wykorzystać niewielką przestrzeń w jednym pomieszczeniu. Jeden duży pokój z aneksem na dzień dobry wymusza pewne rozwiązania, ale żeby zdały egzamin, musisz je wcześniej dobrze przemyśleć i zaplanować. Tym bardziej, jeśli mieszkanie nie służy ci jedynie do nocowania. Błędy przy urządzaniu małego mieszkania z czasem wywołują frustrację i niechęć do miejsca, które miało być twoim azylem.
Gdy dobierać będziesz sprzęty, nie patrz tylko na ich wygląd i prezencję. Nie ma tu miejsca na przypadkowe meble, szafki, czy zupełnie niefunkcjonalną kanapę. Unikniesz tego, gdy ustalisz, jakie twoje potrzeby mają zaspokajać konkretne przedmioty.

Sztuczny, wymuszony podział na strefy

To prawda, że w jednym dużym pokoju warto pomyśleć o podziale na strefy. I nie ma w tym nic złego, pod warunkiem, że przestrzeń jest wystarczająco duża. Może się bowiem okazać, że zapotrzebowanie jest większe, niż ilość miejsca. Dlatego nierzadko jeden mebel musi pełnić kilka funkcji, a wtedy trudno wydzielić strefy dla każdej z nich. Czasem lepiej odpuścić ten model urządzania małej przestrzeni i oprzeć się na wiedzy, co, do czego i kiedy służy. Tym bardziej że otwarta przestrzeń i jednolita podłoga optycznie powiększy twoje mieszkanie.

Pokój z podziałem na strefy

Źle dobrane kolory

Nawet jeśli lubisz ciemne kolory, w małym mieszkaniu się nie sprawdzą. Mocno nasycone kolory w ciemniejszych odcieniach tylko pomniejszą i tak już niewielką przestrzeń oraz dodatkowo ją obciążą. Nie znaczy to, że musisz z nich rezygnować. Idealnie sprawdzą się w formie kontrastujących i przerywających jasną przestrzeń dodatki, czy narzuty.

Ciężkie i masywne meble

Małe mieszkanie wcale nie oznacza, że musisz kupować małych mebli. Ważne, by nie były optycznie ciężkie. Poza tym, jak już wiesz, powinieneś zwracać uwagę na ich praktyczne zastosowanie i w wybranych przypadkach również wielofunkcyjność. Dobrym pomysłem będzie też wybór takich, które po użyciu można złożyć i postawić na uboczu. Sprawdzą się też meble ażurowe, plastikowe, czy z jasnego drewna. Składane krzesła przydadzą się, gdy wpadną do ciebie goście. Poza tym, w małym mieszkaniu sprawdza się zasada, która mówi, że mniej znaczy więcej. Mniej mebli, to więcej przestrzeni życiowej dla ciebie i innych mieszkańców.

Zbyt wiele dodatków

To może być trudne, gdy lubisz różnego rodzaju drobiazgi, bibeloty i dekoracje. O ile w dużym mieszkaniu mogą się sprawdzić, to już niekoniecznie w kawalerce. Łatwo w tym przypadku o zagracenie mieszkania i zmniejszenie przestrzeni życiowej. Postaw bardziej na ich rotację i chociażby wymianę ze znajomymi, niż dokupywanie kolejnych, których w końcu nie będziesz miał gdzie trzymać.

Błędy przy urządzaniu małego mieszkania się zdarzają. Jednak im lepiej przemyślisz każdy krok i zaplanujesz, tym lepszy efekt uzyskasz. Nie musisz się przy tym stresować, że wszystko ma być idealnie, bo tak nie będzie. Ma być po twojemu, zgodnie z twoją wizją i twoimi oczekiwaniami. Wszystko po to, byś czuł się w mieszkaniu jak u siebie i mógł bez problemu robić w nim to, co chcesz. Warto postawić na minimalizm, dzięki czemu łatwiej ci będzie wyeksponować to, co jest atutem twojego mieszkania. Tym, co je wyróżnia i co sprawia, że chce się w nim być.